1987’den beri devam eden gelenek, ODTÜ Bahar Şenlikleri bitiyor mu?

İlki 11-21 Mayıs 1987 tarihinde Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) tarafından düzenlenen geleneksel ODTÜ Bahar Şenlikleri sona erme tehlikesiyle karşı karşıya. Konu ile ilgili UGT ve Rektörlük henüz uzlaşmaya varamadı. UGT, şenlik süresinin 4 gün olmasında diretirken, Rektörlük, “2 gün yeter” diyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin bir geleneği haline dönüşmüş olan ve Türkiye’de ilk üniversite şenliği olarak anılan ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği, UGT başta olmak üzere diğer öğrenci topluluklarının da katkıları ile yıllardır büyük bir coşkuyla gerçekleştirilmekte. Bu yıl 29. su gerçekleştirilecek olan şenlik, geçmiş yıllara göre bir süre kısıtlamasıyla karşılaştı.

Rektörlük, kampüsün çok fazla kirlendiğini ve yıprandığını gerekçes göstererek, şenlik süresinin 4 günden 2 güne indirilmesine karar verirken, UGT üyeleri ve üniversitenin diğer bileşenleri de bu durumu protesto ediyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda da, UGT tarafından ana sahne konserlerinin masraflarını karşılaması için kiralanan yemek standlarının zehirlenmelere neden olabildiği için kaldırılmasını isteyen rektörlük, şenliğin tamamen iptalini gündeme getirmiş, ancak uzlaşmaya varılarak şenlikler yapılmaya devam etmişti.

UGT, yaptığı açıklamada şöyle dedi. “Salı günü rektörlükle yaptığımız toplantıda, şenliğin 4 günden 2 güne indirilmesi gerektiği, ODTÜ kampüsünün şenlik sürecinde çok yorulduğu, yıprandığı, çevrenin çok kirlendiği, şenliğe katılımın 3te 2sinin ODTÜ dışından olduğu belirtilmiştir. Bunun yanında, şenliğin maddi kaynaklarının kısıtlanması dayatılmaktadır. Bu durumda bahar şenliğinin gerçekleşmesi imkansızlaştırılmaktadır. Gelişmelerden ODTÜ kamuoyunu haberdar edeceğiz.”

ODTÜ Rektörlüğü ise, bir önceki sene üniversitenin resmi internet sitesinden yaptığı şenlik çağrısında, kampüsün temizliği konusunda özen gösterilmesini istemiş, “Şenlik süresince, çevre temizliğine olan duyarlılığımızı kaybetmeyelim. ODTÜ’müzü temiz tutalım ve koruyalım.” ifadelerini kullanmıştı.

Yukardaki video ise 1987 yılındaki ilk bahar şenliğinden anları gösteriyor. Videoda anlatılan şenlikte, tüketmenin değil üretmenin ön planda olduğu, ortak çabaların ve emeğin büyüyüp güzelleştiği, barışın, halklar arasında dostluğun ve sevginin öneminin vurgulandığı bir ODTÜ var. Videonun son bölümünde, el ele tutuşarak ODTÜ’nün etrafını saran büyük bir çember yapan üniversite bileşenlerinden kısa bir sekans görüyoruz.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-16T17:53:02+00:00 16 Nisan 2015|