Ankara Polisi Kızılay’ı Teksas’a Çevirdi: Yan Bakana Gözaltı

Ankara’da sivil polisler gece saatlerinde Yüksel Caddesi’nde vatandaşlara saldırdı, çoğunluğu akşam saatlerinde Yüksel Cd. ve Konur Sokak’ta tezgah açanlar olmak üzere 7 kişiyi gözaltına aldı.

Özellikle son zamanlarda sayıları gittikçe artan ve Yüksel Caddesi civarında yoğunlaşan sivil polis baskısı tüm vatandaşları rahatsız ediyor. Halkın güvenliğini gözetmekten çok, lakayıt ve saygısız tavırları ile halkın antipatisini kazanan ve Kızılay bölgesinde istenmeyen insan ilan edilen sivil polisler, kendilerine tepki gösterilmesini de, alışageldikleri biçimde şiddet kullanarak karşılık vermeye başladı.

“Buralar Bizden Sorulur, Yan Bakanı Yakarım”

Cuma akşamı saat 23:00 sularında, Yüksel Caddesi civarında devrimcilere sempatisi ile tanınan ve “Yaşar Abi” olarak bilinen bir emekçi çevrede bulunan sivil polislerin saldırısına uğradı. Sivil polislerin çevreye verdikleri rahatsızlığı kendilerine hatırlatan ‘Yaşar Abi’ de, sadece bu sebeple polislerin şiddetinden nasibini aldı. Polisin bir süre boyunca kendisini darp ettiğini farkeden çevre esnafı olaya müdahale etmek istedi. Ancak duruma hazırlıklı oldukları anlaşılan sivil polislere, arkadaşlarından destek de gecikmedi ve saldırının hedefi kendilerine tepki gösteren tüm esnaf, emekçi ve vatandaşlar haline geldi. Bir süre sonra hızlarını alamayan Ankara Emniyeti’ne bağlı sivil polislere bir de destek için çağırdıkları Çevik Kuvvet ekipleri katıldı. Bir anda kendilerine müdahale için olay yaratan polisler olayı yatıştırmaya çalışan esnaftan keyfi olarak 7 kişiyi gözaltına aldı.

Özellikle ramazan ayını oldukça sakin bir atmosferde geçiren Yüksel Caddesi ve çevresini adeta bir terör alanı haline getiren polis Yüksel Caddesi’ni kısa süre içerisinde abluka altına aldı.

20150626_Yuksel'deKeyfiGozalti_01Kadınlara Hukuksuz Çıplak Arama Rezaleti

Gözaltı haberinin ardından vatandaşlara yardım için devreye giren avukatlar, gözaltına alınanların gece boyunca tutulabileceği bilgisini verdi.
Gözaltına alınanlardan avukatları aracılığıyla alınan bilgiye göre ise, polisin gözaltındaki kadınlara hukuksuz biçimde çıplak arama işlemi gerçekleştirdiği öğrenildi.

Polisin İlk ‘Mafya Özentisi’ Vukuatı Değil

Cuma gecesi gerçekleştirdiği sebepsiz saldırı, Ankara Emniyeti’nin sivil halka yönelik ilk keyfi saldırı uygulaması olmadı. Bundan önce, özellikle Kızılay civarında gerçekleşen anma ve etkinliklerde kurulan standlara keyfi olarak saldırılarak dağıtılmış, standlarda bulunanlar darp edilmiş, cafe ve dükkanlara, terör operasyonu yapar gibi müdahalelerde bulunarak esnaf sık sık tehdit edilmiş, gerçekleştirdikleri saldırılar esnasında da esnafın mülk ve mallarına da azımsanamayacak zararlar vermişlerdi. Akşam saatlerinde kurulan işporta tezgahlarına Çevik Kuvvet destekli ‘Güvenlik Şube’ müdahaleleri polisin durumunu iyice trajikomik bir hale sokarken, geçtiğimiz sene ulaşım hakkı için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni protesto eden halkı, belindeki silahını çekerek dükkan dükkan kovalama çılgınlığında bulunan bir sivil polis memuru ise halkın büyük tepkisini çekmiş, durum karşısında olay yerinden arkasına bile bakamadan kaçmak zorunda kalmıştı.

20140705_SilahlaVatandasKovalayanSivilPolis(UlasimEylemi)_01a

– VU/İnadına Haber / 27 Haziran 2015 Cumartesi –

Kapak Fotoğrafı: Kızıl Bayrak

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:44+00:00 27 Haziran 2015|