#1Mayıs #Ankara’da, Emekçi Sokaklarda

İstanbul’da uygulanan yasadışı ‘Sokağa Çıkma Yasağı’ ve ‘Sıkıyönetim’ uygulamalarına rağmen Ankara’da emekçiler günün erken saatlerinde Ankara sokaklarını doldurmaya başladı.

Emekçiler, işçiler, öğrenciler, kısaca tüm Ankara Halkı saat 14:00’de Sıhhiye’de yapılacak mitingden saatler öncesinde Sıhhiye, Ulus, Kızılay ve TCDD Garı’nın önünde toplanmaya, yürüyüşlerini örgütlemeye ve anma etkinliklerine başladılar.

İlk olarak saat 10:30 civarında Kızılay Güvenpark’ta, 31 Mayıs’ta bir polis kurşunuyla katledilen Ethem Sarısülük, karanfillerle anıldı. Alınteri adına yapılan açılış konuşmasından sonra Ethem’in kardeşi Mustafa Sarısülük ile birlikte Levent Gök ve Nazmi Gür de birer konuşma yaptı:

Yüksel Caddesi’nde de toplanmalar saat 10:00’dan sonra toplanan gruplar Sıhhiye’ye doğru yürüyüşe geçmeye başladı:

Saat 10:30’dan sonra TCDD Garında toplanan gruplar da renkli görüntüler ve anlamlı pankartlar eşliğinde toplanmaya ve yürüyüşlerini gerçekleştirmeye başladı:

Saat 13:00 sonrasında Sıhhiye Miting Alanı’na girişlerde artış başladı. Kortejler ağırlıklı olarak gar ve Ulus yönünden miting alanına ulaşırken Kızılay ve Kolej tarafından da yürüyüşler gerçekleştiriliyor. Sendika ve meslek odaları girişlerini tamamlarken öğrenci ve taraftar grupları ile siyasi örgütler, diğer sivil toplum kuruluşları ve inisiyatiflerin girişleri devam ediyor.

13:30 civarında Ankara Adliyesi önünde kurulan polis arama noktalarına varan Alınteri korteji, polis tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan üst aramasını reddederek barikatlara yüklendi ve alana barikatları yıkarak giriş yaptı. Ardından arama noktasına ulaşan Halkevleri ve üniversitelilerin oluşturduğu gruplar da aynı şekilde girişlerini gerçekleştirdi.

14:00’te başlayan miting olaysız ve coşkulu bir şekilde gerçekleşirken yapılan anonsta, mitinge katılımın 35 bin kişinin üzerinde olduğu duyuruldu:

– VU/ İnadına Haber / 01 Mayıs 2015 Cuma –

Fotoğraflar: Seyr-i Sokak, Banu Kepenek

Print Friendly, PDF & Email
2015-05-01T12:43:49+00:00 1 Mayıs 2015|