Liseliye Kızılay’ın ortasında ters kelepçe, karakolda işkence

17 yaşındaki E.O.G. Kızılay’ın ortasında “Niye ellerin cebinde?” gerekçesiyle ters kelepçe yapılarak gözaltına alındı, götürüldüğü Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gördü

İç Güvenlik Yasası ile birlikte yetkileri daha da artırılan polisin keyfi uygulamaları da artmaya başladı. Sendika.org’un haberine göre, 25 Nisan Cumartesi günü öğle saatlerinde Kızılay Kumrular Caddesi’nde bulunan sivil polisler, yine cadde üzerinde arkadaşını bekleyen 17 yaşındaki lise öğrencisi E.O.G’nin yanına gelerek “Sen bizim karşımızda niye ellerin cepte duruyorsun?” diye sordu ve Genel Bilgi Tarama (GBT) kontrolü yapmak istedi.

‘Şüpheli’ gerekçesiyle önce hakaret, sonra ters kelepçe

E.O.G. kimliğini verdi ancak bilgi taraması sırasında polislerin hakaretleri başladı. Polisler bir süre sonra da “şüpheli” olduğunu iddiasıyla lise öğrencisini ters kelepçe yaparak gözaltına aldı.

Sağlık kontrolü gerekçesiyle Gazi Hastanesi’ne götürülen, ancak sadece alkol testinden geçirilen lise öğrencisi daha sonra ise Kızılay Necatibey Caddesi’ndeki Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Çankaya İlçe Emniyet’te işkence

E.O.G. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne girdikten sonra hakkında herhangi bir resmi işlem başlatılmadı. Hangi gerekçe ile karakolda tutulduğunu öğrenmek isteyen lise öğrencisi ile karakoldaki bir polis amiri arasında tartışma çıktı.

Tartışmanın büyümesi üzerine polis amiri E.O.G’yi darp etmeye başladı. Daha sonra ise ona yeni polisler eklendi ve 4-5 kişilik bir polis grubu lise öğrencisini coplarla tekmelerle dakikalarca işkenceden geçirdi.

E.O.G, kendinden geçtikten sonra nezarethaneye konuldu.

Vücutta yaralar ve şişlikler

Hakkında işlem yapılmadığı için bir süre sonra salıverilen E.O.G, hastaneye giderek darp raporu aldı.

Beyin tomografisi, röntgen ve ultrasonografisi çekilen E.O.G’nin polis işkencesi sonucunda sol omuz, sol el, sırt, sağ ayak ve sol bacak bölgelerinde yaralanma, yüzünde ve başında şişlikler tespit edildi.

Suç duyurusunda bulunacak

Sendika.Org’un ulaştığı lise öğrencisi E.O.G, polisin keyfi tavırları nedeniyle gözaltına alındığını ve bu keyfiyetin karakolda işkenceye dönüştüğünü söyledi. Lise öğrencisi, kendisine işkence yapan polislerin simalarını hatırladığını belirtti ve kendilerinden şikayetçi olacağını, hakkını sonuna kadar arayacağını dile getirdi.

Kaynak: Sendika.Org/ Ankara

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-27T22:53:23+00:00 27 Nisan 2015|