Direnen İnşaat İşçileri Meclis’te Kazandı

AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip ENSARİOĞLU’na ait Ensarioğlu İnşaat Taahhüt Tic. A.Ş. tarafından Hacettepe Hastanesi Acil Servis Bölümü’nün tadilat ve tamirat inşaatında çalışan, ancak 2 ayı aşkın süredir ücretlerini alamayan işçiler bugün Meclis önünde eylemdeydi.

20150305_Insaat-Is_Hacettepe-EnsariogluEylemi@TBMM_01(Seyr-iSokak)İnşaat-İş sendikasına bağlı işçiler, 13:30’da basın açıklaması yapmak üzere Meclis Dikmen kapısı önüne geldi.
İşçiler meclis önünde “Kavga, sokak, direniş! Yaşasın İnşaat iş!” sloganlarıyla eylemlerine başlarken Ensarioğlu’na ait şirket adına Hacettepe Acil Servis inşaatında çalışan işçilerden bir, İnşaat-İş sendikasından ise iki temsilci, HDP Urfa milletvekili İbrahim Ayhan’ın arabuluculuğunda Galip Ensarioğlu ile görüşmek üzere meclis’e girdiler.

Yaklaşık 30dk. süren görüşme sonrasında bir açıklama yapan İnşaat-İş yetkilisi, gerçekleştirilen görüşmenin olumlu geçtiğini ve yarın (6 Mart Cuma) saat 13:30’a kadar ödenmeyen tüm ücretlerin kendilerine ödeneceği taahhüdünün verildiğini belirtti.

İnşaat-İş öncülüğünde gerçekleşen bu uzlaşma, özellikle inşaat işçileri üzerinde şu ana kadar istedikleri tasarrufu gerçekleştiren işverenlere karşı kazanılan önemli bir başarı olarak nitelendirilirken, işçiler yarın 13:30’a kadar işveren tarafından verilen taahhüt yerine getirilmez ise eylemlerine kaldıkları yerden devam edeceklerini belirterek eylemlerini sonlandırdı.

Eylem öncesinde İnşaat-İş adına yapılan basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

ENSARİOĞLU MAAŞLARIMIZI ÖDE!
Siz milletvekilliğinden doğan ve binlerce liraya mal olan maaşınızı her ay tıkır tıkır bizim sırtımızdan, bizim ödediğimiz vergiler üzerinden alıyorsunuz. Bizler üzerimize düşen bütün sorumluluğu yaparak işi teslim etmemize rağmen hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz.

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nin Sıhhıye yerleşkesi içerisinde bulunan Ankara Hacettepe Erişkin Hastanesi Acil Servis inşaatı şantiyesinde, mekanik-tesisat işlerinde çalışan işçiler 2 aydır ücretlerini alamıyorlar. Paralarını alamadıkları için hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamayan işçiler şantiye içerisinde bulunan konteynırlarda sağlıksız koşullarda konaklamaya devam ediyorlar.

İşçilerin Şubat ayının 23’ünde sigorta çıkışları şirket tarafından kendilerine haber verilmeksizin verilmiş. Bunun yanı sıra işçilere 200’er lira dağıtılarak gitmeleri telkin edilmiş. Bunun üzerine haklarını almak için kendi içlerinde harekete geçen işçiler işveren tarafından hiçbir şekilde muhattap alınmamışlardır.

Sorunların çözümü için her yolu denedikten sonra bir çıkış bulamayan işçi arkadaşlar sendikamız İnşaat-İş’e başvurdular. Çalıştıkları firmanın AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip ENSARİOĞLU’na ait Ensarioğlu İnşaat Taahhüt Tic. A.Ş. olduğunu, ihalenin esas olarak bu şirkete verildiğini öğrendik. İnşaat işçisi arkadaşlarımızın sendikamıza üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra firma yetkilisi olan İbrahim GONCA ile bütün ısrarlı çabalarımız sonucunda 27 Şubat günü irtibata geçtik. Şirket yetkilisi şantiye şefi İbrahim Gonca ile telefon görüşmesi yapılarak 2 Mart Pazartesi günü saat 13.00’te randevu sözü alındı. Bizler de, işçilerle birlikte aldığımız karar üzerine randevu saatini bekledik. Beklememize rağmen hiçbir sonuç alamadık, kendiside şantiyeye gelmedi.

Şantiye şefi İbrahim GONCA’ya öğleden sonra aynı akşam yani 2 Mart 17.00’a kadar sendikamıza ulaşmasını ya da şantiyeye gelip bizi muhattap almasını talep eden mesaj attık. Mesajımızı dikkate almadığı takdirde başta basın yayın kuruluşları olmak üzere bütün demokratik zeminlerde gerek kendisinin ismini gerekse Galip Ensarioğlu’nun ismini anarak bu durumu bütün kamuoyuna teşhir edeceğimizi bildirdik. Bu iyiniyetli ve çözüme dayalı çabamızın da karşılıksız kalması sonucunda işçilerle beraber eylem kararı aldık ve bugün buradayız.

Buradan, başta ihaleyi açan ancak şantiyenin yakınından bilen geçmeyen Hacettepe Üniversitesi yöneticileri olmak üzere bu ihale de ana firma konumunda olan Ensarioğlu İnşaat Taahhüt Tic. A.Ş. yetkililerine ve hakkında meclis genel kurullarında yine inşaat sektöründe çeşitli paravan şirket işlemleri ile milyonları bulan rakamlarda şaibeli işlere imza atan Galip Ensarioğlu’na sesleniyoruz. Ücret işçinin en temel haklarından biridir, bunu ödemekle yükümlüsünüz. İşçiyi çalıştırırlen, işçi sizlere emeğini satarken ve aldığı işi layığıyla yaparken hiçbir sorun gözetmeyen siz patronlar, işçinin sizin tabirinizle üç kuruşluk alacağını ödemeye gelince ülkede taşeronluk sistemiyle iş yapan hemen hemen bütün firmalar gibi sıvışıp kaçamazsınız. İşçileri taşradan gelmiş yalnız ve kimsesiz olarak tarifleyemezsiniz. İnşaat işçilerinin artık onların haklarını koruyan ve kollayan sendikaları var. Siz, ‘sözleşmeye göre ücret ödeme sorumluluğu bize değil taşeron firmaya ait ya da işçiler taşeron firma işçileri’ diye yine saçmalayabilirsiniz. Ancak sizin de içinde bulunduğunuz yasama organınca çıkarılan iş kanunun ilgili maddesi bu gibi uyuşmazlıklarda doğrudan sorumlu olarak ana firmayı göstermektedir. Böyle bir şey söylerseniz buna kargalar bile gülecektir bilmiş olasınız.

20150305_Insaat-Is_Hacettepe-EnsariogluEylemi@TBMM_02(Seyr-iSokak)Bizler buradan bir kez daha sesimizi yineliyoruz. Ankara Hacettepe Erişkin Hastanesi Acil Servis İnşaatı şantiyesinde mekanik-tesisat işlerinde çalışan işçilerin hakları derhal kendilerine teslim edilmelidir. Şantiyelerdeki hukuksuzluklar derhal sona erdirilmelidir. Şubat ayında şantiyelerde 67 işçi kardeşimiz çeşitli işveren ihmalleri ve devlet organlarının denetleme boşluklarından kaynaklı hayatını kaybetmiştir. Bu kıyım derhal sona erdirilmelidir. Sigortasız çalıştırmaya ve iş güvenliği önlemleri alınmaksızın çalıştırılmaya son verilmelidir.


Buradan saraylarda saltanat sürme heveslilerine de sesleniyoruz. O sarayı biz inşa ettik. O sarayda, bu mecliste inşaat işçilerinin emeği var. Bu şantiyelerde ölen işçi kardeşlerimizin kanı var. Sizin yediğiniz insan etidir, içtiğiniz işçi kanı. O binaları nasıl inşa etmesini bildiysek gün olup devran döndüğünde başınıza yıkmasını da biliriz.

Son olarak bu işin asli sorumlusu olan Galip Ensarioğlu’nun çalıştırdığı işçilerin mağduriyetlerini derhal gidermesini talep ediyoruz. Mağduriyet giderilene kadar eylem yapacağız. Bugünden sonra da işçilerin hakları kendilerine teslim edilene kadar şantiyede eylemimizi sürdüreceğiz. Başta sektörde çalışan bütün işçi kardeşlerimiz olmak üzere emekten yana olan bütün işçi kardeşlerimizi ve duyarlı dost kamuoyunu eylemimize destek vermeye davet ediyoruz.

Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır!
Kavga sokak direniş yaşasın inşaat iş!

İnşaat-İş işçilerinin gerçekleştirdiği basın açıklamasının videosu için tıklayın:

Fotoğraflar ve Video: Seyr-i Sokak

– VU/ İnadına Haber / 5 Mart 2015 Perşembe –

 

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:19+00:00 5 Mart 2015|