Bir kadehi Bin TL olan ‘KaçAK Saray’ın işçisi de kaçak, üstelik de ‘Çocuk İşçi’

Otelcilik meslek lisesi öğrencilerine staj adı altında ‘KaçAK Saray’da kaçak işçilik yaptırılıyor 

Beşevler ve Balgat’ta bulunan Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri Kaçak sarayda bulaşık yıkıyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan turizm ve otelcilik lisesi öğrencilerine staj bahanesiyle her gün otobüslere doldurularak kaçak saraya gönderildiğini Kaçak Sarayda bulaşık yıkattırıldığını söyledi.

“Bu bilginin ağırlığını taşıyamazdık”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi’nden yapılan açıklamada Candan şöyle devam etti: “ Balgat ve Beşevler’de bulunan Otelcilik ve Turizm Meslek lisesi öğrencilerinin her gün otobüslere bindirilerek Kaçak saraya taşındığına dair bilgi aldık. Aldığımız duyumlara göre öğrenciler staj bahanesiyle her gün Kaçak sarayın hizmetlerini yapıyor, mutfağında çalışıyor bin liralık bardakları yıkıyor. Eğitim dönemlerinin bir bölümünü staj yapma bahanesiyle ucuz işgücüne dönüştüren sistem, öğrencilerin eğitim zamanlarını da alarak aylardır kaçak sarayın hizmetine verilmiş durumda. Mesleki ve Teknik Eğitim yönetmeliğinde turizm sektörünün nitelikli insan gücünün otelcilik ve meslek liselerinden karşılanmakta olduğu ifade ediliyor.Kaçak saray bir turizm işletmesi midir?.Atatürk’ün vasiyeti ihlal edilerek, hukuksuz bir şekilde yapılan bu bina çocuklarımızın eğitim alacağı bir yer değildir.Çocukların değer kavramlarının alt üt edildiği bu ortam staj bahanesi ile ucuz işgücü kaçak çalıştırma ortamına dönüştürülmüyor mu? Kaçak sarayın bin liralık bardaklarını yıkayan çocuklar kazara ellerinden düşürüp kırdıklarında nasıl bir muameleyle karşılaşıyorlar?. Çocukların orada çalışması için nasıl bir sözleşme yapılmıştır? yada sözleşme yapılmış mıdır? Bu hepimizin vicdanını yaralamaktadır. Biz bunu duyduk,kamuoyu ile paylaşıyoruz.Ağırlıklı olarak düşük gelir grubundan ailelerin, çocukları bir meslek edinsin iş bulması kolay olsun diye gönderdikleri bu liseler ucuz işgücü yerleri midir? Babası ve annesi Kaçak Saraydaki bir bardağın ücretine bir ay çalışacak, çocukları da, eğitim bahanesiyle okuldan alınıp bu bardakları yıkayacak.Bu nasıl bir vicdansızlık?.Yetkililer bunu kamuoyuna açıklamak zorundalar.Tüm toplumu bu kaçak zihniyetten çocuklarımızı korumaya, staj bahanesiyle ucuz işgücü olarak kullanmalarına,saray hizmetkarı yapmalarına izin vermeyelim. Bu bilginin ağırlığını taşıyamazdık.”

Candan, öğrencilerin, her gün Kaçak sarayda bulaşık yıkaması nedeniyle eğitim öğretimlerine devam edemediklerini belirterek, “ Eğitimcilerin ve öğrencilerin de bu durumdan rahatsız olduklarını öğrendik. Günlük rutin haline gelen sözde Kaçak saray stajı, öğrencilerin eğitim almasını engelliyor. Ucuz iş gücü anlayışı öğrencilerin emeklerini sömürmeye kadar uzanmış durumda. O kadar lüksün içinde hiçbir şeyi kısmayıp öğrencilere de bulaşık yıkatacaklar, pes doğrusu .” ifadelerini kullandı.

Print Friendly, PDF & Email
2015-03-03T13:41:14+00:00 3 Mart 2015|