Can Dündar: “Hizmetli Değil, Gazeteciyiz”

Hükümetin can havliyle sarıldığı ‘Türkmenlere yardım taşınıyor o TIR’larla‘ bahanesiyle savunduğu MİT TIR’larındaki silahların görüntülerini kamuoyuyla paylaştığı için hakkında ‘casusluk’ soruşturması başlatılan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından tehdit edilen Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, “Devlet memuru değil, gazeteciyiz” diye yanıt verdi.

1996 ve sonrasında Susurluk belgeleri ortaya döküldüğünde de medyanın ‘devlet memuru’ ve ‘gazeteci’ olarak ikiye ayrıldığını savunan Can Dündar bugünkü köşesinde, basın kuruluşlarını üç maymunu oynamakla suçladı. Dündar, “Gezi’de de bir ‘penguen medyası’ vardı; ama onlar bile bugünkü kadar üç maymunu oynamamıştı.
Son olayda, bir illegal silah sevkıyatını suçüstü yakalayan görüntüleri, anlı şanlı medya organları veremedi. Ne zaman ki hakkımızda soruşturma açıldı, görüntülere yayın yasağı getirildi; medya haberi bu yasak üzerinden görebildi” diye yazdı.

“Biz Devlet Kapısında İş Takibi Yapan Hizmetliler Değiliz”

Tarihte de görüldüğü üzere suçüstü yakalanan devletlerin ilk refleksinin, medyayı ‘casuslukla, hainlikle, milli sırları ele vermekle’ suçlamak olduğunu belirten Dündar şu ifadeleri kullandı; “Biz sır saklamakla görevli devlet memurları değiliz; gazeteciyiz. Gazetecilik bir kamu hizmetidir; ancak ‘kamu’dan anlaşılması gereken ‘devlet’ değildir. Gazeteci, bazen -hatta çoğu zaman- devlete rağmen kamunun çıkarını savunmakla mükelleftir. Gazete, korkmadan, yılmadan, devletin hatalarını sergileyecek, kamu adına denetim görevi üstlenecektir. Böyle olması hem devletin, hem halkın, hem medyanın çıkarınadır. (…) Biz, devlet kapısında iş arayan hizmetliler değiliz. Halk adına devletten hesap soran gazetecileriz. Devletin kirli sırlarını saklamak, iktidarın açığını kapatmak, görevlerimiz içinde değil. Bu vesileyle farkımızı yeniden ortaya koyabildiğimiz için mutluyuz.

Dündar yazısını George Orwell’in “Gazetecilik, başkalarının basılmasını istemediklerini basmaktır. Ondan ötesi, halkla ilişkiler çalışmasıdır” sözleriyle noktaladı.

Erdoğan’dan Dündar’a TRT Ekranlarından “Bırakmam Onu, Ödeyecek” Tehditi

TRT’de canlı yayına katılan Erdoğan, Can Dündar’ın ağır bir şekilde bedel ödeyeceğini söyleyerek şu ifadelerle tehdit etmişti; “MİT’e yönelik atılan o iftiralar bir ajan bir casusluk faaliyetidir ve bu gazete de bunların arasına girmiştir. Bununla ilgili ben avukatlarıma talimatı verdim ve davayı anında açtım. Burada hakikaten samimi dürüst olan, onlara verdiğimiz eğitimi çok samimi olarak açıklarlar. Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu.

Can Dündar da Erdoğan’ın bu sözlerini haberleştiren Cumhuriyet gazetesinin başlığını Twitter hesabından paylaşmıştı.

Kaynak: BirGün, Cumhuriyet

İnadına Haber / 01 Haziran 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2015-06-01T12:23:04+00:00 1 Haziran 2015|