Beyoğlu zabıtası Filmmor film festivalini bastı

Beyoğlu’ndaki Rampa Kafede yer alan salonda, zabıtalar mekanın film gösterimi için ruhsatının olmadığı gerekçesiyle salonu bastı ve izleyicileri dışarı çıkarmak istedi.

İlerihaber’den Seda Karatabanoğlu’nun haberine göre, festival koordinatörlerinin direnişi ile karşılaşan zabıtlar salonundaki izleyicilerin fotoğraflarını çekti. Baskın sırasında gösterimi yapılan Piçler (Bastards) adlı filmin Cezayirli yönetmeni Nassima Guessoum tepkisini “Welcome to Turkey” sözleriyle ifade etti. Yönetmen Nassima Guessoum, baskın sırasında salonda olmadığını baskından sonra salona geldiğini söylerken, “Kadınların direnmesiyle zabıtalar geri çekildi. Korktum ve zabıtaların her şeyi alacaklarını düşünerek filmimin kopyasını ve tüm gereçlerimi aldım” dedi.Nassima Guessoum

Festival Koordinatörü Melek Özman, festivalin tüm izinlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alındığını söyleyerek, “Zabıtalar mekanın film gösterimi için ruhsatı olmadığını ileri sürerek film gösterimini kesip salonu mühürlemek istedi. Yaklaşık bir saat kadar zabıtaya direndik gerekirse gözaltına alın fakat festival gösterimini durdurmayacağız dedik” dedi.

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:13+00:00 20 Mart 2015|