Ulus’taki Tarihi İller Bankası Binası Talana Kurban Edilecek

Geçtiğimiz yıl Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Gökçek’in baskılarıyla İller Bankası’na ait 1937 yılında mimar Seyfi Arkan tarafından tasarlanan Ulus’taki binasının tescilini kaldırmıştı. Hemen ardından da Büyükşehir Belediye Meclisi’nin alacağı karar ile binanın yıkılıp, Hergelen Meydanı’nda inşası süren cami projesine eklenmesi öngörülmüştü.

Yine bu plan kapsamında İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından Belediye Meclisi’ne gönderilen ‘Başkanlık Yazısı’nda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hergelen Meydanı Çevre Düzenlemesi ve Camii Projesi’nin ‘Hergelen Meydan Projesi’ kısmının hayata geçmesi için İller Bankası binasının tescilinin kaldırılarak yıkılması gerektiği belirtilmişti.
Başkanlık Yazısı’nda, İller Bankası’nın da yer aldığı Altındağ İlçesi Yenice Mahallesi 6953 adadaki tüm tescilsiz yapıların yıkılarak Hergelen Meydanı Çevre Düzenlemesi ve Cami Projesi alanına katılması talep edilirken ilgili yazı, görüşülmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilmişti.

Pürüz Üyeler ‘Giderildi’, Talan Yeniden Gündeme Geldi

En son edinilen bilgilere göre, Belediye Meclisi komisyonunda ilk başta karşılaşılan muhalefet sebebiyle Gökçek’in istediği gibi sonuçlanmayan bu öneri yeniden gündeme geldi. Yeniden yıkım kararı alma girişiminin arkasında yatan en önemli sebebin ise, öneriye başlangıçta muhalefet gösteren ve onay vermeyen kurul üyelerinin görevden alınmış olması ve Gökçek’in yıkım talimatı karşısında sadece hukuki engeller kalmış olması gösteriliyor.

Bilindiği gibi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, aleyhine verilen mahkeme kararlarını ciddiye almaması ve uygulamamasıyla tanınıyor.

Mimarlar Odasından İLLER BANKASI Önünde Basın Toplantısı

29 Nisan günü saat 11:00’de tarihi bina önünde bir basın toplantısı düzenleneceğini duyuran Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Candan tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

İller Bankası Binasının tescilinin kaldırılarak yıkılmasına karşı Mimarlık örgütleri olarak 29 Nisan’da saat 11:00’de haftalık basın toplantısını İller Bankası binası önünde gerçekleştireceğiz. İller Bankası binasının tescilinin kaldırılması kurul gündeminde. Bu yıkım kültürel mirasımızı ve Cumhuriyet mirasımızı yok etme girişimidir. Daha önce tescili kaldırmayan kurul üyeleri görevden alınmıştı. Bu basın toplantısı aynı zamanda kampanyanın da startı olacak. Mimarlık örgütleri,üniversiteler, meslek odaları, uluslararası organizasyonlar ve Başkent Dayanışması kampanyanın sürekliliğini sağlanmasında iş birliği içerisinde olacaklar…

Tarihe Yapılan Bu Saldırı Gökçek’in İlk Vukuatı Değil
Ulus

Ulus’ta 2000 yıllık Antik Roma Hipodromu üzerine yapılan ve geçtiğimiz günlerde kubbesi çöken Camii inşaatı (Fotoğraf: Hürriyet)

Geçtiğimiz yıllarda, Gençlik Parkı karşısındaki bölgede yer alan, tarihi 2000 yıl öncesi Roma dönemine dayanan hipodrom kalıntılarının üzerinde bulunan otopark alanı ile yanındaki İller Bankası ek hizmet binası, yıkılarak İ. Melih Gökçek’in cami projesi için tahsis edilmişti. 5m yüksekliğinde paravanların ardından yükselen Camii inşaatında herhangi bir arkeolojik buluntuya rastlanmaması için de azami özen gösterilmişti.
Arkeoloji çevrelerinde ise bu bilinçsiz tavır, Osmanlı döneminde değeri bilinmeyen ve ne yapılacağına karar verilemeyen Roma ve Yunan dönemlerine ait paha biçilemez heykellerin ve diğer arkeolojik kalıntıların inşaat harcı olarak kullanılmak üzere kireç kuyularına atılması ile eş görülüyor.

Gökçek’in sıradaki hedefi ise Mimarı Seyfi Arkan olan tarihi İller Bankası binası. 1935-1937 yılları arasında tamamlanan bina, Cumhuriyet’in erken dönemine ait tarihi ve kültürel miras niteliğinde. Belediyelerin planlı imar işlerini finanse etmek üzere kurulmuş olan İller Bankası binası, Türk ve yabancı on sekiz mimarın katıldığı bir yarışma sonucu birinciliği alan tasarıma göre yapılmıştı.

– VU/ İnadına Haber / 28 Nisan 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:01+00:00 28 Nisan 2015|