Metal Grevi Dalgası Ankara’da: Türk Traktör’de de Üretim Durdu

Bursa’da başlayan metal işçilerinin direnişi baskılara, Türk Metal sendikası ile polisin oyunlarına ve engellemelerine rağmen yaygınlaşıyor.

Direniş son olarak Ankara’ya da sıçradı. Koç Holding’e bağlı Türk Traktör fabrikasında işçiler dün üretimi durdurdu. Fabrika içinde yürüyüş yapan işçiler, fabrika yöneticileriyle yaptıkları görüşmenin ardından fazla mesaiye kalmayarak fabrikadan ayrıldılar.

Evrensel’den alınan bilgiye göre saat 15:00 vardiyasındaki işçiler şanzıman hattında saat 23:00’te üretimi durdurdu. Normalde 02.00’ye kadar mesaiye kalan işçiler sloganlarla fabrika kapısına kadar birlikte yürüdü.

Bunun üzerine üretim müdürü sahaya inerek işçilerle konuşmak istedi. İşçiler aralarında seçtikleri temsilci aracılığıyla müdüre “Sendikayı tanımıyoruz, sözleşmeyi tanımıyoruz, taleplerimiz kabul edilsin” dedi.

Fabrikadan ayrılan işçiler, sabah mesaisinde iş bırakmanın daha kitlesel bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Direnişe Sabah Kaldığı Yerden Devam

Türk Traktör’de sabah vardiyası da üretimi durdurarak direnişe devam dedi.
Dün akşam Türk Traktör işçileri fabrika içinde yürüyüş yapan işçiler, fabrika yöneticileriyle yaptıkları görüşmenin ardından fazla mesaiye kalmayarak fabrikadan ayrılmışlar ve sabah mesaisinde iş bırakmanın daha kitlesel bir şekilde devam edeceğini belirtmişlerdi.

Ayrıca fabrikaya gelen işçilerin sendika temsilcileri ve şube yöneticileri tarafından gruplar halinde sorguya çekildiği öğrenildi. Üretim büyük oranda dursa da, sendikanın bu girişimi nedeniyle halen bazı bantlarda çalışmanın sürdüğü belirtiliyor.

Kaynak: Evrensel

– VU/İnadına Haber / 21 Mayıs 2015 Perşembe –

Print Friendly, PDF & Email
2015-05-21T10:07:54+00:00 21 Mayıs 2015|