Aksinden Yansı Sergisi Ankara’da açıldı: “1 Haziran 2013’te ne olmuştu?”

Gezi Ayaklanması’nın başladığı Haziran 2013’ün ilk günlerinden beri toplumsal mücadeleleri video ile belgeleyen SEYRİSOKAK videoeylem kolektifi, 1 Haziran 2013’e ait video görüntüleri, fotoğraflar, ses kayıtları ve mahkeme raporlarını içeren bir sergi açtı. Çankaya Belediyesi’nin de destek verdiği sergide, alışılanın aksine videoeylemcilerin değil, “aksin”, yani polis ve gözetleme kamerası görüntülerinin yansıması izlenebiliyor. Sergi 15 Haziran’a kadar Galeri Uray’da açık kalacak.

Aksinden Yansı video/fotoğraf sergisinde esas olarak, kim tarafından hangi amaçla kaydedilmiş olursa olsun, toplumsal mücadelelerin başka gözden bir belleği olan, ama davalarda mahkeme dosyalarında gözden ırak kalan, Polis ve Gözetleme kamerası görüntülerini halkın seyrine açmak istediklerini ifade eden sergi ekibi adına konuşan ekip üyesi Oktay İnce,  eylemcileri cezalandırmak, “gözetleniyorsunuz” baskısıyla sokaklara çıkan insanlarda tereddütler yaratmak amacıyla kaydedilmiş olan görüntüler üzerinden, Ankara Haziran Direnişi belleğini tazelemek, eylemi imajlarla yeniden üretmek istediklerini söyledi.

Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde “AKSİNDEN YANSIT” pankartı ve  ellerinde tuttukları aynalarla toplanan ve serginin açıldığını duyuran sergi ekibi ve destekçiler, açıklamanın sonunda aynaları kırdı ve bu kırık aynaların yansıttığının kırık gerçekler olduğunu, bu aynaların cinayetlerle yüzleşmesi gerekenler için olduğunu aktardı.

[content_band inner_container=”true” padding_top=”0px” padding_bottom=”0px” border=”none”][column type=”one-half” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px”]Ölümümle sırlanmış aynada
kendini seyreden insan.
Ben Ethem Sarısülük
Şu elinde karanfillerle beklediğin kaldırım,
kanımla yıkanmıştı.
Bastın geçtin.
Dünyaya attığım son bakış,
şu ağacın gölgesinde kayıtlı.
Ben Sarısülüklerin Ethem,
yoksul bir alevi
işçi bir devrimciydim
ölüm beni yüceltmeden önce
Aldığınız her soluk son soluğum,
her bakışınız son bakışım,
ben Ethem Sarısülük
Ölümümle sırlanmış aynada
korkusundan korkan insan
işte şurada,
sır olup gittiğim yerde
yaşarken yendim de ölümü
düşerken dirildim ben
[/column][column type=”one-half” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px”]

[/column][/content_band]

Aynalı eylemin ardından sergi salonuna geçildi. Sergi salonunda, sergi ekibi adına Oktay İnce bir konuşma yaptı. İnce, Eylemin içinden kendi çektikleri saatlerce direniş görüntülerinin olduğunu, ama bu sergide kendi çektikleri görüntüler üzerinden değil, “Aksinden Yansı”, polis ve gözetleme / mobese kamerası görüntüleri üzerinden bu direnişi göstermek istediklerini anlattı. “Bu görüntüler, onların (polisin ve mobeselerin) kayıtları bile olsa, bu direnişin belleğini, bu direnişin ne kadar etkili olduğunu, bizzat direnişin içinde olanların bile gördüğünde direnişin gücüne ve görkemine inanamayacağı görüntüler bunlar. Biz bu belleği yeniden canlandırmak ve görüntüler üzerinden direnişin bir parçası olarak bu sergiyi açtık” diyen İnce, bu çalışma bir sergi olsa da basit bir sanat olayı olarak görmediklerini ifade etti.

İnce’nin ardından söz alan, Ethem’in avukatı Kazım Bayraktar, Ethem’in katili Polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı duruşma salonunda yaşanan tiyatrodan ve bu görüntülerin de sergide yer aldığından bahsetti.

Son olarak, Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya konuştu. Nafiz Kaya, bu etkinliğin, Gezi’yle ilgili diğer sanat faaliyetlerinde olduğu gibi Çankaya Belediyesi tarafından desteklendiğini, bu toplumsal belleğin daha iyi hatırlanması için destek verdiklerini anlattı.

Konuşmaların ardından, ziyaretçiler sergi salonunda yer alan videoları izledi. Kızılay’da Çankaya Belediyesi binasında, Galeri Uray’da yer alan Sergi 15 Haziran’a kadar açık kalacak. Sergi salonu 09:30 – 18:30 saatleri arasında açık kalacak.

Fotoğraflar: İnadınaHaber, seyrisokak, Sibel Tekin, Efekan Pürçekli, Emine Kart, Banu Kepenek

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:52+00:00 31 Mayıs 2015|