Sansür’e Bir Tepki Daha: Uçan Süpürge Festivali’nde Tüm Filmler “Kazanan” İlan Edildi

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin kısa film yarışmasının jürisi, festivale başvuran tüm filmleri kazanan ilan etti ve görevinden çekildi: “Hala bu ülkede film yapmaya devam ettiğiniz için kazanmayı hak ediyorsunuz” 

İstanbul Film Festivali’nde Bakur filminin sansürlenmesiyle başlayan, ardından Ankara Film Festivali’ne sıçrayan sansür karşıtı tepkiye Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nden de destek geldi. 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin “5 Dakikada 18’ Kısa Film Yarışması” jürisi, yarışmaya başvuran tüm filmleri kazanan ilan etti ve görevden çekilme kararı aldığını açıkladı.

Berrin Balay, Eren Yüksel, Andreas Treske, Pelin Anılan ve İdil Kandil’in yer aldığı jürinin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Daha önce bu yarışmaya başvurmuş olan filmleri ve tüm kısa film ve belgeselcileri; festivaller dışında hiçbir gösterim şansı bulamadıkları halde, hala bu ülkede film yapmaya devam ettikleri için ‘kazanan’ ilan ediyoruz.

Umuyoruz ki yaşanan sıkıntılar boşa gitmeyecek, engelleyici değil destekleyici yasalarla her şeye rağmen sinema sanatı ve festivaller devam edecek.”

Kaynak: Bianet, SendikaOrg

– VU/ İnadına Haber / 20 Nisan 2015 Pazartesi –

UcanSupurge

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:04+00:00 20 Nisan 2015|