‘Aylardan Haziran… Ve Oylarına Sahip Çıkanlar Kazandı’

Yine bir Haziran günü, yine sokaklar dolusu insan, yine umut ve yine heyecanla atan yürekler…

2 sene önce de sokaklar böyle kalabalıktı. 2 sene önce de insanlar özgür iradelerinin götürdüğü yere, baskılara baş kaldırmak, hakkı olanı, hayatını ve özgürlüğünü korumak, geri kazanmak için çıkmıştı sokağa.

Ve yine bir Haziran günü, tüm kaybettiklerimizi andığımız isyanın yıldönümünden sadece bir hafta sonrası yine bir umut, yine bir heyecan.

Aylar öncesinden başlayan ‘sandığa sahip çıkma’ hazırlıkları, aslında alışılagelen kabullenişin de reddiydi. “Bana sormadan yapamazsın” demekti. “Özgürlüğümü nasıl koruyorsam irademe de öyle dokundurtmam” demekti.

Protesters take cover from water cannon during clashes with police at a demonstration in Ankara on June 16, 2013.  AFP PHOTO/ADEM ALTAN

Foto: Adem Altan / AFP

Evet, ülkece bir garip seferberliğe gittik. Sadece ‘oyumuz sayılsın’ diye toplandık, organize olduk ve sokak başta olmak üzere heryerde mücadele verdik. Gerçekten de bir garip durumdu bu, çünkü oyumuz çalınmasın diye koruduğumuz güç, özünün biz olduğunu bile unutan ‘devlet’ idi.

Ama ülke galip geldi işte, yine beş benzemez misali insanlar bir araya geldi. 2 senelik süreçte niyet filtresinden geçemeyenler fire verdi ama kalanlar daha da büyüdü, güçlendi.

E n’oldu şimdi?” diyen de vardır “E hani devrim?” diyenler de elbette. Tabii ki sandıktan çok şey çıkmaz, ne girerse o işte…
Ama ‘ille de sandık’ diyenler sonunda o sandığın içini de gördüler; yüzbinlerin, milyonların ‘temiz tutma’ çabalarıyla, yıllar sonra balçıksız bir şekilde.

İlk kez ‘devlet’le yarışa girdi bu ülke, devlet dediğimiz de onun kılığına bürünen iktidar elbette, hem de o devletin koyduğu kaidelerle.
Ve sarstı kaidesini, düşürdü devlet görünümlü iktidarın sırtındaki postunu, e bu da ‘birşey’ değil miydi?

Peki bu birşey ne?” derseniz de, o iki yıldır dilimizden düşmeyen “BARIŞ”tı, “ÖZGÜRLÜK”tü ve “BAŞLANGIÇ“tı işte…

– VU/İnadına Haber / 08 Haziran 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:48+00:00 8 Haziran 2015|