Cumhurbaşkanı İstanbul’u Yeniden Fethetti, HDP ve MHP’ye Miting Yasağı Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da 29-30 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştireceği “İstanbul’un Fethi’nin 562. Yıldönümü Kutlamaları” kapsamında İstanbul’u kapattı. Kutlamaların gerçekleştirileceği Yenikapı 2+1 gün boyunca kutlamalara tahsis edilirken, yaklaşık 1 km. ötede bulunan Kazlıçeşme de ‘Yasak Bölge’ ilan edildi. HDP ve MHP mitingleri de “Fetih Kutlaması Görünümlü AKP mitingleri”ne kurban gitti.

İstanbul Valiliği 30 Mayıs tarihinde Kazlıçeşme’de mitinge izin verilmeyeceğini yazılı olarak açıkladı. Valilik “Kazlıçeşme Alanı 2911 sayılı yasa kapsamında belirlenen gösteri alanlarından değildir. Kamuoyuna yansıtılan 30 Mayıs mitingi talebi ile ilgili olarak izin verilmesi söz konusu olmamıştır. Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu’nca da Kazlıçeşme’de miting yapılmasına izin verilmediği bilgisi edinilmiştir”dedi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

İstanbul’un Fethi’nin 562. Yıldönümü Kutlamaları, Ulusal Ve Resmi Bayramlar İle Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri Ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören Ve Kutlamalar Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan ve Kamu Kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden müteşekkil ‘İl Kutlama Komitesi’ tarafından belirlenen program doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu yıl yapılacak olan kutlama etkinliklerinin en görkemlisinin, Yenikapı Sahil Alanı’nda icrası düşünülen Fetih Şöleni Gösterisi’nin olması planlanmış ve bu programa Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız başta olmak üzere Devlet Protokolü, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yer alan tüm Siyasi Parti Liderleri ve yöneticileri, Adli Yargı Üst düzey Temsilcileri , Askeri Protokol Temsilcileri, Mülki ve Mahalli İdare Temsilcileri, Yabancı Misyon Şefleri, Ruhani Liderler, Sivil Toplum Kuruluşları ve halkımız davet edilmiştir.

Ancak son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerden ve bazı siyasi parti yetkililerinin açıklamalarından tamamen mevzuat çerçevesinde hareket edilerek tertiplenen ve bu çerçevede kalınmasına özen gösterdiğimiz İstanbul’un Fethi kutlamaları kapsamında gerçekleştirilecek olan Fetih Şöleni’nin siyasi polemik konusu yapılmaya çalışılması bu açıklamanın yapılmasını zaruri hale getirmiştir.

Seçimlerin son 10 günü alanların tahsis yetkisinin ilçe seçim kurullarında olması sebebiyle, Valiliğimizce 27/04/2015 ve 05/05/2015 tarihlerindeki yazılarımızla Fatih İlçe Seçim Kuruluna başvurularak 29-30 Mayıs 2015 tarihlerinde Yenikapı Toplantı ve Gösteri Alanının Fetih Kutlamaları için tahsisi talep edilmiş ve Fatih ilçe Seçim Kurulunun 06/05/2015 tarihli kararı ile bu tahsis yapılmıştır. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’ndan görüş istenmiş ve olumlu görüş alınmış, vaki itirazlar da Yüksek Seçim Kurulu’nca reddedilerek alanın Fetih kutlamalarına tahsisi uygun bulunmuştur.

HDP İlk Kurban

Valilik açıklamasında, HDP’nin aynı gün saat 16.00’da Kazlıçeşme Meydanı’nda yapılacağı ilan edilen mitingine işaret edilerek, şöyle denildi:

Özellikle bazı parti yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarda, 30 Mayıs 2015 tarihi için Kazlıçeşme alanında miting yapmak amacıyla Emniyet Müdürlüğümüze bildirimde bulundukları ve Valiliğimiz ile de bu konu hakkında görüşme yaparak izin aldıkları yönündeki açıklamaları basında yer almaktadır.

HDP-MitingÖncelikle kamuoyumuzun bilgisine sunmak isteriz ki, Kazlıçeşme Alanı 2911 sayılı yasa kapsamında belirlenen gösteri alanlarından değildir. İkinci ve daha önemli husus ise seçimlere 10 gün kala her türlü açık hava toplantıları ve gösteri yürüyüşlerine izin verme ve yer tahsis etme yetkisinin İlçe Seçim Kurularında olduğu ve Valiliğimizin bahsedilen tarihte yetkisinin olmadığı ve bu sebeple valilikten izin alındığı yönündeki açıklamaların doğruyu yansıtmadığıdır. Kaldı ki Halkların Demokratik Partisi İl yöneticileri 15 Mayıs 2015 tarihinde saat 15.30’da Valilik ziyaretinde bulunmuş ve kendilerine Fetih Kutlamaları ile ilgili süreç anlatılmış, miting alanı talepleri konusundaki yetkinin İlçe Seçim Kurulu’nda olduğu ve buraya müracaat edilmesi gerektiği bilgisi verilmiştir. Kamuoyuna yansıtılan 30 Mayıs mitingi talebi ile ilgili olarak izin verilmesi bu nedenle söz konusu bile olmamıştır. Ayrıca Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu’nca da Kazlıçeşme’de miting yapılmasına izin verilmediği bilgisi edinilmiştir.

Tarihimizin övünç sayfalarından birisi olan Fetih Günü’nü, anlam ve önemine yakışır bir şekilde milletçe coşku ve heyecanla kutlamak üzere tüm halkımızı davet ediyoruz.

Demirtaş: “Miting yapmasak da İstanbul bizimdir”

Partisinin Antalya mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kazlıçeşme mitingine izin verilmemesine değindi, “Bunların hepsi kışkırtma” dedi.

Demirtaş, aynı gün aynı saatte Yenikapı’da Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Fetih kutlamalarına katılacağını hatırlatarak, “Hepsi sizi kışkırtmak için. Samimiyetle söylüyorum, İstanbul’da miting yapmasak da İstanbul bizimle olacak. Oy patlaması yaşanacak. Orada seçim zaferi elde edeceğiz. Bundan kuşkumuz yok” dedi.

Her partinin miting yapma hakkı olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Siyasi partisi için çalışmak herkesin hakkıdır, sadece bir kişinin, cumhurbaşkanının hakkı değildir. Ona yasaktır. Siyasi partiye oy istemek sadece cumhurbaşkanına yasaktır. Ama maşallah siyasi partilerden daha fazla miting yapan kendisidir. Her yer cumhurbaşkanına serbest. Ne yaparsanız yapın HDP barajı aşacak, parlamentoya girecek, sizin pinokyo gibi uzayan burnunuzu kısaltacak. Bizler güçlendikçe kibirlenmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

MHP de ‘Cumhurbaşkanı’ Kurbanı

Aylar öncesinden İstanbul’da yapılacak miting için girişimlerde bulunan MHP İstanbul teşkilatı “engellemeler” karşısında isyan etti. “Yasak” olmasına rağmen Kazlıçeşme’de miting kararı aldı.

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş İstanbul’daki MHP mitingi ile ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbul mitingi için yaklaşık 1 ay öncesinden gerekli başvuruları yaptıklarını belirten Karataş, kendilerine “olmadık engellerin” çıkarıldığını savundu.

MHP-MitingMilliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkanlığı 24 Nisan günü İstanbul İl Seçim Kurulu’na Yenikapı Meydanı’nda miting yapmak istediklerine dair başvuruda bulundu. Ancak seçim kurulu yanıtı 1 ay sonra 22 Mayıs tarihinde verdi. Verilen yanıt 22 Mayıs’ta Yenikapı Miting alanı ile ilgili Saadet Partisi’nin de talepte bulunduğunu bu nedenle kura çekileceği yönündeydi. Milliyetçi Hareket Partisi yetkilileri kura çekimi diye gittikleri kurulda deyim yerindeyse şok yaşadı. MHP heyeti kendilerine açıklandığı gibi “kura değil” “oylama” yöntemi ile miting alanını belirleneceği öğrendi. Oylama sonucunda 3’e karşı bir oyla miting alanının saat 10.00 ile 14.00 arasında Saadet Partisi’ne verilmesine karar verildi. Miting alanı ile ilgili bir diğer sorun olarak 30 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı Fetih Kutlamaları’nda kurulacak platform gösterildi.  MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş, İstanbul Valisi’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sayın başkan 31’inde sizin Yenikapı’da miting yapmanıza gerek yok. Çünkü yetiştiremezsiniz. Cumhurbaşkanı’nın fetih kutlamalarına katılımı sebebiyle kurulacak platformu kurmak ve kaldırma işlemleri uzun sürer” dediğini aktardı.

Vali’nin bu sözlerine tepki gösteren Karataş, “Bu ülke sadece Cumhurbaşkanı’na yer bulmakla yetkili valilerle kaymakamlarla seçim kurulu başkanları ile dolu. Türkiye’yi sistem ve kurallarla değil siyasi parti anlayışıyla yöneten bir Türkiye’de yaşıyoruz. İnşallah 7 Haziran’dan sonra parti kurallarının koyduğu değil devletin kuralları ile işleyen ve yönetilen bir süreç başlayacak” diye konuştu.

Yenikapı Miting Alanı’nda çıkan sorunun ardından bu kez Milliyetçi Hareket Partisi’ne iki alanda daha engel çıkarıldığı ortaya çıktı. MHP İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş tarafından miting yeri seçenekleri arasında yer alan Maltepe Meydanı’nın “Bağımsız adaylar da orayı istiyor” diye reddedildiği bunun üzerine talep edilen Bakırköy Adliyesi’nin yanındaki pazar alanına ise “gerekçe gösterilmeden” izin verilmediği iddia edildi.

MHP’de Son Karar : “İsyan, Miting, Kazlıçeşme”

Mehmet Bülent Karataş, “Valilikle vali beyle görüştük, Saadet Partisi’nin il başkanı ile görüştük , diğer müracaat eden herkesle görüşmemize rağmen hep büyük engeller çıkarttılar. Bize hiçbir şans tanımadılar. O zaman biz de dedik ki bize alan verilmiyorsa veyahut da sıkışık bir zaman dilimi içerisinde veriliyorsa biz de 31 Mayıs’ta Kazlıçeşmede’yiz dedik. Bu kararı niçin aldık? Eğer geçmişi 50 yıla dayanan siyasi bir partinin önü kesiliyorsa , kurum ve kuruluşlar parti talimatları ile yönetiliyorsa , parti talimatları ile kararlar alınıyorsa biz de milletin iradesini beyan ederek ,milletin kararıyla da biz 31 Mayıs’ta Kazlıçeşme’de miting yapacağımızı ilan ediyoruz. dedi.

Kaynak: BBC Türkçe, Gerçek Gündem

– VU/İnadına Haber / 27 Mayıs 2015 Çarşamba –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:52+00:00 27 Mayıs 2015|