Renault İşçilerinin İstediği 1 Lira, KaçAkSaray’ın Alttan Isıtması 30 Milyon…

Mimarlar Odası tarafından yapılan son açıklamada, KaçAkSaray’ın yerden ısıtma sisteminin maliyetininin 30 milyon Türk lirası olduğu belirtildi.

Kaçak Saray’ın yerden ısıtma siteminin yaklaşık 30 milyon lirayı bulduğunu söyleyen  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “KaçAkSaray ve KaçAk Konutun belirli bölümlerinin ısıtma isteminin yerden yapıldığı bilgimiz dahilinde. 450 bin metrekarelik inşaat alanının 200 bin metrekaresinin yerden ısıtıldığı varsayımı ile hesaplamaları gerçekleştirdik. Yerden ısıtma sisteminin metrekaresi kolektörleri ile birlikte 50 avro civarında, 10.000 avroluk bir maliyet çıkıyor. Buna doğalgaz giderleri ve yıllık bakım ücretleri dahil değil. Yerden ısıtma sisteminin yapımı 30 milyon lirayı buluyor. 949 liraya çalışan 31 bin 613 işçinin asgari ücretine denk, Reno işçilerinin ortalama saat ücretleri, için istediği ortalama 1 liralık artışı düşündüğünüzde inanılmaz bir maliyet bu. ” şeklinde konuştu.

KacakKonut_03-20150416Görünen Sadece Buzdağının Tepesi

Candan, Ankara’da çok fazla firma KaçAkSaray’da iş yapıyor, bu iş süreçlerinin içerisinde mimarlar ve teknik elemanlar da çalışıyor Meslektaşlarımız, açıkladığımız rakamlar için “devede kulak” diyorlar. Özellikle ana binadaki ve konuttaki masrafın açıkladığımız maliyetlerin de ötesinde olduğunu söylüyorlar. ” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak KaçAk Konutun çalışma odası için, sadece ofisin bir duvarında kullanılan malzemeyi açıklayan Candan: “ Konutun çalışma ofisinde iki tane şömine var. Bir duvarda kullanılan malzeme; ahşap lambri, kumaş pano, boyanabilir duvar kağıdı, duvar kağıdının altına çekilen astar, saten alçı, dekoratif varaklı boya, akrilik esaslı boya ve pirinç kaplama. Çıplak bir duvarın üzerine sekiz kalem malzeme döşeniyor. Ofise bağlı bir kasa olduğu söyleniyor. Duvara döşenen 8 kalem malzeme var. Bu israf değil de ne? Yüz binlerce metrekare duvar olduğunu düşünürsek, maliyetin ne kadar yüksek olduğu anlaşılabilir. Önümüzdeki günlerde bunları da açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Sarayda Yaşamayan Halkın Gördüğü Net: Saray Kaçak, Kral Çıplak”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise : “ Kaçak Saray ve Kaçak konut maliyetlerine baktığımızda oldukça yüksek, Renault ve Tofaş’da işçiler haklarını talep ediyor, görmeyen gözler görmüyor, adeta kulaklar tıkanıyor. Bu maliyetleri düşündüğümüzde, nerede yaşadığımıza dair tereddüde düşüyoruz. Atatürk Orman Çiftliği üzerine konumlandırılmış bu yapıyı anlamlandırmamız mümkün görünmüyor. Demokratik anlayışta ki hangi ülkede bu şekilde saray yapılır? Milletin sarayı diyorlar. Milletin sarayı olmaz. Halklar saraylarda yaşamaz. Millet bunun cevabını verecektir diye düşünmekteyim” şeklinde konuştu.KacakKonut_04-20150416

“Neden KaçAkSaray diyorsunuz?” sorusuna ise Candan’ın cevabı net oldu:  “Neden Kaçak diyoruz? Atatürk Orman Çiftliği işgal altında, yöneticiler kaçakın ne anlama geldiğini bilmiyorlarsa öğrenecekler. Bu ülkenin kurucusunun vasiyeti ihlal edilerek yapıldığı için kaçak. 5. İdare Mahkemesi tarafından alana ilişkin imar planlarını yürütmesi durdurulmuşken yapılan her yapı kaçaktır. Milletin onayı olmadan, Vergilerimizin lüks ve şatafata harcanması nedeniyle kaçak. Bugün domates 5 lira muz 6 lira iken insanlar yoksulken, toplumun değerlerini alt üst edecek bir masraf var orada. Değerlerimizin vergilerimizin emrivaki, ben yaptım oldu şeklinde tarumar edilmesine izin veremeyiz. Sözün özü Saray Kaçak, Kral Çıplak, halk da bunu gördü”

Kaynak: TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

– VU/ İnadına Haber / 20 Mayıs 2015 Çarşamba –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:55+00:00 20 Mayıs 2015|