Zeytin ve Yırca’lılar Kazandı: Kolin Yırca’dan Çekildiğini açıkladı

Kolin Grubu, yaptığı bir açıklama ile Manisa Yırca’ya yapacağı termik santraldan vazgeçtiğini duyurdu. 
“Yeni proje alanı üzerinde dikili zeytin ağacı bulunmuyor” diye belirtilen yeni alan ise Türkpiyale ve Kayrakaltı köyleri civarı.

Toprakları, sağlıkları, gelecekleri ellerinden alınmaya çalışılan Yırca köylülerinin, 2014 yılının Eylül ayından beri Türkiye’nin her yanındaki çevre savunucuları ve aktivistlerin yanısıra Greenpeace gönüllülerinin de direnişi ve dayanışmasıyla sürdürdüğü mücadele sonuç verdi. Devam eden hukuk mücadelesi neticesinde Kolin Şirketler Grubu dün yapmış olduğu açıklamayla Yırca zeytinliklerinde termik santral kurmaktan vazgeçtiğini duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Soma’nın Yırca Mahallesi’ne termik santral yapımı için kesilen 6 bin zeytin ağacı Türkiye’yi bir anda ayağa kaldırmıştı. Köylüler en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ağaçlarının kesilmemesi için mücadeleye başladı. Güvenlik görevlileriyle yaşanan arbedede direnerek onları durdurmaya, makinelerin önüne geçip engel olmaya çalıştılar. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bir çok şehirde çevre aktivistleri Kolin Şirketler grubu binalarının önlerinde protesto eylemleri düzenlediler. Konunun yargıya taşınmasının ardından ise, Kolin şirketinin yapacağı termik santral için Danıştay ve Manisa 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu süreçte AKP ve Kolin organizasyonunda ‘termik santral yapılması için’ toparlanan ve çoğunluğu Yırca dışında ikamet eden kişilerin imzalarından oluşan bir dilekçe Enerji Bakanlığı’na iletildi. Ancak dün Yırca’yla ilgili yaşanan bir diğer gelişmede Danıştay İdari  Davalar Genel Kurulu Danıştay 6. Dairenin Yırca Kararını onayladı.

Kolin Grubu: “Yırca’da yenildik ama o termiği illa ki yapacağız”

Son açıklama da Kolin Şirketler Grubundan geldi ve Yırca’da planladıkları Termik Santral’den vazgeçtiklerini, termik santralı başka bir yere yapacakları bilgisi duyuruldu.
Şirketin açıklamasında, “Kolin Grubu’nun Soma’da kurmayı planladığı termik santralın yeri ile ilgili alternatif saha tespiti çalışmaları tamamlanmıştır. Buna göre Soma Kolin Termik Santralı’nın yeni proje alanı olarak Türkpiyale ve Kayrakaltı Köyleri civarında yer alan bir alan belirlenmiştir. Santralın inşası ve işletmesiyle ilgili yer değişikliğinin tescili için resmi makamlara yapılması gerekli başvuru süreci başlatılmıştır. Yeni proje alanı üzerinde dikili zeytin ağacı bulunmamakta ve 3 kilometre mesafede herhangi bir zeytinli saha da yer almamaktadır” denildi.

Hukuki ve önümüzdeki süreçle ilgili şu bilgiler yar aldı: “Termik santralın yeri ile ilgili orijinal planlar uyarınca Yırca Mahallesi’nde gerçekleştirilen ve yürütmesi mahkemece durdurulan acele kamulaştırmaya ilişkin hukuki süreç devam etmektedir. Hukuki sürecin tamamlanmasını takiben, acele kamulaştırmaya tabi olan taşınmazların hak sahiplerine iadesi yine Kamu İdaresi tarafından yapılacaktır.”

Ankara Eylemlerinin Davası Sürüyor
20141023_AnkaraDayanismasi-YircaEylemi@Kolin-GOP_18(Sendika)

Fotoğraf: SendikaOrg

Yırca’da gerçekleştirilen ağaç katliamının ardından Ankaralı çevreciler 23 Ekim 2014 tarihinde Kolin Şirketler Grubunun Gaziosmanpaşa semtinde bulunan binası önünde bir protesto eylemi gerçekleştirmişti. Eylem sırasında çevik kuvvet polislerinin ‘geniş önlem’ almış olmasına rağmen şirket korumaları protesto eylemine saldırmış ve özellikle de kadın eylemcileri darp etmişti.
Kolin çalışanlarının saldırısı ardından saldırıya uğrayan eylemciler tarafından açılan ve geçtiğimiz günlerde ilk duruşması yapılan dava halen sürüyor.

Kaynak: Greenpeace, Hürriyet

– VU/İnadına Haber / 22 Nisan 2015 Çarşamba –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:01+00:00 22 Nisan 2015|