Twitter, Facebook ve Youtube’u Son Görüşünüz Olabilir: “Sansür Yine Devrede”

Twitter, YouTube ve Facebook’a girmeye çalışan ve erişemeyen kullanıcılar bir süredir sitelere erişim sağlayamıyor.

Hürriyet’in haberine göre Erişim Sağlayıcılar Birliği (ESB) adına bir açıklama yapan Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı’ndan bu yönde bir yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti. ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor.

Sansürü aşma yolları için tıklayın.

Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcının rehin alınma karelerinin yayınlanması üzerine, yargıdan sosyal medyaya yönelik erişim engelleme kararı çıktığı öne sürülüyor.

Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, eylemin ardından medyayı tehdit etmiş ve basına yönelik sansür dahil yeni saldırıların işaretini vermişti.

ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. İlk gelen bilgilere göre TTNET kararı uygulamaya aldığı için sosyal medyaya bu kanaldan ulaşım sağlanamıyor. Diğer operaratörlerin de adım adım bu kararı uygulaması bekleniyor.

İnternet Sansürü’nden korunmak için aşağıdaki tedbirleri alabilirsiniz. En kolay yöntem ise, son olarak Firefox eklentisi de yayınlanan “Zenmate” uygulamasını kullandığınız İnternet tarayıcısına eklemek:

20140324_KeepCalmUseTOR_PBA

 

Görsel: Parklar Bizim Ankara

Haber: Hürriyet

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:08+00:00 6 Nisan 2015|