Ekonominin Kara Deliği “KaçAkSaray”da Fasıllı Öğle Yemeğine 6.5 Milyonluk Mobilya

Geçtiğimiz günlerde KaçAkSaray’da düzenlenen fasıllı öğle yemeğinin verildiği salondaki mobilyalardan masa ve sandalyelerin maliyetleri Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından açıklandı. Ekonominin kara deliği olduğu belirtilen KaçAkSaray’ın sürekli para yuttuğu belirtilirken, halkın cebinden sadece bu ucube yapılırken değil sonrasında da sürekli olarak para çalındığı vurgulandı. Ayrıca ‘Kanka Park’ olarak adlandırdıkları rant projesiyle de ilgili açıklamalarda bulunuldu.

Çeşit Çeşit Masalar; İsteyene Fransız, İsteyene İtalyan

MimOd_KacakSarayFasilMimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından KaçAkSaray’da düzenlenen yemek organizasyonunda kullanılan mobilyaların maliyetleri hesaplandı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi: “600 metrekarelik balo salonlarının olduğu binada, ana binanın fuaye bölümünde  verilen fasıllı yemek organizasyonunda mobilyalarının yaklaşık maliyetini hesapladık. KaçAkSaray’da makama göre masa düzeni kurulmuş. 12 kişilik 30 ahşap masa bulunuyor.  21 kişilik de protokol masası var. Mobilyaların yurtdışından getirildiği ağırlıklı italyan ve fransız mobilyaların kullanıldığı Ana binanın mobilyaları E şeklindeki idari binanın mobilya fiyatlarının kat be kat fazlası.  Türkiye’de çok az firmanın satışını yaptığı büyük ölçekli bu masaların 12 kişilik  olanının tanesi  25 bin ile 40 bin avro arasında değişiyor. Masaların tanesini 30 bin avrodan hesapladık.21 kişilik masanın maliyeti ise 60 bin avro  civarında. kolçaksız sandalyelerin tanesi maliyeti 2000 avro ile 5000 avro arasında değişiyor bu yemek organizasyonunda 360 tane tespit ettik. 21 kişilik masanın etrafında ise tanesi 5 bin avro olan kolçaklı sandalyeler var. KaçAkSaray’da, öğlen faslının yapıldığı mobilyaların maliyeti yaklaşık 6,5 milyon lira.”   

Halk’tan Kaçırılan Kaynak Ucube Bir Binaya Akıyor

KacakSaray_FasilCandan şöyle devam etti: “KaçAkSaray’daki bu yemeğin sadece mobilya maliyeti yaklaşık 6,5 milyon lira. Bu maliyetlerin içerisinde, tabak, kaşık, çatal , ipek masa örtülerinin  maliyeti ile ,yemek maliyetleri yok,  sadece yaklaşık mobilya maliyetini hesapladık. Bu maliyet 6 bin 689 asgari ücretlinin maaşına denk. Erzurum’un Aziziye Belediye personelinin 2 yıllık maaşı  ödenir bu parayla. Halk yoksulluk içerisindeyken, memura, emekliye zam yaparsak ülke batar. Halka gelince kaynak yok, KaçAkSaray için kaynak çok. Hükümet ve yerel yönetimleri yurtdışından sürekli boylu ağaç getiriyor, KaçAkSaray için de getiriliyor. Yurtdışından ağaç alımını durdurun bakalım kaynak çıkıyor mu çıkmıyor mu? Bu ağaçlar gerçekten geliyor mu, nerelere dikiliyor, kim sayıyor belli değil. 90 yıl önce  Tarım laboratuarı olarak kurulmuş, fidan yetiştirilmesi öngörülen  AOÇ’ye beton dikin,  sonrada kaynak yok deyin. Türkiye’de kaynak çok , yeter ki halk için kullanılsın.”

Hükümetin Ağzı Yalan Beyana Alışkın, Gerçek Maliyet Çok Farklı

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı’nın KaçAkSaray maliyet açıklamasını 1 milyar dolar olduğu açıklamasını hatırlatması üzerine Tezcan Karakuş Candan: “Yürütmenin durdurulduğu bir alanda ihale yapılması bile yasadışıyken, açıklanan maliyet gerçek dışı. Mimar olan biziz, proje kaça çizilir, inşaat kaça yapılır, malzemelerin maliyetleri nelerdir, özel üretim olunca maliyet kaça katlar, hangi mobilyalar kaç liradır biz biliriz.Açıklasınlar faturaları bakalım  kim gerçeği söylüyor. KaçAkSaray 1 milyar dolar mı? yoksa 20 milyar lira mı görelim? Hep beraber öğrenelim. Daha öncede bin odalıydı, biz ısrarla yer üstünde 2 bin oda var  dedik, 1150 küsur diye açıklama yaptılar. 1 milyar dolar, olsa olsa başbakanlığın bütçesinden çıkan maliyettir. Örtülü ödenek ve işsizlik fonundan harcama yapıldı mı? Ne kadar harcandı? KaçAkSaray inşaatını yapan firmanın en  kıymetli arsalarda  sürekli AVM inşaatı ve hastane yapması  ne anlama geliyor? Bir trampa olabilir mi? Bunları bir açıklasınlar da halkımız bilsin kaynak nereye gidiyormuş.“ ifadelerini kullandı.

“Gökçek’in ‘Kanka Park’ına yapılan Harcamayla 4 Ankaray Yapılır”

Ankapark-KolajMimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise basın toplantısında Melih Gökçek’e yüklendi: “Ankara’yı yönetme iddiasında olan Melih Gökçek, Belediye Başkanlığı yapacağına,  kent sorunlarını çözeceğine televizyonlarda kanal kanal gezip siyaset yapıyor, belli bir ideolojinin siyasetini üstlenmiş durumda. Kent sorununu çözmek için yaptığı da meclisin karşısına kol saati koymak. O saatin zamanı kendileri için çalışıyor. Atatürk Orman Çiftliği’nin orta refüjüne de dinozor koymak… Bu yaptıkları savundukları ile de uyumlu” ifadelerini kullandı. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin yıldönümünde, ezilen halk için verilen mücadelede canını ortaya koyan insanlar birileri saltanat sürsün diye mücadele etmedi.  KaçAkSaray’da toplantılar, organizasyonlar yapılıyor meşru olmayan yapıyı meşrulaştırma çabası görüyoruz. Atatürk Orman Çiftliği talanını meşrulaştıramazlar.”

Gokcek-Mouse&KacAkGökçek’in kent talan politikalarıyla ilgili bir diğer açıklama da Tezcan Candan’dan geldi. Candan: “Atatürk Orman Çiftliği’nde yumuşak zeminde, Kaçak Park ve oyuncaklar için yapılan maliyetlerle  4 Ankaray hattı, 10 km metro yapılırdı. 20 yıldır  1 km bile metro yapmayı beceremediği için Ulaştırma Bakanlığı sürece el koydu. Belediye Başkanı oyuncaklarla oynaya dursun bu kentin ulaşım sorunları dağ gibi, metroyu bile beceremedi. Bu kadar para yasadışı olan, ölü yatırıma yapılır mı Ankapark mı Kankapark mı?” derken, Atatürk Orman Çiftliği’nde  yasadışı şekilde yapılan kaçak parka harcanan her kuruş paranın kentlilere ait olduğunu, kamunun kaynaklarını israf eden Gökçek’in yargı önünde hesap vereceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

– VU/ İnadına Haber / 07 Mayıs 2015 Perşembe –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:58+00:00 7 Mayıs 2015|