[Video] Ankaralı Özgür Haberciler Yol TV’de

“Ankara Özgür Haber Platformu” adı altında bir araya gelen Ankaralı özgür haberciler dün Yol TV’de yayınlanan “BirGün Sokakta” adlı programda bir araya geliş amaçlarını açıkladılar.

İlk önce Parklar Bizim Ankara adına söz alan Ulaş Akyol, Gezi ile başlayan süreçte, ana akım medyanın tüm ülkede yaşanan isyana karşı kayıtsız kalması, üstelik sokağa çıkan halka hükümet talimatıyla uygulanan polis şiddetinin her geçen gün dozunun artması sonucu yaşanan mağduriyetin bir şekilde belgelenme ve tüm halka duyurulma ihtiyacının doğduğunu belirtirken, bu ihtiyacı karşılamak amacıyla bu sorumluluğu hissedenler olarak sokağa çıkıp, sokakta yaşananları belgelemeye ve yaymaya başladıklarını kaydetti. Sonrasında sokaklarda yaşanan şiddeti kayıt altına alırken yine polis tarafından şiddete ve engellemelere maruz kalan tüm yurttaş habercilerin oluşturdukları iletişim ağı aracılığıyla bir araya geldiklerini ve Ankara Özgür Haber Platformu’nun oluştuğunu aktardı. Bu platform bünyesinde oluşturulan iki deklarasyondan bahseden Akyol, öncelikli olarak, kamuoyuna yönelik ve genel imzaya açılan metnin duyurulduğunu, halkın bilgilenmesi amacıyla bu deklarasyona öncelik verildiğini, duyuru amacıyla bir stand çalışması yürütüldüğünü ve geniş bir imzacı kitlesine ulaştıklarını, diğer metnin ise daha resmi bir dil içermesi ve imzacıların bireysel olarak sağlayacakları katkı ile resmi makamlara sunulacak olması dolayısıyla ileriye dönük olarak hazırlandığını vurguladı.

20150428_AOHP-YolTV_Roportaji_01Daha sonra söz alan Seyr-i Sokak Video Eylem Kollektifi’nden Oktay İnce, çektikleri görüntülerin sadece polis şiddetinin halka yayılmasında kullanılmadığını, aynı zamanda bu saldırılar sonucu yaşamını yitiren veya sakatlanan vatandaşların hukuki mücadelelerinde de delil olarak kullanıldığını ve bu sayede, devlet tarafından örtbas edilebilecek birçok olayda faillerin tespit edilip cezalandırılmasını da sağladıklarını belirtti. Hükümetin son olarak çıkarttığı ‘İç Güvenlik’ yasasına da vurgu yapan İnce, aslında bir ‘sıkıyönetim’ yasası olarak nitelendirilebilecek bu yasanın devamında da, özellikle 1 Mayıs ile uygulanmasına başlanacak tek kullanımlık ‘kullan-at basın kartları’na atıfta bulunarak devletin, sadece kendi denetiminde yapılacak basın faaliyetlerine izin verdiğini hatırlattı ve bunun, özellikle Ankara’da Haziran Direnişi sürecinde oluşan alternatif medya ve yurttaş haberciler tarafından kabul edilemez bir durum olduğunu kaydetti. İnce, yayınladıkları deklarasyonda başlıca amaçlarının, halkın gerek haber alma, gerekse haber yapma ve yayma haklarının ilan edilmesi, bu hakların her kesime duyurulması ve bu hakları kullananlara uygulanan şiddetin ve engellemelerin afişe edilmesi olduğunu vurguladı.

Son olarak Direnişteyiz.Net adına konuşan Gülşah Gülen, geçtiğimiz hafta Yüksel Caddesinde yürütülen stand çalışmasından izlenimlerini aktardı. Halkın deklarasyon ve çalışmalarına oldukça olumlu yaklaştığını belirten Gülen, stand’da paylaşılan polis şiddeti fotoğraf ve videolarını izleyen ve özellikle Haziran döneminde devlet sansürünü topluma hissettiren ‘penguen medyası’ndan muzdarip vatandaşların desteklerini de arkalarına aldıklarını kaydetti. Gülen, önümüzdeki 1 Mayıs öncesinde sokaklarda habercilik yapan ve kayıt faaliyetinde bulunan herkesi yasal hakları konusunda bilgilendirmeye devam ettiklerini vurgularken, 1 Mayıs ve sonraki faaliyetlerde tüm özgür haberciler olarak kollektif bir çalışma ve paylaşım ortamı örgütleyeceklerini, tüm baskılara rağmen halkın haber alma ve habercilerin de haber yapma ve yayma haklarını savunmaya devam edeceklerini aktardı.

Ankara Özgür Haber Platformu Stand çalışmasıyla ilgili haber için tıklayın

Ankara Özgür Haber Platformu tarafından yayınlanan ‘Haber Hakkı’ Deklarasyonu için tıklayın

– VU/ İnadına Haber / 29 Nisan 2015 Çarşamba –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:01+00:00 29 Nisan 2015|