[VİDEO] #AyselDoganaOzgurluk – Aysel Doğan’ın Ablasının Konuşması

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin 18 Nisan tarihli  eyleminde, 3. evrede ağır kanser hastası Aysel Doğan’ın ablası bir konuşma yaptı. Konuşmada, “İçerdekiler kendi adlarına içeride değiller. Onlar kendilerini, bu hak için, insanca yaşam için, yapabileceği bir çaba adına oradalar.” dendi.

İzole edildiği hastane hücresinde psikolojik baskı altında olduğu bildirilen Doğan’ın, yargıtayca hak ihlali tespit edilmesine rağmen, hala yoğun izolasyon altında hastane hücresinde tutsak tutulduğu ve kanser hastalığı ile mücadele verdiği biliniyor. Ağır ameliyatlı Doğan’ın kaldığı hücrenin demir parmaklıkları askerlerce sürekli kontrol ediliyor, hücresine tıbbi müdahale için birkaç demir kapıdan geçmek zorunda kalan doktor ve hemşireler defalarca üst aramasından geçiriliyor, ameliyatı ardından yüksek enfeksiyon kapma riski olmasına rağmen ihtiyacını gidermesine izin verilen tek tuvalet askerlerce kullanılmaz halde kirletiliyor.

Barış elçisi ve Alevi Derneği başkanı kimliğiyle 2009 yılından bu yana hukuksuzca tutsak edildiği söylenen Aysel Doğan, kamuoyu ve kurumlardan destek beklentisini şu mesaj ile aktarıyor: “Kapıdaki ölüm asla değil ama hala söylenecek sözümüz varken sesimizin duyulmamasıdır kahredici olan! ”

28 Eylül 2011 tarihinde çıkarıldığı Malatya Özel Ağır Ceza Mahkemesince tutuklanarak cezaevine konulan Doğan, 4 yıl Elbistan Cezaevi’nde bulundu ve ardından Diyarbakır Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Yumurtalık kanserine bağlı hastalığının artması üzerine Ankara’ya sevk edilerek ameliyat edildi. Gelinen noktada barış elçisi olarak Türkiye’ye gelen Aysel Doğan’ın dostları, tahliyesini istiyorlar.

Haber: SeyriSokak – İnadınaHaber

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-28T18:04:23+00:00 28 Nisan 2015|