Avukat Umut Kılıç ile ilgili iddianame hazır

Adli Yargı Hakim Adaylığı sınavından iki kez yüksek puan almasına rağmen, daha önce mülakatta elenen ve son girdiği mülakat sırasında kurul üyelerine “Faşist AKP’nin uşağısınız” ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Hırsız, katil” dediği iddiasıyla tutuklanan avukat Umut Kılıç hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. Umut Kılıç hakkında dava açıldı.

Kılıç için “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan dört yıl, kendisinden şikayetçi olan yedi kurul üyesine hakaret suçundan ise iki yıla kadar olmak üzere toplam 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

21 Nisan’da Adli Yargı Hakim Adaylığı mülakatına giren Umut Kılıç, iddiaya göre kimlik bilgileri sorulduğunda “Zaten komisyonunuzda var” diyerek kurul üyeleri ile tartıştı. Mülakat komisyonunun yazdığı tutanağa göre, Umut Kılıç, komisyon üyelerinin sistemin işbirlikçileri ve emek hırsızı olduklarını, faşist Ak Parti’nin uşakları olduklarını söyledi.  Dışarı çıkmazsa polis tarafından çıkartılacağı bildirilen Kılıç, komisyon üyelerine ‘Sizler busunuz, polislerle susturursunuz, susmayacağım, sizler iktidarın işbirlikçisisiniz, emek hırsızısınız’ dedi. Salona çağrılan polis tarafından çıkartılmaya çalışılan Umut Kılıç, salondan çıkarken “Hırsız Katil Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı.

İddianameye göre, kurul üyelerine karşı Umut Kılıç tarafından kullanılan ifadeler sonucu, belirli olaylar yükleme gereğini yerine getirerek, haksız, eleştiri ötesi ve değer yargıları barındıran somut hakaret fiilinin gerçekleşti, bu söylemlerin onur, şeref ve haysiyeti rencide eder nitelikte, inciltici ve küçük düşürücü olduğuna iddianamede yer verildi.

 

İddianamede, Erdoğan’a yönelik kullanılan “hırsız ve katil” ifadeleri ile kurula yönelik “Sistemin işbirlikçisisiniz, faşist AKP iktidarının uşaklarınız” ifadelerinin düşünceyi yayma özgürlüğü dışında salt hakaret kapsamına girdiği savunuldu. İddianamede, Avukat Kılıç’ın “Hırsız, katil Recep Tayyip Erdoğan” sözlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef aldığı belirtildi.

Umut Kılıç’ın serbest bırakılma talebi reddedildi.

İddianame bugün mahkemeye sunuldu. Kılıç, Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Konuyla ilgili Ankara Barosu yönetim kurulu üyesi Cemalettin Gürler, Kılıç’ın tutuklandığı gün bir açıklama yapmıştı. 

umutkilic iddianame 1

umutkilic iddianame 2

umutkilic iddianame 3

 

Haber: – Onur Metin – İnadınaHaber

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:01+00:00 27 Nisan 2015|