TOFAŞ’ta Direnen Metal İşçisi Kazandı

Yaklaşık bir haftadır, yıllardır işçilerin arkasından türlü oyunlar oynayarak onların üzerinden kazanç sağlayan, hatta işçilerin rızası olmadan onların adına toplu sözleşme imzalayan Türk Metal ve, sadece MESS ile işverenin çıkarına çalışan sendikanın öngördüğü düşük miktarlar üzerinden işçilerin ücretlerini belirleyen TOFAŞ yönetimine karşı fabrika işçilerinin başlattığı direniş sonunda filiz verdi.

Günlerdir direnişi kırmak için iktidara yakın medya aracılığıyla kamuoyunu yanıltan ve işçilere ardı ardına yalan bilgiler aktaran TOFAŞ yönetimi gün içerisinde son hamle olarak fabrikadaki teknik uzmanlıklara uzak vasıfsız günübirlik işçiler ile birlikte fabrikada üretim bandı dışında çalışan idari ve teknik ofis personelini, giydirdikleri işçi kıyafetleriyle fabrikaya sokarak ‘fabrikada üretim başladı’ oyunu oynamaya karar verdi. Eş zamanlı olarak da dışarıda görevli sivil polisler, direnen işçileri tahrik etmeye ve polise karşı provoke ederek direnişi kırmaya yönelik girişimlerde bulundu.

Ancak gerek özgür basının olayların iç yüzünü kamuoyunda afişe etmesi, gerekse işçilerin sağduyularını koruyarak polisin oyunlarına gelmemesi sonucu tüm bu kirli girişimler boşa çıkınca TOFAŞ yönetimi çareyi işçiler ile masaya oturmakta buldu. Görüşmelere başlanmasının ardında, kamuoyu ve medyada oluşan tepkiler dolayısıyla gün içerinde Ford fabrikasında doğrudan devreye giren Ali Koç’un müdahalesinin de etkisinin bulunduğu, benzer bir gelişmenin Ford Otosan fabrikasında devam eden direniş için de beklendiği belirtiliyor.

20150522_TofasIscileri@Izmit_02İlk İki Maddede Uzlaşma

Akşam 19:00 sıralarında fabrika yönetimi ile işçi temsilcileri arasında görüşmeler başladı. GÖrüşmenin başlamasından yaklaşık bir saat sonra içeriden ilk olumlu haberler gelmeye başladı.
İşçilerin birincil talebi olan Türk Metal Sendikası’nın fabrikadan çıkartılması ve işçilerin eski sendikaları ile ilişiklerini kesmesi konusunda fabrika yönetimi ile anlaşma sağlandı. Bu çerçevede yönetim, işçilerin Türk Metal Sendikasından ayrılmasına karışmayacak ve yönetim bundan sonra tüm görüşmelerini direkt olarak işçi temsilcileriyle yapacak.
Bir diğer anlaşılan madde ise sürdürülen direniş dolayısıyla herhangi bir işçinin iş aktinde değişiklik veya işten çıkartma yapılamayacak.

Son İmza İçin Renault İşçileri Beklenecek

Cuma gecesi saat 23:00’ü geçerken sonlandırılan görüşmelerde görüşülen bir diğer madde ise ücretlerde yapılacak iyileştirmeler hakkında oldu. İlk öneriye göre Pazartesi işbaşı yapılması durumunda işçilere 1000’er TL başlangıç primi verilecek. Ardından işçilerin saat başı ücretlerinde yapılacak iyileştirmenin ise, bu yıl için 2400 TL ve 2016 yılı için de 2400 TL olarak teklif edilen tutarların işçilerin aylıklarına eşit olarak pay edilmesi şeklinde gerçekleştirilmesi önerildi.
Prensipte bu madde üzerinde de uzlaşmaya varılırken, tüm sektörde birbirleri ile iletişim ve dayanışma içerisinde olan metal işçileri, üzerinde uzlaşılan anlaşmaya imza atılması için Renault İşçilerinin direnişinin sonucunun beklenmesine karar verdi.

Görüşmelerin sonrasında geceyarısı işçi temsilcilerinin açıklama yapması sırasında fabrika yönetimi tarafından havai fişek atılması ve bir ‘tam uzlaşma’ havası yaratılması, işçiler tarafından protesto edildi. Bugün için sona erdirilen görüşmelerin ardından fabrika önündeki metal işçileri, aksi bir gelişme olmadığı taktirde Pazartesi günü işbaşı yapmak üzere bu gece için direnişlerini sonlandırdı.

Kaynak: Metal İşçileri Birliği, Evrensel

– VU/İnadına Haber / 23 Mayıs 2015 Cumartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:55+00:00 23 Mayıs 2015|