Mamak Kadın Sığınma Evi Neden Kapatıldı?

Mamak ilçesinde bulunan tek kadın sığınma evi Mamak Belediyesi tarafından kapatıldı.

Kadın katliamının devam ettiği, her gün katledilen kadınların haberlerini aldığımız, kadına yönelik şiddetin son 7 yılda %1400 arttığı ve kadınların devletin “koruması altında” öldürüldükleri günler yaşıyoruz. Kadın sığınma evleri, kadınların güvende olabileceği nadir alanlardan biri.

Türkiye’de AB uyum süreci kapsamında çıkan Belediyeler Yasası’na göre nüfusu 100 bin olan her yerleşimde sığınma evi açılması gerekiyor. Yani Türkiye genelinde 1400 sığınma evine ihtiyaç var, oysa mevcut kadın sığınma evi sayısı 120! Resmi nüfusu 5 milyona yakın olan Ankara’da sadece 6 kadın sığınma evi var. Bunlardan biri de iki sene önce açılan 20 kadın ve 8 çocuk kapasiteli Mamak Kadın sığınma evi idi ancak Mamak Belediyesi tarafından kapatıldı.

Mamak sığınma evinin kapanmasına uzanan sürecini Mamak Zülfü Kadın Yaşam Korosu’ndan Yıldız Karabıyık şöyle anlatıyor:

Mamak’ta iki yıl önce açılan kadın sığınma evinin kapatılacağını şifahen öğrenince konuyu Halkevci Kadınlar Mamak Meclisi’ne taşıdık. Halkevci Kadınlarla birlikte, sığınma evi hakkında görüşmek üzere Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ü ziyaret ettik ancak görüşme talebimiz ret edildi.

Mamak Belediye başkanıyla görüşemeyen kadınlar 02 Şubat 2015’te belediyeye konuyla ilgili dilekçe verdiler. Aynı zaman Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) arayıp kadın sığınma evinin kapanmasıyla ilgili durumu anlatıp ve şikâyette bulundular.

Mamak Belediyesi yazılan dilekçeye cevabında: “Söz konusu yerin vatandaşlar tarafından deşifre olduğu, binanın Belediyemize ait olmadığı, kira sözleşmesinin 31.03.2015 tarihinde sona erdiğinden, bu yerin daha uygun bir yere taşınacağı…” bilgisini verdi.

Belediye Yasası’na göre nüfusu 100binden fazla olan belediyeler kadın sığınma evi açmak zorunda, Mamak ilçesinin nüfusu ise yaklaşık 600.000. Mamak Belediyesi, yasa gereği kadın sığınma evi açmak ve açık tutmak zorunda. Oysa Mamak Belediyesi, kadın sığınma evini “deşifre olduğu” bahanesiyle güvenli, nitelikli bir yere taşımaktansa kapatma yolunu seçmiştir. Kadına yönelik şiddetin %1400 arttığı, her gün kadın cinayetlerinin yaşandığı ülkede Mamak Belediyesi, sığınma evine ihtiyaç duyan kadınları ve çocukları yok saymıştır.

Kapatılan Mamak kadın sığınma evinde kalan kadın ve çocukların akıbeti tam bilinmemekle birlikte Ankara’da bulunan diğer sığınma evlerine gönderildiği tahmin ediliyor.

Halkevci Kadınlar Mamak Meclisi adına Gülşah Öztürk: “Kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan, her daim kadın düşmanı yasa çıkartmaya ve eşitsizliği derinleştirmeye çalışan; erkek egemen zihniyetin taşıyıcısı AKP’yi ve Mamak Belediyesi’ni uyarıyoruz. Mamak Belediyesi’ni, Belediye Yasası’nın gereklerine uymaya davet ediyoruz. Yasal zorunluluklarını en kısa zamanda yerine getirmesini ve Mamak’ta kadın sığınma evini yeniden açmasını bekliyoruz. Mamak Belediyesi önünde 2 Nisan Perşembe 13.30’da Mamaklı kadınlar olarak yapacağımız basın açıklamasına tüm kadınları davet ediyoruz. Bizler Mamaklı kadınlar olarak; şiddete, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkımıza sahip çıkıyor ve kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyoruz.” diye belirtirken açıklamasını 12 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirecek olan Yürü Üstüne Üstüne mitingine çağrı ile tamamladı:

Kadın düşmanlarını hayatımızdan çıkartmak için 12 Nisan’da Ankara Kolej’deyiz ‪#‎YürüÜstüneÜstüne‬ AKP’nin, kadın düşmanlarının, erkek şiddetinin, cinsiyetçinin diyoruz, tüm kadınları çağırıyoruz.

İktidara geldiği günden bu yana kadın bedeni, kimliği, emeği üzerinden politikalar üreten AKP ve onun kadın düşmanı belediyeleri iş başında ancak AKP’nin kadın düşmanlığına karşın kadınlar boş durmuyor, dayanışmayı büyütüyor. Mamaklı kadınların sığınma evi hakkını gündemlerine alması bu alanda da uzun soluklu bir mücadelenin başlamakta olduğunu gösteriyor. Direnen kadınların yolu açık olsun. Yaşasın Kadın Dayanışması!

– @arevolc / İnadına Haber / 01.04.2015 –


* Yazı eşzamanlı olarak Gezite‘de de yayınlandı.

Not: Mamak Belediyesi’nin Kadın sığınma evinin kapanmasıyla ilgilileri sürdüğü bahanelerden bir tanesi de sığınma evinin adresinin ifşa olması ve güvenlik nedeniyle taşınmak zorunda olması idi.
Oysa 2013 yılında Mamak Belediyesi kadın sığınma evinin adresini kendisi açık etmişti. Mamak Belediyesi, kocası tarafından öldürülen Zülfü Öztürk’ün adının Mamak’ta bir parka verilmesi talebini reddederken büyük bir hata yaparak gizli kalması gereken kadın sığınma evinin adresini de ilan etmişti.

Sol haber portalında yer alan ilgili haberi buradan inceleyebilirsiniz.

 

k3              img_551bbfc091bbf

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:12+00:00 1 Nisan 2015|