Gökçek’in Yeni AOÇ Taktiği: Parçala-Böl-Tahsis Et

Mimarlar Odası, Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin Büyükşehir Belediyesi Meclis kararıyla parsel parsel tahsis edilmesine karşı atağa kalktı.

TezcanAtatürk Orman Çiftliği arazilerinin tahsis, devir, trampa yada kiralama yoluyla parçalanamayacağını söyleyen Mimarlar yargıya gidiyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptığı açıklamada “Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin daha fazla parçalanmasına izin vermeyeceğiz. Devir ve tahsis yoluyla hiçbir şekilde Atatürk Orman Çiftliği arazileri talan edilemez. Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin bir metrekaresinin dahi bu şekilde kiralanması AOÇ’nin kuruluş amacına, vizyonuna, misyonuna aykırıdır. AOÇ arazilerinin amacı dışında AOÇ Kanuna ve Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı bağış senedine, vasiyetine aykırı şekilde kullanıldığı Sayıştay raporları ile sabitken bir hukuksuz karar daha alınıyor.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 658 m2 AOÇ arazisinin yasa dışı olarak kiralanmasına ilişkin kararına dava açacaklarını belirten Candan sözlerine; “Büyükşehir Belediyesi AOÇ arazisini parçalamak ile kalmıyor üçüncü şahıslara da yap işlet devret modeliyle kiralamaya konusunda karar alıyor. Bu kabul edilemez. Atatürk Orman Çiftliği arazisine gözünü dikmiş olan ve bu kararda imzası bulunan herkes hakkında gerekli işlemleri başlatacağız. Atatürk Orman Çiftliği arazileri parsel parsel kiralanamaz, tahsis edilemez, yok edilemez.” diye devam etti ve Karakusunlar’da 658 m2 alanda yapılmak istenen kültür mekanı ve mescit adı altında dernek veya vakıflara AOÇ topraklarının peşkeş çekilmek istendiğini, Gökçek’in AOÇ topraklarını TÜRGEV’e kiralama niyeti olduğunu açıkladı.

Bülent Arınç’ın, Melih Gökçek için söylediği ‘Ankara’yı Parsel Parsel sattı’ sözlerinin hala hafızalardan silinmediğini hatırlartan Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak aldıkları kararı “Meclis kararını mahkemeye taşıyoruz. Ankara’ya kentlilere ve tüm Türkiye’ye ait olan AOÇ arazilerinin parsel parsel yok edilmesine göz yummayacağız.” şeklinde açıkladı.

Kaynak: Mimarlar Odası Ankara Şubesi

– VU/İnadına Haber / 14 Mayıs 2015 Perşembe –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:58+00:00 14 Mayıs 2015|