Seçimlerde hırsızlık sezonu başladı: İlk hile girişimi yapıldı

Seçimler yaklaşırken, perşembenin gelişi yine çarşambadan göründü. Yurtdışında yaşayanların oy verme işlemlerinin başladığı gün seçim hilelerine yönelik ilk ciddi işaret KKTC’den geldi. HDP müşahitleri büyükelçiliğe alınmadı.

HDP’nin görevlendirdiği müşahitler KKTC’deki Türk Büyükelçiliği’ne alınmadı. Nedeni ise iki hafta önce “tamam” denen evraklar için bugün eksik unsurların bulunduğunun ifade edilmesi.
Habertürk’ün haberine göre, HDP’de konuyla ilgilenen yetkililer yaklaşık iki hafta önce yaptıkları başvuruda HDP’nin müşahit listelerini ve kartlarını büyükelçiliğe sunduklarını ve kendilerine evrakların eksiksiz olduğu yönünde bilgi verildiğini belirtti.

Bugün sabah saatlerinde sandık başına gitmek isteyen müşahitler ise büyükelçilik kapısından içeri alınmadı.

YSK : Mühre gerek yok!

Gerekçe ise müşahitlik evrakları üzerinde YSK’nın mührünün bulunmaması olarak gösterildi. HDP yetkilileri YSK ile görüştüklerini, YSK yetkililerinin böyle bir mühre ihtiyaç olunmadığını ilettiklerini anlattı. YSK’nın da büyükelçilik ile temasa geçtiğini bildirildi.

HDP 31 Mayıs’a kadar sürecek oy kullanma işlemi için Kıbrıs’ta yaklaşık 250 müşahit görevlendirdi. HDP, sabah saat 8.30’da oy verme işleminin başladığına ve saatlerdir sandık başında HDP müşahitlerinin olmadığına dikkat çekerek, olumlu yanıt almayı beklediklerini söyledi.

Kaynak: jiyan.org

Print Friendly, PDF & Email
2015-05-11T09:35:51+00:00 11 Mayıs 2015|