Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri AİHM’e taşındı

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mansur Yavaş, iç hukuk yollarından sonuç alamayınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. Yavaş, seçimi 32 bin oy farkla kaybetmişti.

Yerel seçimde ‘hile yapıldığı’ iddiasıyla önce Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK), YSK’nın verdiği cevabın ardından da Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunan Mansur Yavaş, çıkan kararlardan sonra, “sunduğu delillerin yeterince incelenmediği” gerekçesini ileri sürerek konuyu AİHM’e taşıdı.

Mansur Yavaş, yaptığı açıklamada “Ankaralıya yapılan haksızlığın peşini bırakmamak adına, sandığa yansıyan iradenin gerçeğe çıkması için AİHM’e başvurduk. Ankaralının hak arama mücadelesini her platformda vermeye devam edecek, Ankaralı seçmenin güvenini boşa çıkarmayacağım.” dedi. AİHM’den umutlu olduğunu belirten Yavaş, 20 sayfayı bulan dilekçesi ile başvurduğu mahkemeden olumlu bir sonuç beklediğini sözlerine ekledi.

YSK’ya yaklaşık 40 bin sayfa belge verdiğini belirten Yavaş, bu belgelerin 3 saat içerisinde değerlendirildiğini, bu kadar belgenin bu kadar kısa sürede okunup değerlendirilmesinin mümkün olmadığını, teslim ettikleri belgelerin yeterince incelenmediği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunduğunu,  AYM’den  “genel seçime bakarız ama yerel seçime bakamayız” anlamına gelecek bir karar çıktğını ve böylece iç hukuk yollarının tükendiğini belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde, resmi sonuçlara göre AKP adayı İbrahim Melih Gökçek, %44.8; CHP adayı Mansur Yavaş ise %43.8 oy almıştı.

Geçtiğimiz günlerde, Bülent Arınç’ın, Gökçek hakkında söylediği “Görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değil; oy isterken paralel yapının kucağına oturdu” demesi üzerine, Mansur Yavaş da twitter hesabından, “Sayın Arınç az daha Ankara seçimleri ile ilgili de bir şeyler diyecekti gibi geldi bana.” ifadelerini yazmıştı.

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-04T00:09:26+00:00 4 Nisan 2015|