Direnen Türk Traktör de Kazandı, MESS ve Türk Metal Devrildi

 Türk Traktör fabrikası işçilerinin direnişinin başından itibaren, fabrika yönetiminin türlü grevi kırma ve işçileri bölme çabalarına rağmen vazgeçmeyen ve oyunları boşa çıkartan Türk Traktör işçileri kazanımla sonuçlandırdıkları grevi bitirme kararı aldı. Türk Metal Sendikası’nın boyunduruğundan kurtulduklarını, MESS’i dize getirdiklerini belirten işçiler, bu birliklerini grevden sonra da sürdürme niyetinde olduklarını da vurguladılar. İşçiler “Kaybedeceksek de, kazanacaksak da hep beraber” diyor.

20150529_TurkTraktorDirenisi(Emine)_24Koç Holding’e bağlı Türk Traktör’de 12 gün önce üretimi durdurarak fabrikanın içerisinde direnişe başlayan işçiler de, kapı önünde bekleyen işçiler de aynı şeyi söylüyor: “Birlik olunca güçlü olduğumuzu öğrendik”. İşte bu dayanışma ve direnç, patronun işçileri bölme çabalarını boşa çıkarttı. 12 günde 5 kez işbaşı çağrısı yapan fabrika yönetimi tehditlerini arttırsa da, işçileri tecrit edilmeye çalışılsa da üretimi başlatamadı.

Patronun bu Pazartesi günü de işbaşı çağrıları sadece birkaç işçi tarafından karşılık buldu. Taşeron işçilerle birlikte işe gelen sayısını fazla göstermeye çalışan fabrika yönetimi üretimi başlatamadı. Hatta işbaşı yaptırılan işçilerin vasıfsız işçi olmaları da direnişte bulunan işçiler tarafından fabrika yönetiminin çaresizliği konusunda umut verdi.

Türk Metal Gitti, İşçi Temsilcileri Geldi
Fotoğraf: Evrensel

Fotoğraf: Evrensel

Fabrika yönetiminin işçilerin kendi seçtiği temsilcileri dikkate almama tutumundan geri adım atması dikkat çekti. Geçtiğimiz hafta Genel Müdür Marco Votta, işçilerin yanına gelerek daha önce temsilciler aracılığıyla ilettiği önerileri yinelemiş, ancak işçiler yanıt vermemişti. Bunun ardından yönetim işçi temsilcilerini “uzlaşmayı engellemekle” suçlayan bir yazı yazarak işçileri işbaşına çağırmıştı. Fakat işçilerin birliği dağılmayınca yönetim bir kez daha işçi temsilcilerini muhatap almak zorunda kaldı.

Patronun işçi temsilcilerini muhatap kabul ettiğini, bundan sonra da kabul edeceğini belirtmesi üzerine işçiler yeni bir değerlendirme yaptı. Yapılan görüşmelerin ardından işçiler Türk Metal Sendikası’ndan kurtulduklarını, kendi birliklerini kurduklarını ve MESS’e güçlerini gösterdiklerini belirterek, bu haliyle bile kazanmış oldukları konusunda hemfikir oldu. Ardından işçiler, grevi sona erdirme yönünde karar aldı.

Marco Votta ‘Sadaka’dan TOFAŞ Şartlarına Çıkmak Zorunda Kaldı

Sonunda varılan anlaşmaya göre işçiler TOFAŞ işçileriyle Koç Holding arasındaki anlaşma şartlarının tamamından yararlanacaklar. Buna göre:
– İşçiler işbaşı yapmalarını takiben 1000 TL prim ödemesi alacak,
– Bir ay içerisinde ücretler ve çalışma koşullarında iyileştirme yapılacak,
– Greve katılanlara ya da Türk Metal Sendikası’ndan istifa edenlere herhangi bir baskı ve işten atma uygulamasında  bulunulmayacak,
– Fabrika yönetiminin muhatabı Türk Metal Sendikası yerine bundan sonra işçilerin kendi seçtiği temsilcileri olacak.

Yönetim Cebinden Çıkacak Paradan Çok İşçinin Birliğinden Korkuyor

20150529_TurkTraktorDirenisi(Emine)_03Grevdeki işçilerin bölünmesi için elinden geleni yapan fabrika yönetiminin her adımını işçiler bir araya gelerek değerlendirdi. Şimdiden kazanmış olduklarını söyleyen işçiler, birliklerini sonrasında da sürdürmekte kararlı. Bir işçi “Yıllardır olmayan birlikteliği sağladık.” dedi. Başka bir işçi de “Patron için tek sorun para değil. Bugüne kadar her dediklerini yaptırmaya alıştılar. Grevden sonra da hakkımızı aramayalım, birlik olmayalım diye ellerinden geleni yaptılar. Kazanmamızı istemiyorlar. Göreceksiniz, biz onlardan daha kararlıyız. Birlikteliği sonra da sürdüreceğiz” diye konuştu.

Diğer bir işçi ise, “Binlerce üyesi olan sendikalar bile 12 gün grevi göze alamıyor. Biz kendi gücümüze inanıp 12 gün grev yaptık. Bu birlikteliği korursak kazanmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Diğer fabrikalarda direnen işçilerin gözlerinin de üzerlerinde olduğunu gayet iyi bildiklerini belirten bir diğer işçi: “ORS, Arçelik, Erkunt, Ford… Daha birçok yerde diğer işçiler bizi destekledi. Çünkü bu bütün metal işçilerinin mücadelesi. Kaybedeceksek de, kazanacaksak da hep beraber.” dedi.

Kaynak: Metal İşçileri Birliği, Evrensel

Fotoğraflar: Emine KART

– VU/İnadına Haber / 01 Haziran 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:52+00:00 1 Haziran 2015|