TEİAŞ’ın Kesinti Bahanesi: “Kablo Koptu”, GERÇEK: ‘Türkiye Avrupa Otomatik Elektrik Ağından Çıkartıldı’

20150331_IstanbulMetrosuElektrikKesintisindeBekleyenler_02(Hurriyet)Türkiye’de, yaklaşık 25 ili kapsayan elektrik kesintisi konusunda Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) ilk açıklamayı yaptı.

Açıklamada, elektrik kesintisiyle ilgili olarak “Avrupa-Türkiye elektrik hattı bağlantısında kopma nedeniyle ülke genelinde elektrik kesintisi yaşanmaktadır” denildi. TEİAŞ yetkilileri, sisteme en kısa sürede elektrik verilmesi için çalışıldığını da belirtti.

Bu yetersiz açıklamanın ardından ulaşılan bilgiye göre ise asıl sebep, Türkiye’nin Avrupa’nın enterkonnekte sisteminden çıkarılmış olması.

Konuyla ilgili bir yetkili Hurriyet’e yaptığı açıklamada, “Dün Türkiye kaynaklı bölgesel bir arıza meydana geldi ancak Türkiye bu arızayı gidermekte gecikti. Avrupa Birliği, ‘siz kaliteli elektrik sağlayamıyorsunuz’ diyerek Türkiye’yi AB sisteminden çıkardı. Bugün yaşanan sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Sorunun giderilmesi 2-2.5 saatten önce mümkün görünmüyor. Bu daha da uzun sürebilir” iddiasında bulunmuştu.

Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkez Müdürü Emre Metin, Türkiye’nin Avrupa sisteminden çıkarıldığı iddialarıyla ilgili olarak Hürriyet’e şöyle konuştu:

“Türkiye Elektrik Sistemi, ENTSO-E adı verilen ağ üzerinden Avrupa Elektrik Sistemine bağlı. Ancak Türkiye, sistem arızalarının giderilmesinde yaşanan gecikmeler nedeniyle sık sık Avrupa’dan uyarı alıyor. Önceki gün de benzer bir arızanın yaşandığını anımsatan Metin, “Eğer Avrupa Ağından Türkiye çıkarılmış ise; bazı santraller otomatik olarak devre dışı kalmış olabilir. Bu teknik bir arızadır ki giderilmesi uzun sürebilir”

Türkiye Felç Durumda

20150331_OstimMetrosuElektrikKesintisindeBekleyenler_02(HazalUnsal)Ankara’da elektrik kesintisinin etkileri sinyalizasyon sistemine de yansırken metro seferleri de iptal edilmiş durumda.

İBB Trafik Kontrol Merkezi, elektrik kesintisi sebebiyle trafik ışıklarının çalışmadığını açıkladı.

Sosyal medyada elektrik kesintisi haberleri gelen şehirlerden bazıları şöyle: Ankara, Antalya, İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Bursa, Adana, Bitlis, Çanakkale, Hatay, Kars, Uşak, Sinop, Burdur, Isparta, Kırşehir, Tunceli, Gaziantep, Denizli, Eskişehir, Kayseri, Malatya, Konya, Kırklareli, Tekirdağ, İzmit, Bilecik, Samsun, Trabzon, Kahramanmaraş.

Elektrik dağıtım şirketlerinin telefon ve internet sitelerine de ulaşılamıyor.

Ankara Fotoğrafları: Hazal Ünsal
İstanbul Fotoğrafları: Hürriyet
Kaynak: Hürriyet, Diken

20150331_IstanbulMetrosuElektrikKesintisindeBekleyenler_01(Hurriyet)

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:12+00:00 31 Mart 2015|