Kızılay’ın Göbeğinde Saraçoğlu Mahallesi Sakinlerine ‘Zorla Tahliye’ Sopası

Türkiye’nin ilk toplu konut projesi ve Ankara’nın kent belleğinde vazgeçilmez bir yeri bulunan Saraçoğlu Mahallesi sürekli tehdit altında. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yıkılıp bir rant alanına dönüştürülme projesi sürekli bakanlık tarafından yalanlanırken bölge sakinleri bu sefer de kaymakamlık ve emniyet güçleri kullanılarak taciz ediliyor. TMMOB’a bağlı odaların hazırladığı ve bölgenin Ankaralılar için bir kültür ve yaşam alanına çevrilmesini amaçlayan geniş kapsamlı proje karşısında toplumsal alanda elleri kolları bağlanan bakanlık ve ABB’nin ise, kirli planlarını hayata geçirmeye çalışırken bunun gibi hamlelere sık sık başvuracağı düşünülüyor.

sar6Saraçoğlu Mahallesi sakinlerinin zorla tahliye edilmek istenmesi tepki topladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Saraçoğlu Mahallesi’nin yargı sürecinde olduğunu söyledi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi’nin bildirdiğine göre Saraçoğlu Mahallesi’nde oturanların zorla tahliye edilmek istenmesi mimarların tepkisini çekti. Saraçoğlu mahallesinde inceleme yapan ve muhtarla görüşen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Saraçoğlu Mahallesi dağ başı mı, insanların yerlerinden zorla tahliye edilmesi ne demek? Bunu kabul etmemiz mümkün değil? Bu neyin acelesi” şeklinde tepkisini gösterdi.

“Yetkilileri akla ve bilime davet ediyoruz”

sar5Candan, Saraçoğlu Mahallesi’nin lojman statüsünün kaldırılmasına ilişkin Şube olarak açtıkları davanın devam ettiğini hatırlatarak “ Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesin de oturanların polis zoruyla bir sabah kapılara dayanılarak tahliye edilmesi kabul edilemez. Alanın tamamı tescilli, ağaçlar tescilli, insanları zorla tahliye etmek diye bir şey olamaz, yetkililer ne yaptıklarını sanıyorlar. Saraçoğlu Mahallesi taşıdığı değerlerle bizim için önemi büyüktür. Mimarlar Odası Olarak Saraçoğlu Mahallesi’nin yıkılmadan restore edilerek kamusal bir kullanımla kente kazandırılması için dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘ün himayesinde başlayan katılımcı yarışma süreci,Mimarlar Odası’nın kaçak saray mücadelesinden hoşlanmayan yöneticilerin müdahalesi ile durduruldu. Devlette devamlılık kalmamış. Söz namustur ,biz kamuoyu önünde verdiğimiz sözün arkasındayız. Elimizi taşın altına koyduk. Kimseye diyet borcumuz yok.Bu zorla tahliye Saraçoğlu Mahallesinin kapalı kapılar arkasında tehdit altında olduğunun göstergesidir.Perşembeye kadar sürecek olan zorla tahliye sürecinin davalarımız devam ederken yapılması manidardır. Yetkilileri akla ve bilimsel düşünmeye davet ediyoruz?”

sar3Kentlilerin , mahalle sakinlerinin katılımcı olduğu, kent düşleri yarışmaları sonucunda kente kazandırılan Ulucanlar Cezaevi’nin müze olma sürecinin en önemli örnek olduğunu söyleyen Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nin kent kazandırılması sürecinin ana argümanı, ortak akıldır, bu akıl hareketli katılım süreci ile şekillenir. Saraçoğlu Mahallesi tarihi ve mimari değeri yüksek bir mahalledir. Zor yolu ile yapılacak her hareket mahallenin itibarına ve kent belleğine gölge düşürüyor” şeklinde konuştu.

Fotoğraflar: Mimarlar Odası

– VU/İnadına Haber / 5 Mart 2015 Perşembe –

sar2a

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:20+00:00 5 Mart 2015|