İsyan, Sokak, Baltimore!

İnsan Hakları ihlalleri coğrafya, din veya dil ayırt etmiyor. Bu ‘net bilinmeyenli’ denklemde değişmeyen parametreler ise hakim kesimlerin kendilerine sağladıkları ayrıcalıklar, buna karşı tehdit olarak görülen ancak sırtından geçinilmeye devam edilen sınıflar ki burada sürekli olarak ırksal ve etnik faktörler ön plana çıkıyor, son olarak da sermayenin hakimiyeti kurduğu dönme dolap rant düzenini yitirme korkusu.

ABD’de son yaşanan olaylarda Maryland Belediye Başkanının “Söyleyecek söz bulamıyorum. Kentinizi yok ederek birilerinin hayatını düzelteceğinizi düşünmeniz aptalca” lafı çok tanıdık geliyor değil mi? Ankara’da Ethem’i vuran polislerin katilliği tescil edilmişken onları kahraman ilan edecek çiğlikte bir şahıs katillerin elinden damlayan kanla beslenip hala kenti sömürmeye devam bile edebiliyor bu düzende, aynen benzeri bunun gibi örneklerde de görüldüğü gibi…

20150428_ABD-Baltimore'da'OlaganustuHal(FreddieGray'inOldurulmesi)_21Kentler, kasabalar insanlar içindir, insanların vergileriyle inşa edilir, bu sebeple de insanların istekleri en önemli yönlendirici etken olmalıdır elbette. Sonra derler adama “yahu bir rahat bırak, halk kendisi için iyi olanı sadece koltuğunu kollayandan daha iyi bilir” diye. Hele ki bir de kapitalist düzende hiç bir iktidar kendi cebinden ‘hayrına’ kentler inşa etmez. Hal böyle olunca hak aramaya sokağa çıkan insanlara “neden böyle yapıyorsun?” demek de hiç kimsenin haddi olamaz. Elbette içlerinde 3-5 tane sınırı aşanlar da olacaktır, bu dünyada birbirinden farklı 7 Milyar insan evladı yaşıyor sonuçta. Ama gerçekten aşılan sınırlara tanık olmak için isyanlara değil günlük hayatta yaşanan cinnetlere, daha da önemlisi iktidar kalkanıyla yıkılan hukuki sınırlara ve emeğin birikimlerine yöneltilen talanlara bakmak sanırız ağzı olup da konuşan herkesin ağzına, yapışınca bir daha çıkmayan bir bant yapıştırmaya yetecektir.

“Her hakkı yenen silah alıp sokağa mı çıkacak?” sorusu ise sadece, koltuklarında oturmaktan şekil şemal itibariyle de o mobilyalarla bütünleşmiş bünyelerin yüreğine su serpmeye yönelik popülist bir sorgulama şekli olup, gerek sınıfsal mirasların, gerekse bahsedilen ’emeğe yöneltilen talanlar’la beslenen kesimlerin korunma refleksini ortaya koymakta. Yine tarih defalarca ve dafalarca gösterir ki; “Evet, Hak Sokakta Kazanılır”.

Son olarak önemli bir vurgu yapmak gerekirse; sürekli tekerrür eden tarihin, artık halkın genlerine işlediği bu hak arama davranışı, dönem dönem iktidarlar tarafından unutturulmaya ve halkın bilinçaltında tutulmaya çalışılsa da ufak dürtmelerle kolayca yeniden hatırlanabilirken, sürekli sermayesini korumaya ve hukuksuzlarını örtbas etmeye çalışan erklerin bu mücadeleden hiçbir zaman galip çıkamayacakları gerçeği, bu kesimlerce tarihte de hiçbir zaman net bir şekilde öğrenilememiş bir olgu olup sürekli olarak yeniden öğretilmesi gerekmektedir.
Ama en önemlisi bunun için de birşeyler yapmak gerekir ki; tarihin bize öğretmiş olduğunu umduğumuz en elzem veri, ‘hiçbirşeyin kendiliğinden gerçekleşmeyeceği’ gerçeğidir.

Baltimore Neden Yanıyor?

20150427_ABD-Baltimore'da'OlaganustuHal(FreddieGray'inOldurulmesi)_34ABD’de Ferguson kentinde beyaz polisin silahsız siyah bir genci öldürdüğü ağustos ayından sonra siyahi vatandaşlara yönelik şiddet gittikçe artarken ABD vatandaşlarının bu şiddet ve hukuksuz polis cinayetlerine tepkisi de katlanarak artıyor. Son olarak Baltimore kentinde 25 yaşındaki Freddie Gray’in polis gözaltında ölmesine karşı protestolar ayaklanmaya dönüştü.

Başkent Washington’a 50 km mesafedeki kentte önceki gece boyunca işyerleri yağmalandı, kamu binaları ve polis araçları kundaklandı. 15 polisin yaralandığı, 200 kişinin gözaltına alındığı çatışmaların ardından kente sokağa çıkma yasağı getirildi.

Baltimore’da da OHAL

20150428_ABD-Baltimore'da'OlaganustuHal(FreddieGray'inOldurulmesi)_09Dün 80 bin öğrencinin devam ettiği okullar tatil edildi. Bir hafta boyunca 22.00’den 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan eden Belediye Başkanı Stephanie Rawlings- Blake “Söyleyecek söz bulamıyorum. Kentinizi yok ederek birilerinin hayatını düzelteceğinizi düşünmeniz aptalca” dedi.
Maryland Eyaleti Valisi Larry Logan, “son çare” olarak OHAL ilan etti ve Ulusal Muhafızları göreve çağırdı.
Vali Logan eyaletin 5 bin kişilik Ulusal Muhafız Alayı’na “vatandaşların canlarını ve mallarını koruma” talimatı verdi.
1968’te Martin Luther King Jr suikastının ardından Baltimore’da çıkan isyana benzetilen olay için şimdilik 500 Muhafız konuşlandı.

Gözaltında Polis Cinayetine Kurban Gitmek İçin ‘Siyahi’ Olmak Yeterli

20150427_ABD-Baltimore'da'OlaganustuHal(FreddieGray'inOldurulmesi)_62Gözaltına alınırken boynunun kırıldığı açıklanan ve bir hafta komada kaldıktan sonra 19 Nisan’da ölen Gray’in önceki gün cenazesine 2 bin 500 kişi katıldı. Ardından sokağa dökülen binlerce genç polisle çatıştı. Gazlı müdahaleye karşın gece yarısı olaylar 620 bin nüfuslu kentin tamamını sardı. AVM, eczane ve tekel dükkânları yağmacıların öncelikli hedefi olurken, 144 araç, huzurevi dahil 15 bina yakıldı.
Maryland senatörü Elijah Cummings’in aralarında olduğu 200 kadar aktivist, şiddete son verilmesi için kol kola yürüse de fayda etmedi. Bir anne gösterilere katılan oğlunu döve döve çekip götürdü. Çatışmalara katılan üç çetenin birer polis memuru öldürmeye yemin ettiği istihbaratı aldığını duyuran polis, olayları kontrol altına almakta geç kaldığı için eleştirildi.

Gray ailesi, şiddet karşıtı tavır alıp hafta içi barış yürüyüşü düzenleyecek. Baltimore’da “polisle göz teması kurduktan sonra kaçmaya başladığı” için kovalanıp elleri arkadan kelepçelenen Gray’in acıyla bağırdığı ve bir bacağının hareketsiz olduğu görüntülenmişti.
Doktor istediği halde yarım saat polis minibüsünde gezdirilen gencin boynunun nasıl kırıldığı hâlâ aydınlatılmadı.

– VU/ İnadına Haber / 29 Nisan 2015 Çarşamba –

Fotoğraflar: Revolution News, Reuters, AP

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:01+00:00 29 Nisan 2015|