Kızılay Saraçoğlu Mahallesi’nde polis zoruyla hukuk dışı tahliye

Ankara’nın merkezindeki tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nde polis zoruyla tahliye süreci başladı. Mahallede yaşayan Pınar Kuşçu bildirimsiz, belgesiz bir biçimde polis zoruyla evinden atıldı. Saraçoğlu Mahallesi’nin yıkılmaması ve tarihi-mimari dokusunun korunması için mücadele veren mimarlar da tahliye haberinin gelmesi üzerine mahalleye geldi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan kaymakamlık, defterdarlık ve emniyet güçlerinden tahliye belgelerini göstermelerini istedi. Yetkililerin hiçbiri tahliye belgesi gösteremedi ancak buna karşın tahliye işlemini sürdürmekte ısrarcı oldu.

Candan yaşanan işlemi şöyle değerlendirdi:

Kamu görevi yaptıklarını söylüyorlar. Kamu görevi yapan insanın elinde belgesi olur. Başkentin göbeğinde miyiz, dağ başında mıyız, anlamakta zorluk çekiyoruz. Baskıyla, keyfi uygulamayla hukuki olmayan bir süreçte karşı karşıyayız.

‘Saraçoğlu’ndaki hukuksuzluk ülkenin aynası’

Pınar Kuşçu’nun ikinci kattaki eşyalarının birinci kattaki boş daireye taşındığını söyleyen, evde yarın TEOG sınavına girecek bir çocuk olmasına karşın tahliye işleminin yapılmasına tepki gösteren Candan, “Saraçoğlu’nda bu olaylar yaşanmaması için elimizi taşın altına koyduk. Protokol süreçlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sözünü tutmadı ve süreci böyle vicdansızca bir yere taşımayı başardı. İnsanları zorla evlerinden tahliye edemezsiniz. Saraçoğlu bir mirastır, kimsenin malı değildir, burası Ankaralılara aittir. Bugün burada gördüğümüz, ülkede yaşanan hukuksuzluk durumunun aynasıdır” dedi.

Yürütmeyi durdurmaya karşın tahliye

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak mahallenin lojman statüsünün kaldırılmasına yönelik açtıkları davanın devam ettiği bilgisini veren Candan, davalarda yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını ancak insanların yine de zorla tahliye edilmek istendiğini aktardı.

‘Davamızı kazandığımızda eşyalarımı geri taşısınlar’

Bir gün içinde iki çocuğuyla birlikte evsiz kalan Pınar Kuşçu ise kendisine hiçbir belge gösterilmeden evinin boşaltılmasının istendiğini ve kendisine 15 Haziran’a kadar evi boşaltacağına dair bir taahhütnameyi imzalatmaya çalıştıklarını dile getirdi. Kuşçu şöyle konuştu:

Yarın oğlumun TEOG sınavına gireceğini söylememe rağmen eşyalarımı boş daireye taşıyıp kilitliyorlar. Bu hukuksuz süreç için de ayrıca dava açacağım. Dava süreçlerimiz zaten devam ediyor. Davayı kazanınca eşyalarımı eve geri taşımalarını da istiyorum.

Halka açılacak alanda okul kapatılıyor

Avukat Asım Özcan da tahliye işleminin hukuka aykırı olduğunun altını çizdi. Mahalledeki lojmanların statüsü nedeniyle bu işleme yapmaya çalışan kaymakamlığın da aynı statüde olduğuna dikkat çeken Özcan, “Saraçoğlu’nun halka açılacağını söylüyorlar ama halka açılacak alanda okul kapatıyorlar. Hiçbir projeleri yok. Madem bir fikir yok, insanların oturmasında nasıl bir engel var?” dedi.

Özcan, Saraçoğlu’ndaki sürecin Anayasa Mahkemesi ile birlikte AİHM’e de taşınacağını sözlerine ekledi.

Haber: Sendika.Org
Fotoğraflar: Emine Kart

 

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-28T17:32:02+00:00 28 Nisan 2015|