Ankaralı Özgür Haberciler İsyanlarını Sokağa Taşıdı

Ankara Özgür Haber Platformu adı altında ‘Haber Hakkı’ için bir deklarasyon yayınlayan Ankaralı Özgür Haberciler halkın haber alma, yapma ve yayma hakkına yönelik saldırılara karşı yürüttükleri mücadelelerini sokakta da sürdürüyor.

20150425_AnkaraOzgurHaberPlatformuStandi@Yuksel_02Geçtiğimiz hafta sonu Yüksel Caddesi’nde bir stand açan özgür haberciler, yayınlanan deklarasyonun içeriğinin anlatılması ve gerek haber alma hakkını savunan halkın, gerekse sokaktan haber yapan tüm yurttaş muhabirlerin, yürütülmekte olan haber hakkı mücadelesine desteğinin arttırılması yönünde çeşitli faaliyetlerde bulundu.

Standda, geçtiğimiz süreçte yine Ankaralı özgür habercilerce belgelenmiş devlet şiddeti ve terörü ile yasal protesto hakkını kullanan vatandaşlara emniyet güçlerince uygulanan hukuksuz müdahale ve saldırıları belgeleyen fotoğraf ve videolar sergilenirken deklarasyonun içeriğini açıklayan broşürler dağıtıldı.

Broşürde deklarasyona vurgu yapılan noktalar şu şekilde yer aldı:

Biz Kimiz?

20150425_AnkaraOzgurHaberPlatformuStandi@Yuksel_06Bizler sokakta, kendilerini alternatif medya, muhalif medya, devrimci basın, yurttaş haberci, video-eylemci, fotoğraf sanatçısı, belgeselci gibi farklı sıfatlarla adlandıran sokaktan insanlar olarak eylemin tam orta yerinde, kurumsal ya da bireysel, haber yapma hakkını kullanırken, meşruiyetini halkın gerçekleri bilme hakkından alan özgür habercileriz.

Amacımız ve önceliğimiz, sömürü üzerine kurulu bu sistemi deşifre etmek; gerçeğin, sanatın bütün yaşamın sansüre uğradığı bu ülkede, olanı bir an önce ve en fazla insana ulaştırmak ve yaptığımız haberi bütün haberci arkadaşlarımızla paylaşmaktır.

Tarihi Belgeliyoruz, Belgeleyeceğiz!

20150425_AnkaraOzgurHaberPlatformuStandi@Yuksel_08Şahidi olduğumuz bu süreçte ülkede ‘karanlık bir tarih’ yazılırken, Anayasa’dan, uluslararası sözleşmelerden ve yasalardan doğan haklarımızı gayet iyi biliyoruz. Bizler bugüne kadar yaptığımız gibi, 1 Mayıs ve sonrasında da hukuktan ve sokaktan aldığımız haklılığımızla bu ‘tarihi belgelemeye’ devam edeceğimizi, bugüne kadar olduğu gibi sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi ilan ediyoruz.

Bizler sadece haberci değil, halkız.

Saflarında olduğumuz halkın talepleri için çıktığı sokaklarda omuz omuza mücadele vereceğimizi, ne zaman bir haksızlığa karşı ses duysak, duyurmak için çabalayacağımızı; yalnızca seyirci kalmayıp müdahil olacağımızı, polis şiddetinin her türlüsünü kareleyeceğimizi, belgeleyeceğimizi ve hesap sorulacağı zaman seferber olacağımızı şimdiden beyan ediyoruz.

Mücadeleyi büyütmek için Kaydet!

Bizler haksızlıkları, şiddeti, baskıyı kaydediyoruz. Herkesi kayıt yapabileceği her türlü araç ile gördüğü her türlü baskı, şiddet ve hak talebini kayıt altına alarak mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz. Şiddeti belgelemek, basın kartımız olsun olmasın meşru ve anayasal hakkımızdır!

Uyarıyoruz!

Ve 1 Mayıs arifesinde; halklara, işçilere, gençlere, kadınlara, sistemin ezmek istediği tüm kesimlere uygulanan haksızlıkları, şiddeti, baskıyı kaydetmekten korkmadığımızı bir kez daha hatırlatıyoruz ve kendi hukukunu bile hiçe sayar hale düşen iktidarı bir kez daha uyarıyoruz:

Biz haklarımızı biliyoruz, siz de sınırlarınızı bilin!

20150417_OzgurYurttasHaberciler-KamuoyuDuyurusu_v5

Deklarasyonun Orijinal Metni

 

Deklarasyona katkı vermek üsteyen özgür haberci ve yurttaş muhabirler, ad-soyad bilgileri / temsil ettikleri kurumu Ankara Özgür Haber Platformu sitesi üzerinden veya gönderecekleri bir e-mail ile bildirerek imzacı olabiliyorlar.

– VU/ İnadına Haber / 25 Nisan 2015 Pazar –

20150425_AnkaraOzgurHaberPlatformuStandi@Yuksel_03

20150425_AnkaraOzgurHaberPlatformuStandi@Yuksel_10

20150424_DeklarasyonElIlani_V3

Ankara Özgür Haber Platformu – Deklarasyon Tanıtım Broşürü

 

20150425_AnkaraOzgurHaberPlatformuStandi@Yuksel_17

20150425_AnkaraOzgurHaberPlatformuStandi@Yuksel_16

20150425_AnkaraOzgurHaberPlatformuStandi@Yuksel_20a

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:01+00:00 26 Nisan 2015|