Ovacık Belediyesi Hazine Arazisine Umut Ekiyor

Tunceli’nin Ovacık İlçesinin Komünist Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, sosyal dayanışmayı bir adım öteye taşıyarak Hazine’ye ait yaklaşık 650 dönümlük araziye nohut, kuru fasulye ve patates ekti.

20150429_OvacikBelediyesiMacoglu-HazineArazisindeTarim_02Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu, 650 dönümlük Hazine arazisine ekilen nohut, kuru fasulye, ve patatesten elde edecekleri gelirleri yoksul vatandaşa ve öğrencilere burs olarak dağıtacaklarını söyledi. Fasulye ve nohut ekimi yapılan alanda gazetecilerle sohbet eden Başkan Maçoğlu, komünizmin gerçek halk iktidarı olduğunu ve bu yöntemle halk ile birlikte tarım devrimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tamamen organik tarım teknikleriyle yetiştirilecek nohut, kuru fasulye ve patateste bu yıl elde edilecek ürünlerle, ayrıca bir de tohum bankası kuracaklarını açıklayan Maçoğlu, önümüzdeki yıl ise halka ücretsiz organik tohumu dağıtarak üretimin geniş alanlara yayılmasını sağlayacaklarını da belirtti.

Ancak devrimci bir ruhla,gerçekleştirilebilecek bu projede sadece halkın ve yoksul kesimlerin çıkarlarının gözetildiğini belirten Belediye Başkanı Maçoğlu’nun açıklamasından bazı satır başları şu şekilde:

20150429_OvacikBelediyesiMacoglu-HazineArazisindeTarim_05Seçimlerden önce belediyeyi halk ile birlikte yöneteceğimizi vaat etmiştik. Komünizim zaten halkın kendi kendisini yönetmesidir. Bölgemizin en önemli geçim kaynağı tarımdır. Biz de tarım devrimini gerçekleştirmek ve halk iktidarı için bu çalışmayı yaptık. Bu yıl bir ilki başlattık ve şu an ekime başladığımız 200 dönümlük alana nohut, 250 dönümlük alana kuru fasulye ve 200 dönümlük alana da patates ekimi yapacağız. Tohumlarımız tamamen organik ve elde edeceğimiz ürünlerimizde tamamen organik olacak, zerre kadar kimyasal katkı söz konusu olmayacak. Nohut ve fasuliyeyi ilçe merkezinde, patates ekimini de iki ayrı köyde yapacağız. Bu çalışmaları halk ile birlikte yapacağız. Patates ekimini köylüler ile birlikte ekeceğiz. Patates tohumunu biz temin edeceğiz, mazot ücretini de biz köylüye ödeyeceğiz. Ekimini yapacağız, üretimini köylü yapacak ve biz sadece tohum alacağız. Geri kalanını köylüye dağıtacağız ve köylü vatandaşlarımız kazanacak.

“Yokluktan Üretim ve İş İmkanı Yaratacağız”

Bizim coğrafyada iş alanı yok, istihdam çok kısıtlı. İnsanlar hergün yoksullaşıyor, bizim politikamız ve amacımız yoksula yardımcı olmak. Burada iş bulmak neredeyse imkansız. İnsanlar işsiz, güçsüz zaten, 5-6 ay hep kış koşullarını yaşıyoruz. Öyle ki belli dönemler, insanlarımızın evine hiç para bile girmiyor. Amacımız yoksulluğu kısmen de olsa ortadan kaldırmak. Bizim amacımız en baştan beri üretim ilişkimizi geliştirmek ve bu üretime halkı direkt ortak etmek ve halk ile birlikte gerçekleştirmek. Bizim tarım üretimimiz kısa vadeli değil, uzun vadeli bir proje ve zamanla Türkiye piyasasına açılmak. Köylüyü kalkındırarak organik üretimi arttırmayı hedefliyoruz. Bizim hem siyaseten, hem de ideolojik bakış açımız, yoksulun yanında olmak, üretime halkı katmak ve kalkınmayı köylerden başlatmak

20150429_OvacikBelediyesiMacoglu-HazineArazisindeTarim_13Bu faaliyetlerinden elde edilecek gelirlerin sadece yoksul kesimlere yardım amacıyla kullanılmayacağını, ayrıca kurulacak tohum bankasıyla sürdürülebilir bir organik tarım politikasını yerleştirebilmek için bir tohum bankası kurulacağını, elde edilen gelirlerin bir bölümünun de üniversitelerde okuyan öğrencilere burs sağlamak amacıyla kullanılacağını vurgulayan komünist belediye başkanı “Biz bu yıl yapacağımız ekim sonunda elde edeceğimiz ürünlerden, öncelikle önümüzdeki yıl daha fazla alana ekim yapabilmek için tohum elde etmek. Tohumdan arta kalan ürünlerimizi de, öncelikle ücretsiz olarak yoksul ve köylü vatandaşa vermek. Yine satışını yapacağımız fasulye, nohut ve patatesten elde edeceğimiz gelirden de üniversitede okuyan öğrencilere burs vermeyi planlıyoruz. Yani bu hem köylümüzü, hem gençlerimizi ilgilendiren, çok amaçlı bir kalkınma projesidir. Komünizm halkının yanında olmak demektir zaten. Biz, tarım devrimini Ovacık’ta başlatacağız. Önümüze birçok engel çıkacaktır. Bunun da bilincindeyiz ve amacımız bütün engelleri aşarak üretim yapmak yoksula yardımcı olmak” diye konuştu.

“Yolumuz Uzun Ama Halk İçin, Halkla Birlikte Başaracağız”

Komünizmin ancak halkın içinden gelen güçle birleşerek hayata geçirilebileceğine vurgu yapan Maçoğlu, devrimci ruhla bu idealleri savunanların girdikleri bu uzun yolu ancak toplumla bütünleşerek katedebileceklerini belirtti ve “Komünistler ve komünizmi savunanlar, toplumla birlikte halkın içine girerek bu projeleri gerçekleştirmek zorunda. Çünkü komünizm halkla birlikte başarmaktır, bizim amacımız da budur zaten. Komünizm bir kültür, yaşam biçimidir. Biz halk iktidarı için, Komünist bir başarı için, uzun bir yola girdik ve başarı için daha uzun bir yol var önümüzde. Ama kesinlikle bizler başarmak için bu yola girdik. Halkımız bu çalışmalarımızı çok olumlu karşıladı. Herkes katkı sunmak için bir çaba içinde. Sanıyorum Türkiye’de ilk kez böyle bir çalışma oluyor. Halk ile birlikte bir tarım devrimi gerçekleştiriyoruz ve bu durum halkta büyük bir heyecan yaratmış durumda. Bu devrim de, ancak Komünizm ile gerçekleşebilir, bu bilinçle yola çıktık. Bizim bu projemiz devrimci bir projedir, komünist bir projedir. Her kes halk ile birlikte, böyle bir başarıya imza atamaz. Biz bunu devrimci ruhumuzla, halk ile birlikte yapacağız” açıklamasında bulundu.

Kaynak&Fotoğraflar: Ferit Demir / DHA-Tunceli

– VU/ İnadına Haber / 30 Nisan 2015 Perşembe –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:01+00:00 30 Nisan 2015|