Fotoğraflarla “Berkin İçin” Ankara Eylemleri – 11 Mart 2015

Gezi İsyanı’nda ekmek almak için sokağa çıktı. Söyleyecek sözü de vardı. 16 Haziran günü ekmeğini alamadan, o sözünü söyleyemeden, bir polis fişeğiyle başından vuruldu. 269 gün direnebildi. Vurulduğunda daha 14 yaşındaydı, 15 yaşına komadayken girdi. Hastanede 16 kiloya kadar düştü.
…Ve ne yazık ki geçen sene bugün aramızdan ayrıldı Berkin.

11 Mart 2014 tarihinde, 15 yaşındayken hayatını kaybeden Berkin Elvan için, bugün Ankara’da ve Türkiye’nin dört bir yanında eylemler yapılıyor. #11MarttaBerkinİcinBoykotVar

Ayrıca, Türkiye’nin her yerinden, ortaokul, lise ve üniversitelerde ders boykotları yapıldığı bilgisi geliyor.

Ankara’da ise merkezi eylemlerin yanısıra yerel olarak da bir çok mahalle ve semtlerde anma, ders boykotu ve protesto eylemleri gerçekleştiriliyor.

Günün ilk eylemi sabah saatlerinde Aka-Der Tuzluçayır Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Burada toplanan grup, Berkin’i andı. 

Daha sonra birçok orta okul ve liseden ders boykotu haberleri gelmeye başladı.

Tuzluçayır Lisesinde Devlis ve Özgür Lise Berkin Elvan için oturma eylemi başlattı. Mamak Ege Lisesi’nde Dev-Lis, Liseli Dev-Lis, Liseli Genc Umut ve Liseli YDG’li öğrenciler de Berkin Elvan için boykotta.

Tuzluçayır’da bulunan Ege Anadolu Lisesi’nde, Liseli Dev-Genç adına toplanan grup bir protesto ve yürüyüş gerçekleştirdi. Grup Tuzluçayır Meydanı’na gelerek, burada halay çekti.


ODTÜ’de de bir grup öğrenci, sınıfları gezerek ders boykotu çağrısı yaptı. ODTÜ’de, bazı fakültelerde öğrenciler gün boyu derslere girmeme kararı aldılar.

2015-03-11 berkin elvan anmalari - sabah @ank inadinahaber A 052

 

 

Eylemci grup, Ortadoğu Teknik Üniversitesi A1 kapısına doğru yürüyüşe geçti.


11:30 Güvenpark’ta BerkinElvan için oturma eylemi yapan, 7 kişilik gruba polis saldırdı.

photo_2015-03-11_10-26-47


11:35  Tuzluçayır meydanda toplanan liseli grup sloganlarla Berkin’i anıyor.


11:50 Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde de ders boykotu yapılıyor. Boykot dahilinde, hukuk öğrencileri, hukukun ne olması gerektiğine dair bir ders alıyorlar.

cebeci @kurbagasesi

(Foto: @kurbagasesi)

 


12:01 Tuzluçayır’da toplanan, çoğu lise öğrencilerinden oluşan gruba polis TOMA ile müdahale etti.   Saldırıya rağmen, eylemci öğrenciler dağılmadı.

2015-03-11 tuzlucayir-saldiri sonrasi

12:20 Tuzluçayır’da polis, TOMA’lar ile dağıtamadığı liseli eylemcileri gözaltına alıyor. Tuzluçayır’da 18 yaşın altında en az 7, toplamda 14 gözaltı var. Mahalleli, polisin keyfi tutumuna tepki gösteriyor. [protect]Gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri; Elif Gül Topcu, Dilara Salman, Bahattin Kaya, Zülfikar Ali Şahin, Halil Ay, Berfin Doğan, Yaprak Özbey, Berfin Bozoğlan ve Salih Aramaz olara belirlendi.[/protect] Müdahalenin detayları ve fotoğraflar için tıklayın.

Fotoğraf: Direnankara

 

 

 


13:00 Ankara Adliyesi’nde Berkin için anma ve hukuksuzluğu protesto eylemi gerçekleştiren ÇHD, adliye önünde bir basın açıklamasında bulundu ve adliye içindeki yürüyüşünü sonlandırdı.

20150311_BerkinAnmasi_51a(Adliye)-WM

 


14:16 Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) üyeleri, Berkin Elvan’ı vuran polislere dava açılmamış olmasını protesto etmek için, Ankara Adliyesi C kapısına kendilerini zincirledi. Polis müdahalesi sonrasında gözaltılar var. Detay ve fotoğraflar için tıklayın.

16:00 Kızılay Mithatpaşa Köprüsü altında eylem başladı. Detay ve Fotoğraflar

16:00 Kuğulu Park’ta toplanan grup sloganlar atarak eyleme başlıyor. Detay ve Fotoğraflar

16:00 Kızılay’da her yer Berkin: “Berkin Elvan Mücadeleye Devam” Detay ve Fotoğraflar

11 Mart’ta olanlar ve geleceğin getirecekleri “İşte Size ‘İç’i Fesatların ‘Güvenliği’ Yasası

 – İnadına Haber / 11 Mart 2015 Çarşamba –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:16+00:00 11 Mart 2015|