Biz ne diyoruz siz ne anlıyorsunuz

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak Genel Seçimler için partilerin belirleyeceği kadın milletvekili adaylarının sayısının artması için bir seçim kampanyası başlattı. “Biz ne diyoruz siz ne anlıyorsunuz” başlıklı kampanyanın tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

ka.der tanıtım toplantısı

Yüzde 50 kadın milletvekili

Kampanya tanıtım toplantısında konuşan KA.DER Genel Başkanı Gönül Karahanoğlu, yüzde 14 olan kadın milletvekili oranının, kadınların seslerini duyurmalarını ve eşitlikçi yasalar çıkmasını engellediğini, kadınların Meclis’teki temsilinin yüzde 50 olması gerektiğini söyledi. Meclis’te yer alan CHP, AKP ve MHP liderlerine “Biz ne diyoruz siz ne anlıyorsunuz?” diye soran Karahanoğlu, “Kadınlar, siyasi alanda sesini duyurmaya çalışıyor, bu sesler liderler tarafından duyulmuyor, çoğu zaman da siyasette yer almak isteyen kadınlar, erkek egemen sistemin alay konusu oluyor. Siyaseti, erkek işi gören zihniyet, kadınları siyasal yaşamda yok saymaya devam ediyor” dedi.

“Kadınlar erkekler tarafından temsil edilemez”

Mecliste kadın temsiliyetinin önemine de  vurgu yapan Karahanoğlu, “Siyasal süreçlerde kadınlar erkekler tarafından temsil edilemez. Çünkü bir grup insan, kendi yaşamadığı sorunlarla karşı karşıya kalan diğer bir grup insanın yaşamını ilgilendiren temel konularda karar verme yetkisine sahip ise ‘temsil eden’ ile ‘temsil edilen’ arasındaki ilişkinin demokratik olup olmadığı tartışmalı hale gelir.” diye konuştu. Kadınların sorunlarının çözümünün kadınların siyasal temsili ile olanaklı olduğunu kabul etmenin, bir demokrasi ilkesi olan kendi yaşamı hakkında karar vermenin gereği olduğunu belirten Karahanoğlu, “Kadının siyasi katılımı, her şeyden önce ‘gerçek demokrasi’ için gereklidir. Bu yüzden, eşitlik ilkesine karşı çıkmayın ve gerçek demokrasi için kadınları aday gösterin.” dedi.

ka.der4.jpg

“Eşitlik ilkesine inatla karşı çıkan siyasetçilerle karşı karşıyayız”

Nüfusun yarısının yok sayıldığı, yönetime katılımdan yoksun bırakıldığı bir ülkede, adalet, demokrasi ve eşitlikten söz edilemeyeceğini belirten Karahanoğlu, şunları söyledi: “Anayasada belirtilen ‘eşitlik ilkesine’ karşı çıkan, ‘ayrımcılık yapmakta direnen’ siyasetçilerle karşı karşıyayız. 81 ilimizin 43’ünde kadın milletvekili yok. Bu demokrasi ayıbı tablo ancak adaylaşma sürecinde çok radikal bir değişimle değiştirilebilir. Bu arada sizlere 8 Mart karnemizi hatırlatmak istiyoruz. Bu yıl kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla karnemizi siyah yayınladık. Bu karne, kadınları ısrarla görmezden gelen erkek siyasetine verilen bir tasdiknamedir. Bu rakamlara sadece 8 Mart’ta değil bütün yıl boyunca bakmamız gerekiyor. Eril siyasette ısrar eden partilerin bu tabloya bakarak ‘Biz nerede yanlış yapıyoruz?’ demeleri gerekiyor.”

ka.der3.jpg

“Gerçek demokrasi için kadınları aday gösterin”

2015 Genel Seçimlerinde, kadınların yok sayılmamasını istediklerini vurgulayan Karahanoğlu, “Siyasal süreçlerde kadınlar erkekler tarafından temsil edilemez. Çünkü bir grup insan, kendi yaşamadığı sorunlarla karşı karşıya kalan diğer bir grup insanın yaşamını ilgilendiren temel konularda karar verme yetkisine sahip ise ‘temsil eden’ ile ‘temsil edilen’ arasındaki ilişkinin demokratik olup olmadığı tartışmalı hale gelir. Kadınların sorunlarının çözümünün kadınların siyasal temsili ile olanaklı olduğunu kabul etmek, demokrasinin ilkesi olan kendi yaşamı hakkında karar verme gereğidir. Kadının siyasi katılımı, her şeyden önce ‘gerçek demokrasi’ için gereklidir. Bu yüzden, eşitlik ilkesine karşı çıkmayın ve gerçek demokrasi için kadınları aday gösterin” dedi.

ka.der4.jpg

“HDP iyi örnek”

Tüzüğünde ‘tüm karar alma mekanizmalarında kadınlar için en az eşit temsili’ öngörmüş bir parti olan HDP’yi, ’iyi örnek‘ olarak gösterebileceklerini söyleyen Karahanoğlu, “Parti organlarında ve yerel yönetimlerde ‘eşbaşkan’ uygulaması kadın-erkek eşit temsili açısından örnek bir model. Bu model veya benzerleri diğer siyasal partiler tarafından da benimsenip uygulanabilir.” diye konuştu.

ka.der5.jpg

KA.DER, siyasette yer almak isteyen ama bir dizi engelle karşılaşan kadınların sesi oluyor.

 

Haber: Onur Metin / inadinahaber.org
Görseller: KA.DER
Daha fazla bilgi: http://www.ka-der.org.tr/

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:12+00:00 26 Mart 2015|