Rojava’da hayatını kaybeden Ivana Hoffman Ankara’da anıldı

Rojava devrimini savunurken IŞİD çeteleri tarafından öldürülen Afrika kökenli Alman enternasyonalist Ivana Hoffmann (Avaşin Tekoşin Güneş), Ankara’da anıldı. Hoffmann için Ankara’da gün boyu taziye çadırı açıldı. Akşam saatlerinde ise, Ankara Yüksel Caddesi’nde toplanan bir grup basın açıklaması yaptı ve konuşmalarla Hoffman’ı andı.

Ivana Hoffman (Avaşin Tekoşin Güneş)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü arifesinde hayatını kaybeden Hoffman için, ESP Ankara İl Örgütü’nün düzenlediği anmaya HDP, HDK, Partizan, DHF, Kaldıraç ve KÖZ başta olmak üzere, Ankara’da faaliyet gösteren çeşitli sol/sosyalist gruplardan temsilciler katıldı.

ESP adına Hünkar Genç konuştu. Hünkar Genç, konuşmasında Rojava’nın bir halklar mozaiği olduğunu belirtti. “Ivana yoldaş da enternasyonel bir devrimci olarak bu halklar mozaiğini aydınlatan bir meşale olmuştur. Bizler de, özgürlüğü anlamlı kılmanın bedel ödemek olduğunun farkında olarak, şehitlerimizin yolundan gideceğimizi ve bu bedeli ödemeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” dedi.

Anma sırasında, “Rojava şehidi İvana Hoffman ölümsüzdür” pankartı açıldı.

Yeni Demokrat Kadınlar adına yapılan konuşmada da “Mücadelesini kadın özgürlük mücadelesinde yaşatacağız” denildi.

Eylemde, Rojava’da hayatlarını kaybeden Serkan Tosun, Suphi Nejat Ağırnaslı, Sibel Bulut, Oğuz Saruhan, Emre Aslan, Kader Ortakaya ve Arîn Mîrkan da anıldı. Eylem, “Yaşasın Rojava devrimimiz”, “Ivana yoldaş yaşıyor, komünistler savaşıyor”, “Bijî berxwadana Rojava” sloganları ile sona erdi.

2015-03-09 hoffman anma

Açıklamanın ardından Ivana Hoffmann’ın mektubu okundu. Hoffmann’ın, Rojava’ya gitmeden önce yazdığı mektupta şu ifadeler yer almıştı:

“Ben bir karar verdim ve günler boyunca kafamda bu düşüncelerle yaşadım. Artık gün, Dicle ve Fırat nehirlerinin akıntısı kadar güçlü irademle adım atma günüdür. Rojava devriminin bir parçası olmak istiyor, orada kendimi geliştirmek istiyorum.

Tüm ezilen halklarımızı birleştiren mücadelemizi tanımak istiyorum. Her şeyden de önemlisi, gerekiyorsa kendi hayatım ile devrimi savunmak istiyorum. Bunun sonucunda ne ile karşılaşabileceğimi biliyorum ve bu mücadelenin öneminin farkındayım.

Elbette zor anlar yaşayacağım ve ne tür burjuva özellikler taşıdığımı göreceğim. Fakat tüm bunlarla da mücadele edeceğim. Elimde silahımla devrim için savaşmanın, emperyalizme karşı savaşmanın nasıl bir duygu olacağını yaşayacağım.

Hayatı daha farklı açılardan hissedecek, daha yoğun duygularla yaşayacağım. Sınırlarımı hep zorlayacak, geri düşme ihtimallerinde dahi bile mücadeleci ruhumdan vazgeçmeyeceğim.

Burada artık beni hiçbir şey tutamaz.”

Alman asıllı bir anne ve Kongolu bir babanın çocuğu olan Hoffmann, Avrupa metropollerinde kendini devrimci olarak tanımlamış,  6 ay önce de çetelere karşı savaşmak için Rojava’ya gitmişti.

11026605_10153076102638904_793048410_n

Haber: Etha & İnadınahaber

Fotoğraflar: inadınahaber & seyrisokak

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:16+00:00 9 Mart 2015|