“Doğrucu Avukat”ın Tahliye Talebi Reddedildi

21 Nisan Salı günü Adalet Bakanlığı hakimlik sözlü sınavında yürütmenin başına hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Avukat Umut Kılıç’ın, bugün avukatı Murat Koç tarafından yapılan tahliye başvurusu Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

UmutHakim Yunus Süer imzalı red kararında “belirtilen tutuklama şartlarında bir değişiklik olmadığı, bu kararın kaldırılmasını sağlayacak yeni bir delil ileri sürülüp ibraz edilmediği, bu sebeple de tutukluluğun devamına yapılan itirazın reddine karar verildiği” belirtildi.
Hukuk çevrelerince yapılan ilk yorumlar ise, sadece doğruyu söylediği için alelacele tutuklanma işlemi gerçekleştirilmesinin baştan sona hukuk dışı bir uygulama olmasının ötesinde, 5. Sulh Ceza hakimliğinin bugün imza attığı kararında açıkça, öncelikle suçun ispatlanmasının gerekliliğinin ortadan kaldırıldığı, artık onun yerine kişilerin üzerine atılan suçu çürütecek delil ibraz etme zorunluluğunun yeni bir hukuksuzluk örneği olarak uygulamaya konduğu yönünde oldu.

Avukat Kılıç Hangi Doğrular Yüzünden Tutuklanmıştı?

Gün içerisinde CHP Ankara 1. Bölge milletvekili adayı Avukat Ali Haydar Hakverdi, tutuklu Avukat Umut Kılıç ile yaptığı görüşme sonrasında aktardığı bilgilerde moralinin yerinde olduğu ve herhangi bir pişmanlığı bulunmadığını belirtirken dün gerçekleşen olayı da şu şekilde aktardı:

“Kendisi önceki sınavdan daha yüksek almasına rağmen elenmiş. Son mülakata ise daha düşük puanla girmiş. Kendisine sadece kimlik bilgilerinin sorulması üzerine duruma itiraz etmiş ve kimlik bilgilerinin kendilerinde olduğunu söylemiş. Bunun üzerine heyet Dışarı çıkmasını isteyince çıkmayacağını belirtmiş. Bu sırada heyetten bir üye ‘Sen Alevi misin’ diye sorunca Umut: ‘Alevi değilim, ne olduğum önemli değil. Sorduğunuz soru bile sizin taraf olduğunuzu gösteriyor. Siz beni zaten almayacaksınız çünkü yandaşsınız. Sizler emperyalizmin uşağı olan faşist AKP’nin içinden gelen kimselersiniz, hükümetin adamlarısınız. Yine alınmayacağımı bildiğim için sınava tepki göstermek amacıyla katıldım. Düzenden sistemden, kayırmacılıktan dolayı bir konuşma yapmak istedim ama engellendim. Kendilerinin de buna ortak olduğunu söyledim. Hükümetten kişiler olduğunu söyledim. Dışarı çıkmamı istediler, ben de konuşmaya devam ettim. Bana mesleğimle ilgili soru sormak istediler, ben de tepkimi dile getirmek için konuşmaya devam ettim. Ben sistemi eleştirdim, kendi üzerlerine alındılar. Polis çağırdılar.
Yaptığımın arkasındayım. Çünkü bana yapılanları kabul edemezdim.’ dedi.”

Konuyla ilgili Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Cemalettin Gürler’in açıklaması için buraya tıklayın. 

– VU/ İnadına Haber / 22 Nisan 2015 Çarşamba –

UmutKilic-Karari

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:01+00:00 22 Nisan 2015|