ODTÜ Bahar Şenliği 2015 iptal edildi!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin bir geleneği haline dönüşmüş olan ve Türkiye’de ilk üniversite şenliği olarak anılan, 1987 yılından beri her yıl devam ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği,  2015 yılında yapılmayacak.

İlki 11-21 Mayıs 1987 tarihinde Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) tarafından düzenlenen geleneksel ODTÜ Bahar Şenlikleri’nin 2015 yılında yapılmayacağı ile ilgili açıklama UGT tarafından yapıldı. Kampüsün şenlik süresince çok fazla kirlendiğini ve yıprandığını gerekçe göstererek, şenlik süresinin 4 günden 2 güne indirilmesini isteyen ODTÜ rektörlüğüne karşı, UGT üyeleri ve üniversitenin diğer bileşenlerinin gerçekleştirdiği protestolar şenliğin devam etmesine yetmedi. UGT ve Rektörlük uzlaşmaya varamadı.

ODTÜ Rektörlüğü, 5000 kişisel ve 78 topluluk dilekçesini ciddiye almayarak, şenliğin süresinin 2 gün olmasını dayatmasının ardından, UGT süreçten çekildi ve şenliğin bu sene yapılmayacağını duyurdu. UGT’nin açıklaması şöyle:

“ODTÜ Kamuoyuna;

Öncelikle şenlik sürecinde yanımızda olan, imza veren, destekleyen herkese ve öğrenci topluluklarına teşekkür ederiz. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği 28 yıldır ODTÜ’nün bütün bileşenleri tarafından emek ve özveriyle gerçekleştirilmektedir. Bu yıl şenliğe iki aydan daha az bir süre kala rektörlük temsilcileriyle yapılan toplantıda; aşırı alkol tüketimi, ODTÜ dışından katılım, çevre kirliliği, alt yapı problemleri nedeniyle ODTÜ bileşenlerinin şenliği bu şekilde istemediği söylenmiş ve şenliğin iki güne düşürülmesi dayatılmıştır. UGT üyelerinin rektörün de katılacağı bir toplantı talep etmesiyle iki hafta sonra rektörün katılımıyla toplantı yapılmış, toplantı sonucunda UGT’den çözüm dosyası sunması ve şenliğin formatının değiştirilmesi istenmiştir. Bunun ardından diğer topluluklarla alınan toplantı sonucunda oluşturulan çözüm dosyası rektörlüğe sunulmuştur. Fakat ciddiye alınmamış, format aynı kalsın şenlik iki gün olsun denmiştir. Bu süreçte toplanan 5000 bireysel, 78 topluluk dilekçesi rektörlük tarafında hiçe sayılmıştır. Ardından UGT üyelerince başlatılan ‘Şenliği rektörlüğün önüne taşıma’ eylemi toplulukların da desteğiyle 1 hafta sürmüş ve geçtiğimiz çarşamba günü öğrencilerden gelen yoğun talep üzerine rektör aşağıya inmiştir. Yapılan konuşma sırasında, toplulukların danışmanları onayı olmadan fikir beyan edemeyeceğini ve bu yüzden toplulukların ve danışmanlarının katılacağı bir toplantı düzenleneceği rektör tarafından belirtilmiştir. Daha sonrasında ise böyle bir toplantının gerçekleştirilemeyeceği söylenmiş, UGT üyelerinin ve topluluk danışmanının katılacağı bir toplantı düzenlenmiştir. Bu toplantıda, rektörlük tarafından uzlaşmacı tavır sergilenmemiş, sorunlara çözüm aramak yerine 2 gün dayatması devam etmiştir.

28 yıldır süregelen, ODTÜ’nün en köklü geleneklerinden biri olan ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği’nin, rektörlük tarafından yapılan baskı ve dayatmalar nedeniyle bu yıl yapılamayacağını üzülerek belirtiyoruz.

Saygılarımızla,”

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu

 

Haber: Onur Metin – İnadınaHaber

Fotoğraf: METU Events

 

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-27T03:08:44+00:00 27 Nisan 2015|