Sosyal Medya’da Bir Soru Dönüyor: #KimDedi ?

Üç gündür sosyal medyada paylaşılan toplumsal içerikli görseller ile birlikte sorulan “Kim Dedi?” sorusu merak uyandırmaya başladı.

Geçtiğimiz Pazartesi akşamından beri twitter ve facebook üzerinden #KimDedi hashtag’i ile birtakım toplumsal konular hakkında sorular soruluyor. Soruların cevaplarından ziyade işaret ettiği sorunların çözümlerinin ise, soruların ve beraberinde paylaşılan görsellerin içeriklerinde saklı olduğu dikkat çekiyor.

İlk olarak Pazartesi akşamı Kadın ve LGBTİ sorunları ile ilgili sorularla beraber, çözümlerini işaret eden belli başlı maddelerin de bulunduğu görseller sosyal medyada yayılırken bu başlıkları, ilerleyen günlerde de Gençlik ve Tarım izledi.

Sorular, Cevapları ve Parti Programları

Görsellerde ise sorulan sorular ve çözümlerin bulunduğu başlıkların yanı sıra, 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilecek genel seçimler sonucunda TBMM’ye girmesine kesin gözüyle bakılan ve geçtiğimiz seçimlerde ilk üç sırayı paylaşan AKP, CHP ve MHP’nin mevcut parti başkanları Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli ile birlikte, Türkiye’de siyasetin önündeki en büyük temsiliyet engeli olarak nitelendirilen %10 barajını aşıp aşamayacağı tüm anketlerde polemik konusu olan HDP’nin eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın resimleri bulunuyor.

Görsellerde işlenen konu başlıkları ile, geleceği güvence altına alınmış, kimlik baskılarından arındırılmış ve hür iradelerinin teminat altına alındığı bireylerin oluşturduğu özgürlükçü, ilerici, dışa bağımlılığı sona ermiş ve üretken hale getirilmiş bir ülke tarif edilirken seçime girecek partilerin seçim programlarına da göndermelerde bulunuluyor.

“Arkası Yarın…”

3 gün boyunca toplam dört adet toplumsal konunun işlendiği çok sayıda görselde, her bir görselin numaralandırılmış olması ise bu gizemli soru cevap paylaşımlarının birkaç gün daha devam edeceği izlenimini oluşturdu.
Şu anda akıllarda oluşan bir diğer soru ise bundan sonraki günlerde hangi toplumsal sorunların işleneceği.

İlk üç gün sorulan sorular ve işlenen 4 konu başlığı ile paylaşılan görseller şu şekilde:

Kim “Kadınların erkek egemenliğinden kurtulduğu, bedenlerinin iradeleri kadar hür olduğu bir yaşam” dedi?
Kim “Cinsel kimliklere özgürlük, onurlu bir yaşam, yönetime ve hayata katılımda eşit yurttaşlık” dedi?
Kim “Özgürlükçü, laik eğitim, geleceği güvence altına alınmış özgür bir gençlik” inşa edecek?
Kim “Tarımın ayağa kaldırıldığı, sömürü ve dışa bağımlılığın sonlandığı, doğal gıda üreten Türkiye” dedi?

– VU/İnadına Haber / 27 Mayıs 2015 Çarşamba –

Print Friendly, PDF & Email
2015-05-27T22:00:36+00:00 27 Mayıs 2015|