“Açık Koalisyon” milletvekillerinden bir “Açık”lama bekliyor!

Uluslararası Şeffaflık Derneği öncülüğünde; Diyarbakır Barosu, Düşünce suçuna Karşı Girişim, Eşit Haklar için İzleme Derneği, Eşit Yaşam Derneği, Genç Avrupalılar Derneği, İzmir Romanlar Derneği, KA.DER, KURD-DER, Ortak Gelecek için Diyalog Derneği, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Sosyal Demokrasi Vakfı, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Van Barosu, Yerel Katılımı Destekleme Derneği ve Yuva Derneği’nin de katılımıyla oluşturulan “Açık Koalisyon” milletvekillerinden bir “Açık”lama bekliyor!

Milletvekillerinin mal varlıklarını ve seçim bütçelerini kamuoyuna “Açık”lamaları için yürütülen kampanyanın lansmanı 8Nisan’da Taxim Hill Hotel’de gerçekleştirildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan dünyanın birçok ülkesinde malvarlığı ve seçim kampanyası bilgilerinin açık olduğunu, Türkiye’de ise ne yazık ki eski bir bakış açısıyla siyaset yapılmaya çalışıldığını vurguladı.
Açık Koalisyon üyelerinden KA.DER’in Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Karahanoğlu siyasette ve siyasetin finansmanında şeffaflığın kadınların temsilinde fark yaratacağını, bu sebeple kadın adayların mal varlıklarını ve kampanya finansmanlarını kamuoyuyla paylaşarak erkek adaylara örnek olmasını beklediklerini ifade etti.

Gönül Karahanoğlu’nun hemen ardından söz alan Ortak Gelecek için Diyalog Derneği Proje Koordinatörü Batuhan Ersun, dernek olarak gençlik alanında çalışmalar yaptıklarını belirterek, gençlere ulaşmak için siyasetin şeffaflığının ve ‘açık’ lığının önemini vurguladı ve ‘Açık Koalisyon’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Basın toplantısının ilerleyen bölümünde Siyasette Şeffaflık Projesi Koordinatörü Damla Cihangir kampanyanın genel hatlarından bahsetti. Ayrıca dünyada bu durumun nasıl olduğuna dair genel bilginin www.aciksiyaset.org sitesinde açıkça görülebileceğini, kampanyaya destek vermek isteyenlerin kampanya materyallerini aciksecin.com adresinden temin edilebileceği bilgisini verdi.

Damla Cihangir’den sonra söz alan Uluslararası Şeffaflık Örgütü Bulgaristan Program Koordinatörü Dr. Linka Toneva, Bulgaristan’da 2001 yılında beri seçim kampanyalarının finansmanını izleme çalışmalarını yürüttüklerini, çabalarıyla 2011 Cumhurbaşkanlığı ve Yerel Seçimler öncesinde seçim kampanya kurallarının yasallaşması, şirket bağışlarının kaldırılması, finansman kaynaklarının şeffaflığının sağlanması gibi yasal düzenlemeler gerçekleştiğini dile getirdi.

GONG Hırvatistan adına konuşan Duje Türkiye’de de, aynı Hırvatistan’da olduğu gibi, siyasetin şeffaflığı konusu hakkında kamuoyu oluşturma sorumluluğunun Türkiye’deki sivil toplum ve bağımsız gazetecilerin omuzlarına yüklenmekte olduğunu belirtti.

İnadına Haber’e konuşan kampanya sorumlusu Hilal Işık, kampanya kapsamında adaylarla görüşmelerin devam ettiğini, change.org/aciksiyaset üzerinden yürüttükleri online imza kampanyasına da destek beklediklerini belirtti.

[line]

Haber: Onur Metin / İnadına Haber
Fotoğraf: Şeffaflık Derneği : seffaflik.org

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-21T15:22:13+00:00 21 Nisan 2015|