Kayıplarını arayan ‘Cumartesi Anneleri’ 20 yıldır ‘Fail Devlet’ten hesap bekliyor

27 Mayıs 1995’ten günümüze her hafta Galatasaray Lisesi önünde Cumartesi Anneleri’nin oturma eylemi karşılıyor İstiklal Caddesi’nden geçen insanları ve herşey 21 Mart’ta başlamıştı…

27 Mayıs 1995 Cumartesi günü saat 12:00’de kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları tarafından “Gözaltındaki kayıplar son bulsun, kayıpların akıbeti açıklansın, sorumlular bulunsun ve yargılansın” talebiyle ilk kez oturma eylemi yapılmıştı.

CumartesiAnneleri_01Cumartesi oturmalarının asıl çıkış noktası ise, Emine Ocak’ın oğlu Hasan Ocak’ın 21 Mart 1995’te gözaltına alınması ve 55 gün sonra işkenceyle öldürülmüş bedeninin Kimsesizler Mezarlığı’nda bulunmasıyla başlamıştı.

1995-1999 yıllarında her Cumartesi saat 12:00’de “Kayıplar son bulsun, kayıpların akıbeti açıklansın, kaybedenler bulunsun ve yargılansın” talebiyle Galatasaray lisesi önünde oturdular.

Cumartesi Anneleri devletin sürekli tacizlerine maruz kaldıkları ilk dönem protestolarının son yedi ayında her Cumartesi güvenlik güçlerinin engellemeleri ve saldırılarıyla karşılaşmış ve genellikle en az Cumartesi gecelerini gözaltında geçirmek zorunda kalmışlardı.

Ankara 100. Yıl Mahallesinde bulunan 'Berfo Ana' Parkından...

Ankara 100. Yıl Mahallesi’nde bulunan ‘Berfo Ana’ Parkından…

10 yıllık aradan sonra 31 Ocak 2009’da Cumartesi oturmaları yeniden başladı ve o günden bu yana kesintisiz olarak devam ediyor.

Bu süreçte Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Ana’yı kaybettik ancak nöbetini Kırbayır’ın kızkardeşi ve Berfo Ana’nın kızı Fatma Kırbayır devraldı. Son olarak ise geçtiğimiz 27 Şubat’ta da İsmail Şahin’in eşi Kiraz Şahin aramızdan ayrılmıştı.

Bu Direniş, Sadece Geçmişin Aynası Değil…

Özellikle “İç Güvenlik Yasası” adı altında yeni katliam ve ‘kayıp’lara gebe bir gündem oluşturma çabasındaki baskıcı yönetime karşı Cumartesi Anneleri’nin bu direnişi, tüm topluma da bir örnek oluşturma ve gelecekte tüm muhalif kesimlerin büyük olasılıkla karşı karşıya geleceği devlet terörünün geçmişteki örneklerini de hatırlatma özelliğini taşıyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta içerisinde, genel kurulda sadece AKP oylarıyla onaylanan maddelerin dışında kalan paket, onaylanan maddelerin acele olarak yasalaşması amacıyla komisyona geri çekilmiş, eş zamanlı olarak internet ve medya sansürlerine yönelik çeşitli kısıtlamalar içeren ve hatta yasama organlarını da süreç dışında bırakan düzenlemeler ise yine bir AKP klasiği olan ‘torba’lar eşliğinde meclis gündemine taşınmıştı.

– VU/ İnadına Haber / 21 Mart 2015 Cumartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:13+00:00 21 Mart 2015|