‘Bir Başka’ Hesaplar: 250 bin öğretmen atama beklerken, polisler “Demokrasi Öğretmeni” Oldu

“Hani Çok Programlı Anadolu Lisesi”nde ‘öğretmen bulunamadığı’ gerekçesiyle felsefe, demokrasi ve ingilizce derslerine polisler girmeye başladı. İlk işleri ise ders branşlarını bir kenara bırakıp çoğunluğu Zaza olan öğrencilere “siz Kürt değilsiniz ki” demek oldu.

DİHA’nın verdiği bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Atanacak öğretmenlerin bulunmadığı branşlara ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Kaymakamlığı izni ile Eğitim Fakültesi mezunu polislerin girebileceği” şeklindeki beyanı esas alınarak, Diyarbakır’ın Hani ilçesinde bulunan “Hani Çok Programlı Anadolu Lisesi”nde, binlerce öğretmenin atama beklediği Felsefe, Demokrasi ve İngilizce derslerine polisler görevlendirdi. Öğrenciler, derslerde bir verim alamadıklarını, derslerine giren polislerin ders branşlarıyla alakası olmayan konularda konuştuklarını söyledi.

Asıl branş öğretmenleri beklerken, bu atamaların ‘mesele’si başka…

Lisede okuyan öğrenciler, derslerine giren polislerin, girdikleri branşlar hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmamalarından dolayı, derslerden bir verim alamadıklarını belirtirken, 11. sınıf öğrencisi R.A. , “Polislerin girdiği derslerde bu güne kadar hiçbir şey işlemedik. Dersimize giren polisler, sınıfta düzeni dahi sağlayamıyor” diye konuştu. E.C. isimli 11. sınıf öğrencisi ise yurttaşların çoğunluğunu Zazaların oluşturduğu ilçede, derse giren polislerin Zaza ve Kürtlerin ayrı ırklar olduğunu ve farklı yerlerden geldiğini söylediğini belirterek, “Bizim dersimize giren polis, ilk geldiğinde tanışma faslından hemen sonra Kürtlerin İran’dan geldiğini, Zazaların Kürt olmadığını farklı bir ırk olduğunu söyledi” dedi.

Başka öğrenci Y.Ç. ise, “Samimiyet kurdukları kimi öğrencilerle halı saha maçına gidiyorlar, ondan sonra emniyete götürüyorlar. Bazen bizlere emniyette bulunan spor alanımıza gelin falan diyorlar ama bazılarını da tek çağırıyorlar emniyete. Orada ne yapıyorlar bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Genç Gazete, DİHA

– VU/ İnadına Haber / 27 Nisan 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-27T14:01:53+00:00 27 Nisan 2015|