Ankara Feminist Gece Yürüyüşü: “İnadına İsyan, İnadına Özgürlük”

Ankaralı kadınlar, gün boyu çeşitli noktalarda ve gruplarla birlikte devam eden eylem ve etkinliklerine, 8 Mart saat 20.30’da gerçekleştirdikleri Feminist Gece Yürüyüşü ile bir virgül koyuyor. Emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkmak için patriyarkaya, heteroseksizme, homofobiye, kapitalizme, milliyetçiliğe, militarizme ve savaşa karşı kadınların mücadelesini ve dayanışmasını haykırmak için, bu yıl on üçüncüsü gerçekleştirilen Feminist Gece Yürüyüşü’nün Ankara’daki adresi Sakarya Caddesi oldu.

Ankaralı kadınlar akşam saat 20.30 civarında Sakarya Meydanı’nda toplandı. Oldukça kalabalık olan grup buradan “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan, inadına özgürlük” ve “Transfobik devlet, yıkacağız elbet” sloganlarını atarak, Ziya Gökalp Caddesi üzerinden Yüksel Caddesi tarafına geçti.

20150308_FeministGeceYuruyusu-IH_11Çevreden de ilginin büyük olduğu yürüyüş esnasında renkli görüntüler oluşurken, Yüksel Caddesi’ne varıldığında ilk önce bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada kadına karşı uygulanan şiddet, kadın cinayetleri ve kadınların yaşamına yönelik müdahale ile cinsel ayrımcılık üzerine kurulu baskılar eleştirilip, tüm bu baskıcı ve gerici uygulamalar reddedilirken, kadınların şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sokaklarda olmaya devam edecekleri ve baskılara karşı asla boyun eğmeyecekleri vurgulandı. Basın açıklamasının ardından halaylarla devam eden eylem, 21:30’u geçerken sonlandı.

Eylemin çağırıcı gruplarından Sosyalist Feminist Kolektif adına bantmag’dan Ekin Sanaç’a konuşan Banu Demiroğlu, “Geçen 8 Mart’tan bu yana AKP iktidarı, kadın düşmanı politikalarını sürdürdü. Erkek şiddetini meşrulaştırıcı sözlerine ve uygulamalarına devam etti. İktidar sözcüleri, kadınların ‘fıtratlarında’ erkeklerle eşitlik olamayacağını söyledi. Aileyi güçlendirme ve nüfusu artırma politikaları, kadınlara anneliği, esnek ve güvencesiz çalışmayı dayatmak üzerine kuruldu. Erkek şiddeti ve kadınlara yönelik saldırılar hız kesmedi.” diye belirtti.

femgeceyl2Erkek şiddetine ve bu şiddeti destekleyen devlete karşı hayatın her alanında mücadele etmek gerektiğini vurgulayan Demiroğlu; “Erkek şiddetini, cinsiyetçiliği teşhir ettik. Sokakları, alanları terk etmedik. İtaat etmedik. Bir ömür boyu erkek şiddetine maruz kalan kadınların yaşamak için kocalarını öldürmeleri, bize hayatlarımıza sahip çıkmak için / yaşamak için direnişten başka yol olmadığını gösterdi.” diye konuştu.

Kamuoyunda zaman zaman tartışmalara neden olan, “gece yürüyüşünde erkekler olmasın” talebini yineleyen kadınlar, feministler ve erkek egemenliğine karşı, erkeklerden bağımsız kadınlar olarak mücadele yürüttüklerini belirttiler. “İlla katil erkeklerle değil, ev işini kızına yaptıran, yolda kadınlara laf atan, sevgilini sevişmeye zorlayan, kendini dayatan vb erkeklerle de mücadele ediyoruz, bunlar arasında bağlantı kuruyoruz, bütünlüklü bir sistem analizi yapıyoruz.” dediler.

 Güncelemeler ve takip için; www.twitter.com/inadinahaber

– İnadına Haber / 8 Mart 2015 –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:16+00:00 8 Mart 2015|