Özgecan’dan sonra 32 kadın daha öldürüldü

11 Şubat 2014 günü, Mersin’in Tarsus ilçesinde korkunç bir cinayetin kurbanı olan Özgecan Aslan’ın ölümü üzerinden henüz bir ay geçti. Son bir ayda 32 kadın daha erkekler tarafından öldürüldü.

Özgecan’ın annesi Songül Aslan; en büyük korkusunun yavrusunun katillerinin hak ettikleri cezayı almamaları olduğunu söylemiş ve adalet istemişti. Özgecan’ın ölümü, tüm ülkede büyük bir tepkiye neden olmuş, yüz binlerce insan sokaklara dökülerek, kadın cinayetlerinin son bulması için protesto gösterilerine katılmıştı. Yapılan eylemlerde “Adalet istiyoruz”, “Kadın cinayetlerini durduracağız” ve “Kadın katillerinden hesap soracağız” sloganları sıkça kullanılmıştı. Ancak, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet vakalarının gösterdiği artışın son bulması talebiyle sokaklara dökülen yüz binlerce insanın, pek azının Özgecan’dan sonraki cinayetlerin takipçisi olabildiğini söylemek mümkün.

Türkiye’de kadına yönelik şiddetten ölen kadınların anısını yaşatmak için internet üzerinden kurulmuş sanal bir anıt ve her gün güncellenen bir sayaç olarak çalışan anıt sayaç projesine göre, Özgecan’ın öldürüldüğü tarihten beri geçen 29 günlük sürede, 32 kadın daha erkek şiddeti sonucunda hayatını kaybetti.

AnıtSayac, anıtı inşa edenlere göre, artış tehdidi tabiatında gizli ve şiddetin sürekliliğinin de habercisi. “Kaygı veren bir artış, ağırlaşan bir birikim yanında, aciliyete davet eden bir geri sayım da var ‘Anıt Sayaç’ta. Sayaç attıkça umut eksilmekte; tane tane tükenmektedir.”

Sanal anıt, kadınların ölümlerini bir bir kaydederek toplumsal duyarlılığın oluşturulması yönünde de yeni adımlar atılmasını hedefliyor.

Kadına yönelik şiddete dair, daha geniş bilgi alabilmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  http://www.aile.gov.tr/tr
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin web sayfası http://www.fatmasahin.net/
Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet İstatistikleri http://tuikapp.tuik.gov.tr/kadinasiddetdagitim/kadin.zul
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu http://www.kadincinayetlerinidurduracagiz.net/
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı http://www.morcati.org.tr/
Kamer Vakfı http://www.kamer.org.tr/

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:16+00:00 12 Mart 2015|