Sansür Sanatı Değil, Sanat Sansürü Teper: ‘İstanbul Film Festivali’nde Tüm Yarışma Ve Törenler İptal’

34. İstanbul Film Festivali’nde tüm yarışma ve törenler iptal edildi. Kültür Bakanlığı’nın baskısı sonucu ‘Bakur’ belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin iptal edilmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen festival yönetimi “Festivalden çekilen filmlerin aldıkları kararı festival olarak destekliyoruz” açıklaması yaptı.

IKSV11 Nisan Cumartesi günü Kültür Bakanlığı tarafından İKSV’ye gönderilen bir yazı ile, yabancı filmleri kapsamayan, ayrıca festival kapsamında katılım gösteren filmlerde de fiilen uygulanmayan bir yönetmelik bahane gösterilerek Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun Kuzey / Bakur adlı filminin gösterimi, ‘kayıt tescil belgesi’ne sahip olmadığı gerekçesiyle engellenmişti.

“Sansür ve Baskılar Ülkeyi Yaşanmaz Kılıyor”

Bu sansürün ardından ilk önce ‘Bakur’ ile birlikte 23 film festivalden çekildiğini duyurdu. Ardından Radikal gazetesi de Radikal Halk Ödülü’nü iptal ettiğini açıkladı. Radikal adına konuşan Cem Erciyes, “Sansürün olduğu yerde sanat, sanatın olmadığı yerde yaratıcılık ve ifade özgürlüğü olamaz. Kimse böyle bir Türkiye’de yaşamak istemez.Bu yıl ulusal yarışmadaki filmlerin neredeyse tümü çekilmiş ve ulusal yarışma yapılamaz olmuş durumda. Uluslararası yarışma sürecek olsa, yabancı film gösterimleri gerçekleşse bile artık festivalin özgür ruhuna, coşkusuna sansür gölgesi düştü. Bu şartlarda bizim de elimizden gelen, sinemacılar gibi ‘hayır’ demek. Sansüre hayır, devlet müdahalesine hayır; sinmiş, tadı kaçmış, buruk bir festivale hayır. O nedenle yıllardır büyük bir gurur duyarak düzenlediğimiz Radikal Halk Ödülü’nü bu yıl iptal ediyoruz. Bizim de elimizden gelen bu. Tekrar herkesin özgürce film izlediği bir festivalde yer alabilmek, filmlerin özgürce çekildiği bir ülkede yaşayabilmek için…” dedi.

Bakur_02İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan ise “Yönetmeliğin değişmesi için festival olarak daha önce de görüşmelerde bulunmuştuk. Bu yaşananların bahsi geçen yönetmeliğin değiştirilmesi için sinema camiasını bir araya getiren bir fırsata dönüşmesini umuyorum. Festivalden çekilen filmlerin aldıkları kararı festival olarak destekliyoruz. Bu problemi sektörün tüm aktörleriyle dayanışma içinde çözebileceğimize inanıyorum” dedi ve festivalde filmlerini göstermeme kararı alan film ekiplerini de gösterim saatlerinde sinema salonlarına gelerek, kendilerine ait olan bu süreyi bir tartışma alanına çevirmeye davet etti.

“İfade Özgürlüğüne Yapılan Planlı Saldırı Hiçbir Zeminde Kabul Edilemez”

Festival kapsamındaki ulusal ve uluslararası Altın Lale, ulusal belgesel yarışmalarının yanı sıra kapanış töreninin de iptal edildiğinin duyurulduğu toplantıda konuşan uluslararası yarışma jüri başkanı Rolf de Heer, “Uluslararası Yarışma Jürisi ifade özgürlüğüne bir saldırı olarak gördüğü bu hadise nedeniyle festivalden çekilmiştir” dedi. Yarışma olmayacak ama uluslararası yarışmadaki filmlerin gösterimleri devam edecek.

Ulusal jüri başkanı Zeki Demirkubuz, “Filmin yasaklanmasına çok önceden karar verilmiş. Kararın siyasi olduğunu düşünüyorum” diye konuşurken ulusal belgesel yarışması jüri başkanı Emel Çelebi de “Azize Tan’ın yaptığı dayanışma çağrısını olumlu buluyor ve destekliyoruz” açıklaması yaptı.

Festivalden filmlerini çeken 23 filmin yönetmen ve yapımcılarının da katıldığı toplantının sonunda “baskı ve sansürü gizlemek için türlü yönetmelikler bahane gösterilerek oynanan oyunları kabul etmiyoruz” vurgusu yapılarak bugün 15:30’da Atlas Sineması’nda sinema meslek birliklerinin ortak basın toplantısı düzenleneceği açıklandı.

Kaynak: Radikal, T24

– VU/ İnadına Haber / 14 Nisan 2015 –

Bakur_03

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:04+00:00 14 Nisan 2015|