Taksim’in Özgürleşmesi Hükümete Dokundu: 3 KP Üyesi Tutuklandı, Adalet Rafa Kaldırıldı

1 Mayıs’ta hükümetin 20 bin polisle İstanbul’da sıkıyönetim ilan etmesine rağmen bir gün öncesinden hazırlık yaparak Taksim Anıtı’nda 1 Mayıs Anması gerçekleştiren Komünist Parti üyelerinin bu eylemi iktidar tarafından hazmedilemedi.

2015040501_1Mayis@Istanbul_17d(KP@Taksim)Anma eylemi sırasında durumu farkeden polis, 29 eylemciyi apar topar gözaltına aldı ve ‘İç Güvenlik’ yasası kapsamında bugüne kadar resmi bir işlem yapmadan alıkoydu.
Bugün itibariyle Çağlayan Adliyesi’nde nöbetçi savcıya çıkarılan 29 Komünist Parti üyesi, savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Adalet Rafa kaldırıldı, Sarayları İse KaçAk Saray’ın Emrinde

Benzer şekillerde gözaltına alınan ve sayıları 350 civarında bulunan eylemcilerden, halen yaklaşık 200’ü hukuksuz bir şekilde işlem yapılmadan alıkonuluyor. Gün içerisinde 8 eylemcinin İstanbul’da bir depoda polis tarafından yasadışı bir şekilde alıkonulması haberinin, rehin tutulanların arasında bulunan bir üniversite öğrencisinin telefon ile dışarıya haber vermesi sonucu sosyal medyada hızla yayılmasının ardından polis, kaçırdıkları eylemcileri serbest bırakmak zorunda kalmıştı. Polisin bu girişimi ise hukuk çevrelerince 90’larda sıkça başvurdukları “gözaltında kaybetme” uygulamasının bir denemesi olarak yorumlandı.

20150503_KP'lilerinTutklanmasi-AvukatlaraEngellemeKarari

Avukatlara ‘Engelleme’ Kararı

Tam bir hukuk katliamı haline dönüşen ‘İç Güvenlik’ yasasının uygulaması maskaralık boyutunda sürerken Adliye’de müvekkillerine ulaşmaya çalışan avukatlara izin verilmiyor. Avukatlar Adliyelerde dilekçelerini verecek bir makam bulamıyor, buldukları görevliler ise hukuki olarak teslim almak zorunda oldukları başvuru ve dilekçeleri almayı reddediyorlar. Bir çok Adliyede hak arayan avukatlar dışında nöbetçi bile bulunmamakta.
Müvekkillerine ulaşabilen avukatlara ise farklı hukuk ihlalleri taktikleri uygulanarak dosyalarına erişim engelleniyor, iddianameleri okumalarına, delilleri incelemelerine izin verilmiyor.
Hatta savcılık ve sulh ceza hakimliklerinin bulunduğu koridorlara avukatların girişi ve dilekçe vermeleri tamamen yasaklanmış durumda.

Adalet Sarayları, bu durumları itibariyle tamamen KaçAk Saray’ın hakimiyetine terkedilirken yüzlerce tanığın önünde bir eylemciyi bıçaklamaya cesaret eden, ayrıca bir başka yerde ellerindeki sopalarla göstericilere öldüresiye saldıran suçluların ise serbest bırakılması, tüm çevrelerden tepki alıyor. Gerçek suçluların bu yollarla korunmasına devam edilirken mahkemelerce ve yasalarca tanınan hakları doğrultusunda 1 Mayıs’ı kutlamaya çalışan vatandaşların 8’i ise tutuklanmış durumda.

Karar Sabit, Savunma İse Bir Detay…
20150503_KP'lilerinTutklanmaKarari

KP Üyelerine Tutuklama Kararı

Avukat Özgür Murat Büyük’ün mahkeme heyetine “Seçimlere katilan bir siyasi partinin üyeleri hiçbir uyarı yapılmadan tamamen hukuksuz ve siyasi iktidarın da genel yaklaşımının olayda uygulanması seklinde gerçekleşen müdahale ile müvekkiller gözaltına alınmıştır. Müvekkillere isnat edilen suçlar “2911 32/1 ve tck 265-1 ve 265-3″tür. Dosyayı her ne kadar görmesek de inceleyebildiğimiz kadarıyla bu suçlara ilişkin hiçbir kayıt yoktur. Olayda yaralanan hiçbir polis memuru yoktur. Hiçbiri sikayetci olmamış ve darp raporu almamıştır. İsnat edilen gorevi yaptırmamak için “direnme suç”u icin dosyada hiçbir delil yoktur. İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün Taksimi yasak ilan etmesinin hiçbir yasal dayanağı yoktur.” şeklinde sunduğu savunmasına rağmen, mahkeme, hiç de şaşırtmayan bir şekilde, hukuku bir kez daha çiğneyerek gözaltına alınan eylemcilerin üçü hakkında tutuklama kararı verdi.
Komünist Parti üyeleri Deniz Sinan Tunaboylu, Bahtiyar Şahin ve Ali Adıgüzel’in tutuklanırken, diğer KP’liler adli denetim şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklamanın ardından Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Mehmet Kuzulugili’nin ilk açıklaması, “Taksim’i özgürleştirdik, arkadaşlarımızı da özgürleştireceğiz” şeklinde oldu.

Komünist Parti’den Açıklama

1 Mayıs’ta Taksim’e çıktıkları için gözaltına alınan Komünist Parti üyelerinden 3’ü hakkında tutuklama kararı çıkması üzerine KP Merkez Komitesi de bir açıklama yaptı. “3 üyemizi diktatörün insafına terk etmeyeceğiz” diyen Komünist Parti’nin “Taksim tutuklamalarını reddediyoruz” başlığını taşıyan açıklaması şu şekilde:

“Komünist Parti faaliyetlerini, halk düşmanı bir iktidarın çizdiği çerçevede yürütmek zorunda değildir.
1 Mayıs günü bazı parti üyeleri Taksim Alanı’nda bulunmaları doğrultusunda partinin yetkili kurulları tarafından görevlendirilmiş, onlar da bu görevi büyük bir disiplin ve kararlılıkla yerine getirmiştir.
Bilinmesi gerekir ki, ne serbest bırakılan ne de tutuklanan üç Komünist Parti üyesi suç işlemiştir. Suç işleyen, işçi sınıfının birlik ve mücadele gününü, emeğin bayramını 1 Mayıs Alanı’nda kutlamak isteyen yüz binlerce kişiyi zorbalıkla engellemeye kalkan hükümettir. Komünist Parti, iktidarın halkın iradesine boyun eğdiremeyeceğini göstermiştir. Bu bir siyasi tavırdır ve hiçbir biçimde yargı konusu yapılamaz.
Dayanağı olmayan, ayrıca tutarsız bir adli sürecin ardından üç KP üyesinin; Ali Adıgüzel, Bahtiyar Şahin ve Deniz Sinan Tunaboylu’nun tutuklanmasının tıpkı AKP iktidarının kendisi gibi hiçbir meşruiyeti, yasal hiçbir dayanağı yoktur. Yoldaşlarımızın üstlendikleri siyasi görevler vardır, bu görevlerin keyfi bir biçimde aksatılmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz.
Yoldaşlarımız ve 1 Mayıs’ı kutlamak istedikleri için tutuklanan herkes derhal serbest bırakılmalıdır”

Görseller: SOL Portal, Cumhuriyet

– VU/ İnadına Haber / 03 Mayıs 2015 Pazar –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:58+00:00 3 Mayıs 2015|