Direnen Ankara Akün ve Şinasi Mücadelesini Kazandı

Ankaralıların 3 yıllık mücadelesi zafer getirdi, Çalışma Bakanlığı’na bağlı Emek İnşaat’ın, bakanlığın bütçe açığını kapatmak amacıyla, üstelik de zararına sattığı Akün ve Şinasi Sahneleri perdelerini Ankaralılar ve tüm sanatseverler için açmaya devam edecek.

IMGP2780Ankaralı sanatçılar, sanatseverler ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 3 yıldır hem sokakta, hem de hukuksal alanda “Akün ve Şinasi Halkındır, satılamaz” sloganıyla yoğun bir şekilde sürdürdüğü mücadele 30 Mart Pazartesi günü sonuç verdi. Tiyatro sahnelerinin de içinde bulunduğu binayı Emek İnşaat’tan satın alan Maritza İnşaat’ın ortaklarından Ahmet Meriç Cumhuriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Devlet Tiyatroları ile kontratımızı 10 yıllığına yeniledik. Akün ve Şinasi’de perdeler kapanmayacak.” dedi.

Protestolar Yüzünden Satışı Bile El Altından Gerçekleşti

Ankara’nın gerek sanatsal alanda, gerekse kent belleği anlamında oldukça önemli bir yere sahip olan Akün ve Şinasi Sahneleri (eski Akün Sineması ve Çağdaş Sahne) geçtiğimiz üç sene içerisinde Emek İnşaat A.Ş. tarafından tam dört kez ihaleyle satışa çıkartılmış, Çalışma Bakanlığı ve Emek İnşaat, bu sanat karşıtı faaliyetleri dolayısıyla her seferinde başta TOBAV, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS), Kültür Sanat-Sen olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ile Ankaralı sanatseverlerin protestoları ve mücadeleleriyle karşı karşıya kalmıştı.

Ancak bu iki önemli tiyatro sahnesinin de içinde bulunduğu bina, geçtiğimiz Kasım ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı Faruk Çelik’in talimatıyla herhangi bir duyuru yapılmadan, gizlice Maritza İnşaat’ın ortaklarından Ahmet Meriç’e satılmıştı. Bu gizli satışın ardından, ihale süreçlerinde gerçekleşirilen karşıt mücadele ve protestolardan çekinildiği ve bakanlığın bir takım taahhütleri doğrultusunda acil olarak satışı gerçekleştirmek zorunda kaldığı yorumları yapılmıştı.

Binlerce Ankaralı Sahnelerine 4 Elle Sarıldı

IMGP2755Binanın 33 milyon 200 bin TL gibi komik bir rakam ile satılmasından sonra AVM veya otele dönüştürüleceği haberlerinin ardından Ankaralı sanatçılar 7 Aralık 2014 tarihinde Kuğulu Park’ta gün boyu süren ve binlerce Ankaralının destek verdiği geniş katılımlı bir protesto etkinliği düzenlemiş, etkinlikte mücadelenin daha yeni başladığı ve asla sanat karşıtlığına boyun eğilmeyeceği mesajı verilmişti.

Protesto etkinliği öncesinde mücadelenin tüm Ankaralı sanatseverlere yayılması ve halkın bilgilendirilmesi yönünde çeşitli bilgilendirme kampanyaları düzenlenmiş, takip eden günlerde ise gerekli hukuksal girişimler için çalışmalar başlatılmıştı. Satışı takip eden günlerde ise Devlet Tiyatroları sanatçıları, Akün ve Şinasi Sahneleri önünde her akşam “Sahnelerimiz satıldı, haberiniz var mı?” eylemleri düzenlemişti.

Yeni Kira Kontratı 10 Sene Sürecek

IMGP2690Devlet Tiyatroları ile 10 yıllık bir kira kontratı imzaladıklarını, kontrat şartlarının ise daha önceden Emek inşaat ile yapılan kontrat baz alınarak belirlendiğini, bu doğrultuda herhangi bir kira arttırımının da söz konusu olmadığını belirten, binanın yeni sahibi Ahmet Meriç, yaptığı açıklamada “Belirtmek isterim ki Akün ve Şinasi sahnelerinde perdeler kapanmayacak. Çünkü biz, Akün ve Şinasi için bir karar aldık ve oranın sanatsal faaliyetler açısından daha uygun olduğunu düşündük. Sahnelerin yanında duran büyük binayla ilgili başka bir tasarrufumuz var ancak sahnelere dokunmayacağız. Bu nedenle de DT ile kontratımızı yeniledik. Rantı değil, sanatı düşündük.” dedi.

Sanatçıların Devlet Tiyatroları Yönetimine Tepkisi Sürüyor

Öte yandan birçok Devlet Tiyatrosu sanatçısının asıl tepkisi ise Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü üzerinde yoğunlaşıyor. Özellikle son yıllarda gerek repertuarlarına yapılan dışarıdan müdahaleler, gerekse yönetim kademesinde yine dışarıdan yapılan atamalar yüzünden neredeyse işlemez hale getirilmeye çalışılan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, oyunlarını sahnelediği sahnelerin büyük çoğunluğunda kiracı konumunda bulunuyor. İsminin verilmesini istemeyen bazı tiyatro sanatçılarının verdikleri bilgilere göre Devlet Tiyatroları, sadece son birkaç yılda boşa yapıtırılan harcamalar ile tüketilen bütçesini doğru kullanabilmiş olsa Ankara’da en az 2 tiyatro sahnesinin mülkiyetini edinebilecek durumda iken şu an için ellerinde sadece yukarıdan gelen talimatlarla iptal edilen projeler ile ya yıkılma tehditi altındaki, ya da kira karşılığı kullandıkları sahneler kalmış durumda.

Fotoğraflar: Parklar Bizim Ankara

– VU/ İnadına Haber / 31 Mart 2015 Salı –

IMG_20141207_171036

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:12+00:00 31 Mart 2015|