Kuğulu Park’ta Gezi Belleğinin Üzeri Boyanınca Bağzı Ankaralılardan Tepki Geldi

IMG_3957Gezi Direnişi sırasında Ankara’nın en önemli direniş alanlarından biri olan Kuğulu Park’ta yazılama yapılan duvarın boyanmasına bağzı Ankaralılar tepki gösterdi.

Gezi Direnişi sırasında Kuğulu Park’ta toplanan kalabalığın doğal ve doğaçlama duygularla yazdıkları yazılarla süslenen duvar, 22 Mayıs 2015 gecesi, öncesinde gösterilen tüm tepkilere rağmen boyandı. Kuğulu Park ve çevresinde, 23-30 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmekte olan “Asi Keçi Sanat ve Tasarım Günleri” etkinlikleri kapsamında boyanan duvar, bağzı Ankaralılar ve Gezi mirasını korumak isteyenlerin tepkisini çekti.

Akşam saatlerinde Gezi Direnişçileri, bir basın açıklaması yaparak duvara pankart astı, ilerleyen saatlerde ise halk kent belleğini tekrar yaratmak için tebeşirlerle duvara yazmaya başladı.

Basın açıklamasında Haziran 2013’ten bu yana, Gezi Direnişi sırasında ve sonrasında mücadele etmekten IMG_3936vazgeçmediklerini hatırlatan grup, aynı zamanda uzun süre Kuğulu Park’ta direndiklerini belirtirken, duvarın uzun emekler sonucu bir doğaç kent belleği olarak var olduğunu söylediler. Abdocan’ın, Berkin’in katledildiği gün duvara resimlerini çizen, Ali İsmail’in katledildiği gün adını yine bu duvara kazıyan, ’unutursak ve unutturursak kalbimiz kurusun’ diyen kişiler olduklarını açıklayan grup, bu saygısızlığı kabul etmediklerini belirtti. Hiçbir yanlışı unutmadıklarını, bu yapılanı da unutmayacaklarını söyleyen Gezi Direnişçileri, Direniş’in 2. yıl dönümüne günler kala yapılan bu saygısızlığa karşı çıkacaklarını belirtirken, Gezi’nin Ankara’daki simgesi olan duvarı eski haline getirme sözü verdiler. Açıklamayı “Geri döneceğiz!” diyerek bitirdiler.

Açıklamadan sonra tüm akşam, duvarın tekrar yazılarla süslendiğini görenler, bu doğaçlama etkinliğe tebeşirleriyle destek verdiler.

Gök Taner | İnadına Haber

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:55+00:00 23 Mayıs 2015|