Akdeniz ve Karadeniz Nükleer’e Karşı Birleşiyor

Türkiye’nin Akdeniz ve Karadeniz’i büyük tehdit altına sokacak nükleer santral projelerine karşı 24 Mayıs Pazar günü Türkiye’nin birçok kenti ile birlikte Kıbrıs, Yunanistan ve Gürcistan’da Nükleer Karşıtları sokağa çıktı.

Nükleer karşıtları, 24 Mayıs günü İstanbul, Sinop, Mersin, İğneada, Samsun, Diyarbakır, Batman, Ankara, Kıbrıs, Gürcistan ve Yunanistan’ta eş zamanlı olarak çeşitli eylemler gerçekleştirdi, bölgede gerçekleştirilmeye çalışılan nükleer santral projeleri ile birlikte AKP’nin nükleer politikalarını protesto etti.

20150524_Anti-NukleerProtestolari_01(Mersin)

Mersin

“Dünyada nükleere yer yok” diyerek sokağa çıkan çevre aktivistleri Akdeniz ve Karadeniz’i tehdit eden yapılması planlanan veya Metsamor gibi yapılmış olan nükleer santrallere karşı bir ortak açıklama gerçekleştirdi. Ortak açıklamada bu eylemin bir başlangıç olduğu ve herkesin bu mücadeleye desteğe çağrıldığı belirtildi.

Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreninin ardından, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral anlaşması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Sinop’ta halihazırda bir nükleer santral projesi yürütülmeye çalışılırken yine aynı bölgede ikinci bir santralın hazırlıklarının da yapıldığı, ayrıca İğneada’da da bir nükleer santral projesi için girişimlerde bulunulduğu da edinilen bilgiler arasında. İktidarın tüm tepkilere rağmen ülkenin en bakir noktalarında ısrarla sonuca vardırmaya çalıştığı nükleer santral projeleri ile hem Türkiye’yi, hem de Akdeniz ve Karadeniz’i birleştiren bir konumda bulunması dolayısıyla son derecede geniş bir coğrafyayı tehdit eden nükleer çöplük haline getirme çabaları, birçok kentte eş zamanlı olarak gerçekleştirilen eylemlerle protesto edildi.

“Dünyada Artık Nükleer’e Yer Yok!”
20150524_Anti-NukleerProtestolari_02(Sinop)

Sinop

Eş zamanlı eylemlerin İstanbul’daki ayağı, Beşiktaş Çarşısı’ndaki kartal heykelinin önünde yapıldı. Ortak basın açıklaması öncesinde söz alan Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Eren Dağıstanlı Türkiye’nin nükleer felakete sürüklenmek istendiğini belirterek, “Türkiye’nin altına nükleer santrallerle birlikte dinamit atılmak isteniyor. Akkuyu’da sahte ÇED raporlarıyla, halktan gizlenen belgelerle bir süreç işletiliyor. Bizler biliyoruz ki Akkuyu Nükleer Santrali hukuksuzdur ve yalanlarla doludur. Bugün iktidar Akkuyu Nükleer Santrali’nin ihalesini hepimizin yakından tanıdığı Mehmet Cengiz’e vermiştir. Cengiz İnşaat Türkiye’de doğa katliamı varsa oradadır. Karadeniz Sahil Yolu’ndadır, Kuzey Ormanları’ndadır ve şimdi Akkuyu’dadır. Mehmet Cengiz’e verilen ihale oldu bittiye getirilerek sahte bir açılış töreni düzenlediler. Bizler bugün başta Mersin olmak üzere, Sinop’ta, İğneada’da, Batman’da, Diyarbakır’da Ankara’da, Kıbrıs’ta, Gürcistan’da, Yunanistan’da eş zamanlı olarak sokaklardayız. Ve diyoruz ki, Nükleere inat yaşasın hayat!” diye konuştu.

“Dünyayı Tehdit Etmenin Gizliliği Olmaz”
20150524_Anti-NukleerProtestolari_03(Diyarbakir)

Diyarbakır

Dağıstanlı’nın ardından ortak basın açıklamasını Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Zümra Yıldırım okudu. “Dünyada nükleere yer yok” demek için bir arada olduklarını söyleyen Yıldırım,“Yapılması planlanan nükleer santrallerin; Karadeniz, Akdeniz ve Trakya’nın eşsiz doğasının yok olmasına sebep olacağı gibi başta tüm Türkiye topraklarını, Karadeniz ve Akdeniz ülkelerini radyasyon ve nükleer atıklarla zehirleyeceği ve tüm dünyayı tehdit edeceği bilinciyle eş zamanlı olarak sokaklardayız. Halkların, bilim ve hukuk insanlarının tüm itirazlarına rağmen anti demokratik, şeffaf ve katılımcı olmayan sahte ve halktan gizlenen rapor ve süreçlerle nükleer santral projeleri dayatılmaktadır. Doğa ve yaşam savunucuları, bu hukuksuzluğun ve yaşanlarla işleyen sürecin muhatabıdır ve ‘ben yaptım oldu’ denilerek nükleer kirliliği dayatanlara izin vermeyecektir” diye konuştu.

20150524_Anti-NukleerProtestolari_04(Lefkosa)

Lefkoşa

Ortak açıklamanın son sözlerinde ise “Bugün bu eylemi bir başlangıç sayıyor ve dünyadaki nükleer karşıtı hareketten dostlarımızı bizlerle dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.

Bir çok kentte eş zamanlı olarak gerçekleştirilen eylemlerin ana katılımcıları, İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Ankara Nükleer Karşıtı Platform, İğneada Doğa Elçileri, Kıbrıs Nükleere Hayır Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Kuzey Ormanları Savunması, Samsun İl Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır Ekoloji Meclisi, Batman Ekoloji Meclisi, Tov Tiyatro, Buka Barane Ekolojik Yaşam Derneği, Tblisi Vegan Base and Green Fist ve Jingeh Ekoloji Kolektifi oldu.

Kaynak: SendikaOrg, NKP

– VU/İnadına Haber / 25 Mayıs 2015 Pazartesi –

20150524_Anti-NukleerProtestolari_06(Ankara)

Ankara

20150524_Anti-NukleerProtestolari_05(Batman)

Batman

20150524_Anti-NukleerProtestolari_07(Gurcistan)

Gürcistan

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:55+00:00 25 Mayıs 2015|