“Metal Direnişi”nde Neler Oluyor?

Ford’un Üretim Yalanı

20150521_Ford_01Piyasadaki spekülatif oynamalara engel olmak ve firmanın hisse senetlerinde düşüşün önüne geçebilmek amacıyla Ford Otosan dün yeni planlarını devreye soktu.
Ford-Otosan yetkilileri, işçilere gönderdiği ve ardından da ana akım medya ile paylaştığı mesajda fabrikaların durma sebebi ‘parça ikmali sorunu’ olarak açıklanırken iş bırakma eylemlerinin, sadece ‘bir takım kişilerin’ servislerle fabrikaya girmek isteyen çalışanları engellemesi şeklinde gerekleştiği, sorunun 21 Mayıs itibariyle valilik ve emniyet ile de ortak çalışarak çözüldüğü, fabrika bünyesinde huzurlu bir şekilde çalışmaya devam edileceği bildirildi. Ayrıca 21 Mayıs 16:00 itibariyle mesaisinin başına dönüp 24 saatteki tüm vardiyalarını tamamlayan çalışanlara ödül yönetmeliği çerçevesinde hediye çeki verileceği belirtildi.
Basına verilmeyen bir diğer bilgiye göre ise işçilerin özlük hakları ile mesai ücretlerinin iyileştirilmesi yönünde iş bırakma eylemine başlayan ve yönetime göre öncü rolü oynayan çalışanlar, kendilerine gönderilen birer mesaj ile 4 Haziran tarihine kadar ücretsiz izne ayrıldıkları bildirildi. Bu gelişmeler olurken diğer taraftan hem basına, hem de direnen işçilere “üretim başladı” mesajlarının verilmesi ise, iş bırakan işçilerin beraberliğini bölme ve direnişi bitirme hamlesi olarak değerlendiriliyor.
Son olarak Metal İşçileri Birliği’nden ve fabrikadan alınan bilgilere göre ise Ford-Otosan’da iş bırakan işçiler üretime başlamamış durumda ve direniş fabrika kapısının önünde devam ediyor.

20150521_TurkTraktorDirenisi@TurkTrak_11aTürk Traktör’de Şenlikli Direniş

2 gün önce gece vardiyasında başlayan ve dün sabah genişleyerek devam eden Türk Traktör fabrikası direnişi ise bu sabah işçilerin yoğun bir şekilde fabrika önünde toplanmalarıyla birlikte güne canlı bir şekilde başladı.
Dün gece boyunca, kurulan çay ocağının etrafında halaylar ve türkülerle süren direniş bugün de aynı umutlu atmosferini korurken, işçiler taleplerinin iletilmesi için her kısımdan işçi temsilcilerini seçmeye başladılar.

TOFAŞ’ın ‘Tiyatro’ Hamlesi Boşa Düştü

20150522_Tofas_01Dün Tofaş CEO’su tarafından yapılan ’06:45’te İşbaşı’ çağrısı, işçilerin “Direniş sürüyor, dimdik ayaktayız” yanıtı ile karşılıksız kalırken yönetim bu sabah yeni oyununu sahnelemeye başladı.
Evrensel ve MİB’den edinilen bilgilere göre fabrikada memur statüsünde çalışan personel, eski firma çalışanları ve destek amacıyla toparlanan birkaç taşeron, işçi kıyafetleri giydirilerek fabrikaya alındı. İşçiler tarafından, yönetimin bu hamlesinin amacının, kamuoyuna ve ana akım medyaya ‘fabrikayı çalışıyor göstermek ve üretime başlandığı izlenimi vermek’ olduğu belirtiliyor.
Gerçek durumda ise an itibariyle 1 no’lu kapıda işiler direnişlerine devam ederken fabrikanın 4 no’lu kapısı çevik kuvvet polislerinin kontrolünde bulunuyor. Direnen işçiler, aynen Ford’da uygulanmaya çalışıldığı gibi ‘işçilerin direnişini bölmeye’ yönelik bu hamlelerin işe yaramadığı ve haklarını alana kadar iş başı yapmayacaklarını açıkladılar.

Renault’da Yönetim Olumlu, Sendika İse ‘Arabozucu’

20150515_MetalIscileriDirenisi@Bursa(KizilBayrak)_17Renault yönetiminin dün işçiler ile yaptığı görüşmede, işçilerin çalışma koşulları ile özlük haklarının düzenlenmesi ve ücretlerde iyileştirmeye gidilmesi konularında anlaşma sağlandı. Anlaşmayı takiben bir protokol de hazırlandı.
Ancak MESS ve Türk Metal Sendikası’nın son anda görüşmelere müdahil olması ve işçilere, yönetim ile görüşülen konuların dışında baskı uygulanmaya çalışması sonucunda işçi temsilcileri kendileriyle görüşmeleri sürdürmeyi reddetti ve masayı terketti.

Özellikle işçilerin tüm huzursuzluklarının ve başlayan iş bırakma eylemlerinin ana sebepleri olan MESS ve Türk Metal Sendikası’na karşı tepkiler büyük. Renault işçilerinin sendikadan ayrılmaya başaması üzerine sendikanın kirli oyunlara yönelerek işçilere saldırılarda bulunmasının ardından, bugün de ORS çalışanlarının toplu olarak sendikadan ayrılacağı öğrenildi.

Metal direnişi ile ilgili Metal İşçileri Birliği’nden yapılan açıklama ise şöyle:
Arkadaşlar, Belli ki direnişin kalelerinden birini yıkmak ve buradan aldıkları moral güçle bizlere baskı yapmak istiyorlar. Yani Dün Ford Otosan’da oynadıkları oyunu bugün Tofaş’ta denemek, böylece metal işçisinin direnicini kırmaya çalışmak istiyorlar. Ancak tüm bu ayak oyunları boşuna, Dün memurlara işçi tulumu giydirip üretime soktular ama işçilerin kapıdaki direncini kıramadılar. Ve şimdi bunun için son anlarını yaşıyorlar. Tofaş’ın direnci, Renault’un, Mako’nun, Ototrim’in bir haftayı aşan kararlı duruşu, Ford’un, Türk Traktör’ün çaktığı kıvılcım ile kazanacağız. Metal işçileri kazanacak.

Kaynak: Metal İşçileri Birliği, Kızıl Bayrak, Evrensel

– VU/İnadına Haber / 22 Mayıs 2015 –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:55+00:00 22 Mayıs 2015|